Zemnieki: Rezultatīvie rādītāji ir kosmoss

Autors: Sandra Dieziņa
2017. gada 21. septembris plkst. 12:03

Lauksaimnieki iebilst pret Finanšu ministrijas rosinātajiem augstajiem rezultatīvajiem rādītājiem, kas jāsasniedz pēc pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanas augļiem un dārzeņiem.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē plašas diskusijas raisījās par likumprojektu Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā.

Likumprojekts paredz, ka, ieviešot PVN samazināto likmi 5% apmērā, no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 30. jūnijam, jāsasniedz šādi rezultatīvie rādītāji:
- reģistrētu PVN maksātāju skaits augļkopības un dārzeņkopības nozarē ir pieaudzis par 10%;
- augļkopības un dārzeņkopības nozares preču un pakalpojumu apgrozījums ir pieaudzis par 10%;
- augļkopības un dārzeņkopības produkcijas patēriņš palielinājies par 60 %;
- vidējais atalgojums augļu un dārzeņu tirdzniecības nozarē ir pieaudzis par 35%.

LOSP sanāksmē izskanēja viedokļi, ka šie rādītāji ir kosmoss un faktiski tie ir nesasniedzami. LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis uzskata, ka tas ir absurds un nav saprotami, kurš Finanšu ministrijā ir iedomājies, ka dārzeņu patēriņš varētu pieaugt par 60%. G. Vilnītis rosina šīs likmes samazināt attiecīgi līdz 6%, 6%, 2% un 5%.

Kā uzsvēra Ministru prezidenta parlamentārais sekretārs Armands Krauze, jāuzliek reāli rādītāji, nevis tādi, kuri nav sasniedzami. Viņš arī atgādināja, ka PVN limes samazināšana augļiem un dārzeņiem ir ZZS prioritāte. LOSP biedri neatbalsta to, ka trīs gadu periodā tiek «iesaldēta» LOSP iniciatīva par samazināto PVN pienam un gaļai.

LOSP mērķis, ieviešot 5% PVN likmi augļiem un dārzeņiem, ir samazināt ēnu ekonomiku, radot konkurētspējīgus apstākļus Latvijas ražotājiem. Piemērojot 5% PVN likmi, pieprasījums pēc vietējās izcelsmes produkcijas viennozīmīgi palielināsies, bet ne kopīgais augļu un dārzeņu patēriņš pārtikā.