Zemniekus uztrauc monopols piena nozarē

2011. gada 03. novembris plkst. 7:44
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Valmieras piena pārdošana Krievijas investoram raisa bažas zemniekos par iespējamo monopola veidošanos un cenu diktātu. Trešdien oficiāli apstiprināta iepriekš izskanējusī neoficiālā informācija, ka viens no lielākajiem Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem, ekspremjera Andra Šķēles ģimenei pastarpināti piederošais a/s Valmieras piens pārdots Krievijas uzņēmējam. Kā informē uzņēmuma pārstāvis Juris Pētersons, Krievijas uzņēmējs Jevgeņijs Varovs iegādājies 91.89% a/s Valmieras piens akciju no ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrības SIA Privāto aktīvu pārvalde. Darījuma summa netiek atklāta.

Jevgeņijs Varovs līdz šim esot ieguldījis naudas līdzekļus nekustamā īpašuma un pārtikas pārstrādes uzņēmumos. Jaunāko vidū kā nozīmīgākie tiek minēti aptuveni 200 000 m2 lielais daudzfunkcionālais biroju komplekss pie Maskavas RigaLand, kā arī piena ražošanas komplekss Vozrožģeņije Voroņežas apgabalā. Zīmīgi, ka jaunajā un modernajā biroju kompleksā RigaLand, kas atrodas 7 km no Maskavas, par vienu no pirmajiem telpu nomniekiem kļuva viens no Krievijas lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Unimilk, kas īrē ofisa telpas 4000m2 platībā, liecina interneta resursi. Kompāniju Unimilk vadīja a/s Rīgas Piena kombināts šopavasar piesaistītais finanšu investors, par miljardieri dēvētais Andrejs Bezhmeļņickis, kas pēc Unimilk apvienošanās ar franču piena produktu ražotājgigantu Danone kļuva arī par apvienotā uzņēmuma direktoru padomes priekšsēdētāju. Iepriekš medijos  izskanējušo informāciju, ka A. Bezhmeļņickis iegādājies arī Valmieras pienu, noliedza RPK pārstāvji. Jāatgādina, ka RPK pamatkapitāls jau palielināts par 11 miljoniem latu, un investīciju rezultātā veiktais jaudu palielinājums būšot jūtams jau nākamgad.

Savu lēmumu iegādāties Valmieras pienu Jevgeņijs Varovs skaidro ar to, ka Latvijas piena produkti vienmēr augstu kotējušies Krievijas tirgū, sevišķi Maskavas un Pēterburgas reģionos. Lai arī līdzšinējais uzņēmuma īpašnieks noskaņots optimistiski un arī Latvijas Piensaimnieku Centrālās savienības vadība neredz iemesla satraukumam, zemnieki pauž bažas par situācijas turpmāko attīstību. «Tas ir koks ar diviem galiem. Ja līdz šim Rīgas piena kombināts skatījās uz Valmieras pienu un otrādi un cenas konkurēja, tad šobrīd var veidoties monopols un diktāts zemniekiem var kļūt mazliet spiedīgs. Taču, ja investoram ir labas iespējas un produkcija tiks eksportēta, tas ir apsveicami, » tā Dace Pastare, kooperatīvās sabiedrības Māršava vadītāja. Arī citi zemnieki pauda savas bažas par iespējamo cenu diktātu no abu lielāko piena pārstrādes uzņēmumu puses, kas neko labu nedošot.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām