Zviedri investēs miljardus 

Plāno ieguldīt teju 70 miljardus eiro autoceļu, dzelzceļa, ostu un citos projektos

Egons Mudulis, 13.06.2018

Foto: Publicitātes

Ar 712,5 miljardu SEK (apmēram 69,6 miljardi EUR) vērtu nacionālās infrastruktūras plānu 2018.‒2029. g. nule kā klajā nākusi Zviedrijas valdība. Tas ir par 10 miljardiem EUR vairāk, nekā bija paredzēts 2014.‒2025. g. plānošanas periodā, taču daži no iecerētajiem projektiem turpināsies arī pēc 2029. g., norāda Railjournal.com. Valdība pati no valsts budžeta ieguldīs 60,8 miljardus EUR, bet pārējie līdzekļi nāks no citiem avotiem ‒ maksām par autoceļu un dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu un pašvaldību līdzfinansējuma. Nauda tiks izmantota gan jaunas infrastruktūras izveidei, gan esošās atjaunošanai un modernizēšanai. Dzelzceļa tīkla darbībai un uzturēšanai tiks 12,2 miljardi EUR valsts naudas, valsts ceļu tīklam piešķirs 16 miljardus EUR, bet transporta sistēmu attīstībai - 32,6 miljardus EUR.

Dāsni devēji

«Mēs tagad veicam mūsdienās lielākās investīcijas dzelzceļā,» norādīja infrastruktūras ministrs Tomass Enerots, piebilstot, ka Zviedrijai būs moderns dzelzceļa tīkls, kurā vilcieni visā valstī pienāks laikā. Plāns paredz arī atbrīvošanos no fosilo degvielu izmantošanas. Kopumā ar dzelzceļu saistītos projektos tiks ieguldīti 14,4 miljardi EUR, kas ir par 32% vairāk nekā iepriekšējā periodā.

Valdības plāns ietver, piemēram, Ziemeļbotnijas līnijas būvniecību no Dovas pie Ūmeo līdz Šelefteo, kas ir apmēram puse no ierosinātā 270 km garā maršruta Ūmeo‒Lūlelo. Apmēram 12 km garais maršruts no Ūmeo līdz Dovas industriālajam rajonam tika apstiprināts vēl 2014. g., un tā būvniecību paredzēts uzsākt jau šogad.

Visu rakstu Zviedri investēs miljardus lasiet 13. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums