Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā tirgus spēlmaņu uzmanība bija koncentrēta uz diviem faktoriem: G8 valstu galotņu tikšanās ietvaros izskanējušajiem viedokļiem par tekošo situācijas attīstību valūtas tirgos, un, protams, pēdējā laikā tik daudz aprunātajam ECB lēmumam par bāzes likmēm eirozonā. Bija skaidrs, ka gaidāmas nozīmīgas kursu svārstības, tomēr reālie notikumi pārspēja vistrakākās prognozes. Eiro/dolāra kurss nedēļas ietvaros paviesojās gan 1.1650, gan 1.19 EUR/USD apgabalos, un galu galā piektdienu pabeidza 1.1720 EUR/USD līmenī.

Nedēļas sākums izdevās dolāram pozitīvs un tagad, atskatoties uz nedēļu kopumā - salīdzinoši mierīgs. Par saviem panākumiem dolārs var pateikties Francijā notiekošās G8 valstu galotņu laikā izskanējušajiem izteikumiem par situācijas attīstību. Vispirms jau iepriekšējās nedēļas beigās ASV prezidents Buša apliecināja Vašingtonas atbalstu spēcīgam dolāram, norādot, ka dolāra vērtības kritums ir finansu tirgus darbs un nevis viņa vadītās administrācijas apzināta rīcība. Savu vēlmi redzēt spēcīgu dolāru Bušs esot apliecinājis arī pirmdien, tiekoties ar G8 valstu līderiem, un apgalvojis, ka Amerika neizmantos vāju dolāru kā ekonomisko ieroci. Nevar teikt, ka ar šiem paziņojumiem no tirgus būtu aizmēztas visas aizdomas par ASV vēlmi redzēt vāju nacionālo valūtu, tajā pat laikā tas deva iemeslu pārdomām, ka situācija nav tik viennozīmīgi dolāram negatīva. Galu galā, kā jau bija sagaidāms, oficiāls paziņojums par valūtām G8 sanāksmē pieņemts netika, taču pasākuma noslēgumā Francijas prezidents un vienlaikus G8 sanāksmes vadītājs Zaks Širaks pastāstīja, ka pasaules attīstīto valstu (plus Krievija) grupa apņēmās arī turpmāk uzmanīgi sekot līdzi valūtu kursu kustībām un vienojās, ka valūtu tirgus stabilitāte ir svarīgs nosacījums stabilai ekonomikas attīstībai. Šāda veida izteikumu plūsma apvienojumā ar dažiem patīkamiem pārsteigumiem ASV ekonomisko jaunumu ziņā (ISM Non-Manufacturing labie dati) attālināja eiro/dolāra kursu no iepriekšējā nedēļā sasniegtajiem rekordiem, un par vienu eiro trešdien vakarā deva vairs tikai 1.1650 EUR/USD.

Ceturtdien valūtas tirgus spēlmaņu uzmanība pievērsās bāzes procenta likmju aktualitātēm. Jau labu laiku praktiski visi vienā balsī runāja par to, ka eiro bāzes likmes pazemināšana, it īpaši agresīva pazemināšana nāktu par labu dolāram, jo tādējādi mazinātos eiro depozītu salīdzinošais pievilcīgums, ko uzskata par vienu no iemesliem eiro vērtības kāpumam. Sagaidot, ka ECB šoreiz nepievils investoru cerības un eiro refinansēšanās likme tiks pazemināta par 50 bāzes punktiem, uz 2.00%, spekulanti iepriekšējās dienās bija sapirkušies dolārus, un gaidīja, kad varēs skaitīt peļņu. Tomēr šī likme izrādījās kļūdaina. ECB cerības nepievīla, bet kursu virzība gan sagādāja pārsteigumus. Jo drīz pēc ECB lēmuma paziņošanas, tirgū pēkšņi parādījās apjomīgi dolāra pārdošanas uzdevumi un eiro kurss, kurš tobrīd bija pie 1.1670 EUR/USD strauji aizgāja augšup un automātisko zaudējumus ierobežojošo orderu (stop-loss orders) katalizēts uzlidoja virs 1.1850 EUR/USD. Ļoti iespējams, ka šāds negaidīts iznākums bija lielo valūtas spēlmaņu roku darbs.

Tomēr, pat neskatoties uz smagajiem zaudējumiem, dolārs spēja saņemties. Eiro kursa ceļā nostājās spēcīgi tehniskie faktori, un piektdien pēc nedaudz labāku kā gaidīts ASV darba tirgus publikācijas tirgos notika lūzums, un eiro/kurss apkāpās līdz 1.1700-1.1750 līmeņiem.

Situācija valūtas tirgos ir ļoti saspīlēta, volatilitāte - augsta, un šādos apstākļos prognozēt, kur kursi atradīsies pēc dienas vai nedēļas, ir ļoti nepateicīga nodarbošanās. Vienīgi var atzīmēt, ka dolāra konsolidācija joprojām ir spēkā un nav izslēgts, ka jaunajā nedēļā atkal atjaunosies spiediens uz eiro/dolāra kursu un tas vēl reizi mēģinās iet lejup.

Dolāra cena latos piektdien vakarā bija 56.10 santīmiem, savukārt eiro sadārdzinājās līdz 65.93 santīmus, bet mārciņa nedēļu pabeidza 92.26 santīmu līmenī. Runājot par latu jāatzīmē tā pavājināšanās pret SDR grozu kopumā. Visticamāk, ka pastipr

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra