Zemnieki akcijā piedraud Briselei un aicina izprast baltiešus 

Lauksaimnieki vēl neapzinās, uz kāda sliekšņa stāvam un ja Brisele nemainīs savu nostāju, nekas labs nav gaidāms.

Sandra Dieziņa, 15.11.2012
1/17

Foto: Ritvars Skuja, Dienas mediji

Tā lauksaimnieku rīkotajā akcijā, prasot vienlīdzīgus tiešmaksājumus, Rīgā, Doma laukumā pauda Lietuvas zemnieku pārstāvis Bronius Markauskas. Arī Igaunijas lauksaimnieku pārstāvis Jaan Sörra aicināja Eiropu izlīdzināt maksājumus. «Jau desmit gadus esam Eiropas Savienībā, bet tiešmaksājumi ir zemāki par vidējo Eiropā un šādu kārtību grib saglabāt vēl septiņus gadus. Ja veikalā paskatāmies cenas, importa prece ir lētāka, nekā vietējā un tas tāpēc, ka, piemēram, Holandē zemnieks saņem piecas reizes lielākus maksājumus un tādēļ var savu produkciju pārdot lētāk,» pauda Igaunijas pārstāvis. Viņš atgādināja Igaunijas prezidenta teikto, ka, ja saglabāsies šāda sistēma arī turpmāk, jāsaliek kopā visu juristu prāti un jāsūdz Eiropa tiesā. «Viens velns staigā pa Eiropu un tas ir Baltiešu traktors. Trīciet, mēs drīz būsim Eiropā!» sacīja Igaunijas pārstāvis Jaan Sörra.

No Latgales atbraukušie zemnieki traktora vadītājam Kasparam Gulbim līdzi deva vēstuli, kurā pauda savu nostāju pret esošo nevienlīdzību, uzsverot, ka daudzi mazie ražotāji šobrīd ir izvēles priekšā – turpināt lauksaimniecisko ražošanu vai to izbeigt.

Atbalstot padomju laika traktora protesta braucienu uz Briseli, mītiņā Doma laukumā bija pulcējušies ap 100 akcijas atbalstītāju, no kā liela daļa bija mediju pārstāvji. Tāpat akcijas atbalstītāju vidū bija redzami vairāki politiķi, tostarp bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, eiroparlamentārietis Alfrēds Rubiks, Aleksejs Loskutovs un citi. Uzrunas sanākušajiem teica premjers Valdis Dombrovskis, Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa un zemkopības ministre Laimdota Straujuma.

Baltiešu traktors no Doma laukuma tālāk devās uz Bausku. Piektdien rīta pusē traktors piedalīsies Lietuvas lauksaimnieku pasākumā Kedaiņos. Savukārt pirms galamērķa sasniegšanas Briselē traktoram paredzēts arī apstāšanās pasākums Berlīnē, kur plānota tikšanās ar Vācijas lauksaimnieku organizācijām. Visu ceļu līdz Briselei traktors nespēs nobraukt, līdz ar to lielāko daļu maršruta tas tiek vests īpaši noformētā treilerī. Pagaidām akcijas rīkotāji nespēja pateikt, cik km traktors nobrauks pats. 

Jau ziņots, ka Baltijas lauksaimnieku rīkotā akcija - padomju laika traktora MTZ 80 protesta brauciens uz Briseli sākās 12.novembrī un Briseli tas sasniegs 22.novembrī, kad notiks Eiropas Savienības samits par ES daudzgadu budžetu 2014.-2020. gadam. Protesta akcijas norisi sadarbībā ar Igaunijas un Lietuvas organizācijām nodrošina Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija.