Zog "īpašos" numurus

2007. gada 30. marts plkst. 16:03
Autori:
Dalies ar šo rakstu

Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sniegto informāciju pašlaik Latvijā ir piešķirti 1633 "īpašie" numuri jeb individuālā pasūtījuma numura zīmes. Kāds lasītājs Db.lv pastāstīja, ka pēdējā laikā ir aktivizējušies šādu numuru zagļi, kas pēc numura noskrūvēšanas vēršas pie tā īpašnieka, piedāvājot numuru atpirkt.

Latvijā šobrīd ir piešķirtas 1633 individuālā pasūtījuma numura zīmes. Līdz pagājušā gada novembrim, kad būtiski mainījās maksa par šo numura zīmju piešķiršanu, bija vērojama strauja pieprasījuma palielināšanās, bet pēc minētā termiņa pieprasījums strauji nokritās. Šobrīd atkal vērojama pieprasījuma pēc šīm numura zīmēm palielināšanās, liecina CSDD sniegtā informācija biznesa portālam Db.lv.

Tiem, kas vēlas iegādāties šādas numura zīmes patlaban jāšķiras jau no 2500 latiem. Taču, kā norādīja CSDD, ne šos ne kādus citus numurus zādzības vai nozaudēšanas gadījumā atjaunot vairs nav iespējams.

Kā Db.lv pastāstīja kāds lasītājs, pēdējā laikā ir aktivizējušies šādu numuru zagļi – numuri tiek nozagti (noskrūvēt numuru esot salīdzinoši vienkārši) un pēc tam zagļi zvana to īpašniekiem, piedāvājot numurus atpirkt par zemāku cenu, nekā maksā reģistrācija. Šāda situācija iespējama, jo, ja šāds numurs tiekot nozagts, to atjaunot vairs neesot iespējams, bet, lai reģistrētu jaunu "īpašo" numuru, atkal jāmaksā 2500 lati. Rezultātā „īpašo” numuru īpašniekiem esot izdevīgāk tos atpirkt no zagļiem.

CSDD, atbildot uz jautājumu, vai viņiem ir zināms, ka Latvijā notiek šādas zādzības un kāds varētu būt risinājums, atbildēja: "CSDD rīcībā nav informācijas par šādiem zādzības gadījumiem, tādēļ neesam arī meklējuši risinājumus šadai problēmai."

Ierobežojumi uz numurā iekļaujamo simbolu/vārdu izvēli ir noteikti valsts standarta LVS 20:2003/A1:2006 Transportlīdzekļu valsts reģistrācijas numura zīmes 3.10.-3.14. punktos un 27.04.2004. Ministru kabineta noteikumu Nr.446 Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi 12.punktā.

Saskaņā ar Latvijas standartā LVS 20:2003 Transportlīdzekļu valsts reģistrācijas numura zīmes noteikto, individuālā pasūtījuma numura zīmē minimālais norādāmo simbolu skaits ir 2, bet maksimālais, ir atkarīgs no transportlīdzeklim uzstādāmā numura zīmju tipa. Individuālā pasūtījuma numura zīmēs nevar izmantot vairāk kā trīs vienādus simbolus pēc kārtas. Simbolu kombinācijā nedrīkst būt latviešu valodas normatīvajām prasībām neatbilstošs burtu salikums, un simbolu kombinācija nedrīkst veidot nepieklājīgus un rupjus vārdus, kā arī iestāžu nosaukumus gan latviešu, gan citā valodā.

CSDD informēja, ka pārbaudīt, vai izvēlētais vārds, vai cipari nav aizņemti, var personīgi ierodoties CSDD nodaļā.

CSDD Latvijas iedzīvotājiem šādus numurus piedāvā kopš 1994.gada.

Vairāk par individuālā pasūtjuma numura zīmēm var uzzināt šeit.

Dalies ar šo rakstu