200 miljonus vērtā vekseļa «saimnieks» konsultē parādniekus un startēs vēlēšanās

2018. gada 10. augusts plkst. 6:53
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Latvijas patērētāju – kredītņēmēju interešu aizstāvis Jānis Āboliņš, kuram pašam parādu nasta vēl pērn sniedzās pāri miljonam eiro, nolēmis startēt arī Saeimas vēlēšanās, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Biedrība Latvijas Kredītņēmēju asociācija jau četrus gadus ir viena no aktīvākajām sarunās par likumu izmaiņām, aizstāvot patērētāju – kredītņēmēju intereses. Biedrības kodolu veido divi cilvēki – Aivars Rudi un Jānis Āboliņš, kurš turklāt piekritis kandidēt Saeimas vēlēšanās Vidzemes vēlēšanu apgabalā no LSDSP/KDS/GKL partiju apvienības saraksta. Par abiem interesējušās tiesībsargājošās institūcijas, bet biedrības gada pārskatus pēdējos divus gadus rotā vienīgi nulles.

Uz papīra nav ieņēmumu, nav izdevumu. «Tā ir grāmatvežu kļūme, pērkam ārpakalpojumu. Pēc jūsu zvana iesniegti jauni pārskati,» Dienas Biznesam paskaidro biedrības valdes loceklis A. Rudi.

Kopš krīzes 2008. gadā pagājuši jau 10 gadi. Krīzes gadā pirmo fiziskas personas maksātnespējas lietu Latvijā pieteica Jānis Āboliņš. Pilnībā process noslēgsies tikai pēc gada. Tomēr ar šo rīcību J. Āboliņš nekļuva slavens, tas pieminēts vien dažās mediju publikācijās. Pēc ievēlēšanas Lielvārdes domē 2015. gadā no Vidzemes partijas pagāja tikai neilgs laiks, līdz J. Āboliņš kļuva par domes priekšsēdētāju un jau tā paša gada novembrī Valsts kasē apstiprināšanai iesniedza 200 miljonus vērtu vekseli. Īsāk: viņš atkal mēģināja aizņemties naudu – daudz naudas. Tiesa, vairs ne savām vajadzībām, bet Lielvārdes novada attīstībai. Valsts kase vekseli neakceptēja. Šo lietu Valsts policija izmeklē kriminālprocesā.

«Par 200 miljoniem stāsts ir vienkāršs. Lielvārdes pašvaldībai vajadzēja naudu attīstībai, vajadzēja kā jebkurai citai pašvaldībai, bet darījums nenotika. Ja process tomēr nonāks līdz kriminālatbildībai, tad jau lai tiesneši lemj – nevainīgs vai vainīgs,» DB saka J. Āboliņš, piebilstot, ka tā rīkojies, jo nav saistīts ar lielajām partijām, tādēļ uz valsts atbalstu Lielvārde nav varējusi cerēt. Ja Valsts kase kļūdas pēc būtu parakstījusi dokumentu, iespējams, veselam novadam vajadzētu maksātnespējas procesu vai arī visai Latvijai būtu jāatmaksā liela nauda – tādas bažas izteica speciālisti uzreiz pēc fakta publiskošanas 2015. gadā.

A. Rudi uzsvēra, ka kolēģa lielā slava 200 miljonu vekseļa dēļ biedrībai par labu nav nākusi, mazinājies klientu pieplūdums.

«Par Jāņa vekseli nav daudz ko piebilst. Es uzskatu, ka viņš pārlieku uzticas cilvēkiem. Mūsu lietā šobrīd uzticēšanās ir vajadzīga, bet vekseļa gadījumā noteikti derēja apdomāt, kā viss var izvērsties. Es katrā ziņā neticu, ka tur bija mēģinājums gūt labumu sev pašam,» kolēģa darbības komentēja A. Rudi, lai gan arī pašam ir par ko taisnoties.

Šaubu ēna par A. Rudi ir saistīta ar kādu Latvijas Hipotēku un zemes bankas Siguldas filiālē parakstītu galvojumu 2006. gadā. Krimināllieta ir sarežģīta, bet tās būtība ir par to, ka īpašumus un kredītus vairāku miljonu vērtībā ņēmušas personas, kas saistības reģistrējušas uz citu cilvēku vārdiem. Lietu vēl aizvien izmeklē, un A. Rudi par to neuztraucas.

«Par ierosināto lietu pret mani, protams, zinu, jo pirms kādiem astoņiem gadiem mani izsauca uz pārrunām, tomēr kā šī lieta turpinās – nezinu. Es pat nezinu, kāds bija vai ir mans statuss šajā lietā!» DB sacīja A. Rudi. Viņš situāciju kopumā izskaidro ar tā laika banku peļņas kāri, norādot, ka 2008. gadā sākušās «raganu medības», bet patiesie atbildīgie ir krietni augstākstāvošas personas, nevis bankas vienkāršie darbinieki, kuri parakstīja dokumentus filiālēs. «Tas attiecas uz banku politiku kopumā visā Latvijā vismaz trīs gadu periodā pirms krīzes. Bankās galvenais uzdevums bija kredītus izsniegt. Es biju labs pārdevējs un labi darīju savu darbu. Kad pienāca krīze – viss apgriezās ar kājām gaisā,» uzsvēra A. Rudi. Kredītņēmēju aizstāvis piebilst, ka viņa pieredze bankā šobrīd noder, jo zināmas visas līgumu nianses. Kredītņēmējiem uz konsultācijām A. Rudi iesaka atnākt pirms saistību uzņemšanās.

Visu rakstu 200 miljonus vērtā vekseļa «saimnieks» konsultē parādniekus lasiet piektdienas, 10.augusta laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu