Finanses

80% cilvēku, sākot strādāt, paši neizvēlas pensiju plānu

Db.lv, 25.10.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pensiju sistēma Latvijā darbojas jau 20 gadus un ieguldīts daudz, tā ir nepārtraukti attīstīta un apbēdina fakts par iedzīvotāju neziņu saistībā ar pensiju sistēmu, norāda Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

«Cilvēku attieksmē ir pretruna - liela daļa paļaujas uz valsts pensiju, bet tajā pašā laikā tikpat liela daļa neuzticas pensiju sistēmai. Daudzi saka, ka tik ilgi nenodzīvos, taču pensija pienāk un publiskajā telpā izskan jautājums, kā lai izdzīvo, turklāt zinot, ka šie cilvēki ir ilgi strādājuši, jautājums pastāv, kurā kabatiņā šī nauda ir iekritusi,» viņa sacīja.

Sākot strādāt, informācija par jauno darba ņēmēju nonāk VID un VSAA, kur tiek atvērts virtuālais konts apdrošinātājai personai un sāk reģistrēt iemaksas. 6% no ienākumiem tiek novirzītas 2.līmenī un nauda tiek fiziski uzkrāta. Pārējā nauda ir virtuāla un ar iemaksām tiek nodrošinātas šīsdienas pensionāru pensijas, skaidro J. Muižniece.

Tad cilvēks saņem paziņojumu par to, ka jāizvēlas līdzekļu pārvaldītājs vai plāns. Šobrīd uz deklarēto adresi tas tiek sūtīts papīra formā un tiek doti divi mēneši, lai izvēlētos savu pārvaldnieku. Ja izvēle netiek izdarīta, tad loterijas kārtībā tiek ieguldīts konservatīvajos plānos, pieņemot, ka cilvēkam ir zema riska izpratne. Pēc tam cilvēks var izdarīt savu izvēli, gadā reizi mainot līdzekļu pārvaldnieku un divreiz gadā mainot plānu. Šobrīd situācija ir tāda, ka 80% neizdara šo izvēli, viņa uzsver.

Par vēstuli papīra formā šobrīd tiek domāts, kā to padarīt atraktīvāku, pensijas lietas ir sarežģītas un nav vienkārši tās uzlikt vienā A4 lapā, uzsvēra LM pārstāve.

Tā, piemēram, šogad tika nosūtīta vēstule par cilvēku veiktajām iemaksām, cik ir deklarētas, cik iemaksātas, cik uzkrāts un varēja vērot, ka cilvēkos tas raisīja interesi.