Pasaulē

Zirgu gaļas skandālā «iepinas» arī pasaules lielākais pārtikas ražotājs

Jānis Rancāns, 19.02.2013

Foto: EPA/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pasaules lielākā pārtikas kompānija Nestle no veikalu plauktiem Itālijā un Spānijā izņēmusi makaronus ar liellopu gaļu, pēc tam, kad tajos tika atklātas zirga DNS paliekas, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.

Kompānija atklājusi, ka pārbaužu laikā zirga DNS atrasts divos produktos Buitoni Beef Ravioli un Beef Tortellini. Zirga DNS daudzums bijis neliels un nepārsniedzis vienu procentu. Kompānija arī apturējusi visu produktu tirdzniecību, kuru gaļu piegādājis Vācijas uzņēmums H.J. Schypke. Nestle norāda, ka Vācijas kompānija tiek vainota zirga DNS saturošas gaļas piegādē saviem klientiem.

«Tas nav pārtikas drošības jautājums, bet gan nepareiza marķējuma izvietošana, kas nozīmē, ka viņi nespēj nodrošināt tik augstus standartus, kādus patērētāji no mums sagaida,» skaidroja Nestle.

Lielākā pasaules pārtikas ražotāja rīcība liecina par zirga gaļas skandāla vēršanos plašumā, kas pārņēmis jau vismaz 12 Eiropas valstis un licis vairākiem ražotājiem atsaukt savus produktus.

Skandāls aizsākās Lielbritānijā, kur tika atklāts, ka kompānijas Findus lazanja un burgeri sastāv no zirga gaļas, bet uz iepakojuma tas nebija rakstīts. Lielbritānijas Pārtikas un standartu aģentūra, reaģējot uz notikušo, lika visām britu kompānijām pārbaudīt apstrādātas liellopu gaļas produktus.

Savukārt Vācijā, kuras kompānija Lidl savā produkcijā arī atradusi zirga gaļas pēdas un bija spiesta izņemt savu produkciju gan no Vācijas, gan arī no Skandināvijas valstu veikaliem, sākusies diskusija par stingrāku liellopu gaļas tirgus regulēšanu. Galvenās izmaiņas paredzētas saistībā ar produktu marķēšanas kārtību.

Tikmēr Eiropas Savienības varasiestādes pieļāvušas, ka skandāls saistāms ar krāpniecīgām un kriminālām darbībām, kuru mērķis bijis pelnīt pārdodot salīdzinoši lēto zirga gaļu kā liellopu gaļu. Skandāls licis Eiropas Komisijai (EK) izvērtēt iespēju visām savienības dalībvalstīm likt veikt DNS pārbaudes pārstrādātai liellopu gaļai.

Ja EK šādu lēmumu pieņems, arī Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), iepriekš izvērtējot, kuros pārtikas aprites posmos un kādiem pārtikas produktiem, ņems paraugus laboratoriskajām pārbaudēm, iepriekš informēja dienests. PVD jau ir noskaidrojis, ka lielākie Latvijas lielveikalu tīkli nav saņēmuši firmu Comigel un Findus, kompāniju ar kurām saistīts zirga gaļas skandāla sākums, produkciju un nesadarbojas ar minētajām firmām.