Parex Asset Management

Novembra pēdējā nedēļā pazeminātas aktivitātes un paaugstināta stresa apstākļos. Neskatoties uz labiem datiem no Amerikas, dolārs atkal krita, bet attiecīgi eiro kurss nedēļas beigās sasniedza jaunu rekordu - apaļo ciparu 1.20 EUR/USD. Arī dolāra kurss pret latu uzstādīja jaunu antirekordu - 54.60 santīmi.

Nedēļa pagāja paaugstināja saspīlējuma gaisotnē, kuru uzturēja ne tikai dolāra aizdomīgi straujā un šķietami neapturamā lejupslīde iepriekšējo nedēļu laikā, bet arī Pateicības dienu svinības Amerikā. Ir pieņemts uzskatīt, ka novembra pēdējā nedēļā, kad amerikāņi svin vienus no gada svarīgākajiem svētkiem, valūtas tirgū krītas aktivitāte, un šis apstāklis arēnā izvilina lielos spekulantus. Šī pieņēmuma iebiedēti daudzi valūtas spēlmaņi ar vājākiem nerviem labāk atiet malā, bet tie, kas tomēr uzdrošinājušies palikt, ir īpaši aizdomīgi un nervozi reaģē uz tirgus kustībām.

Satraukuma pilns bija jau pats nedēļas sākums, kad dažu investoru vēlme nofiksēt uz dolāra vērtības krituma iepriekšējā nedēļā nopelnīto ātri vien pārauga spēcīgā korekcijā, kura pirmdienas laikā eiro kursu nometa par pusotru figūru, no 1.1910 uz 1.1760 EUR/USD. Ļoti iespējams, ka aizvērt dolāra īsās pozīcijas tirgus dalībniekus pamudināja nākamajās dienās gaidāmie Amerikas dati, no kuriem tika gaidīti jauni apstiprinājumi ASV ekonomikas veselīgumam.

Šīs cerības attaisnojās ar uzviju: ASV IKP pieaugums 3. ceturksnī tika pārskatīts no 7.2% uz 8.2%, arī ilglietošanas preču pasūtījumu dati, ASV vidējo rietumu ražotāju aktivitātes indekss izrādījās labāks nekā gaidīts. Tomēr valūtas tirgus nodemonstrēja pārsteidzošu vienaldzību pret beidzot iznākušajiem indikatoriem. Dolārs, tā arī nespējis salauzt eiro kursa atbalstu pie 1.1750 EUR/USD, nonāca negaidīti spēcīga pārdošanas spiediena ietekmē, kas ļāva eiro kursam piektdien uzstādīt jaunu rekordu nedaudz virs apaļā 1.20 cipara. Jaunu piecu gadu rekordu uzstādīja arī mārciņa - tās kurss pret dolāru piektdien sasniedza 1.7240 GBP/USD. (Mārciņai tepat blakus - nepilna procenta attālumā atrodas 11 gadu rekords - atgriešanās 1992. gada Sorosa pārdrošās spekulācijas līmeņos.)

Pagājušajā nedēļā vērojamās lēcienveidīgās kursu kustības uzskatāmi apliecināja tirgus spekulatīvo dabu. Arī mēs līdzīgi kā vairums valūtas tirgus dalībnieki esam nedaudz pārsteigti par notikumu straujo attīstību, taču uzskatām, ka pašreizējās kustības ietvaros eiro kurss neaizies augstāk par 1.21 EUR/USD. Tajā pat laikā nav noliedzams, ka fundamentāli dolārs tiek uzskatīts par bīstamu valūtu, un pašlaik nozīmīgākais dolāra nepievilcības avots ir ASV tirdzniecības disputs ar Ķīnu un ar to saistītie finansu un ekonomiskie riski.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra