9 ieteikumi, iegādājoties ziemas riepas 

Lai gan ziemas riepas obligāti jālieto, sākot no 1. decembra, kas nozīmē, ka vēl vairākus mēnešus var tikt izmantotas vasaras riepas, ir svarīgi par to iegādi parūpēties laicīgi, lai, sākoties gada aukstajiem mēnešiem, Tavs auto būtu gatavs nepieciešamajām pārvērtībām. Taču, lai orientētos ziemas riepu piedāvājumā, jāņem vērā vairāki aspekti, kas apkopoti šī raksta turpinājumā.

, 08.9.2018

Ieteikums #1: Pievērs uzmanību riepu saderībai ar Tavu automašīnu

Tāpat kā cilvēkam der konkrēta izmēra un tipa apavi, arī automašīnai nederēs jebkuras ziemas riepas – jāseko līdzi tam, lai riepu izmērs būtu pareizais. Kā to iespējams noteikt? Automašīnai piemērotāko riepu izmēru norāda paši auto ražotāji, šo informāciju attēlojot uz uzlīmes, kas atrodas vai nu degvielas tvertnes vāciņa iekšpusē, vai durvju ailē vadītāja pusē.

Taču ir viens bet – mašīnām ne vienmēr ir uzstādīti oriģinālie diski, un šādos gadījumos jaunas ziemas riepas jāiegādājas, par paraugu ņemot pašreizējo disku izmēru. Ja ailē norādīts viens izmērs, bet automašīnai uzmontēti mazāki vai lielāki diski, riepas jāiegādājas atbilstoši diskiem. Savukārt gadījumā, ja grasies iegādāties jaunas ziemas riepas komplektā ar diskiem, izvēlies Tava auto modelim piemērotāko komplektu, ņemot vērā uzlīmē esošo informāciju – tādējādi braukšana būs drošāka un ērtāka.

Ieteikums #2: Izvēlies saviem braukšanas paradumiem piemērotas riepas

Ziemas riepas pieejamas ļoti plašā klāstā, taču, lai piedāvājumā būtu ērtāk orientēties, tās tiek iedalītas trīs kategorijās:

- Cietā sastāva jeb Eiropas tipa ziemas riepas;

- Mīkstā sastāva jeb Skandināvu tipa ziemas riepas;

- Radžotās ziemas riepas.

Katra kategorija ir piemērota konkrētam braukšanas stilam, proti, cietā sastāva riepas ir piemērotas labi tīrītiem pilsētas ceļiem un šosejām, un tām ir ļoti labi saķere ar slapju asfaltu, bet uz ledus un sniega to veiktspēja ir zemāka, savukārt mīkstā sastāva riepas ir piemērotākas uz piesnigušiem un apledojušiem ceļiem, kā arī labāk uzvedas zemā temperatūrā; tās ir visnotaļ klusas, taču tad, kad gaisa temperatūra pārsniedz 7 grādu atzīmi pēc Celsija, tās nepieciešams nomainīt.

Ziemas riepas ar radzēm savukārt piemērotas īpaši grūti izbraucamiem ceļiem, kas ir ļoti piesniguši vai apledojuši. Taču ņem vērā, ka tās drīkst lietot tikai no 1. oktobra līdz 1. maijam, un, pārvietojoties ar tām pa asfaltu vai bruģi, riepas būs visai skaļas, kā arī bojās ceļa segumu (protams, ja vien ceļu neklās sniega un/ vai ledus kārta). Bet ja daudz ceļo, atceries, ka vairākās Eiropas Savienības valstīs radžotas riepas ir aizliegtas.

"20180907-0957-riepas1-reklamraksts-9-iet"

Foto: Shutterstock.com

Ieteikums #3: Iegādājies visas četras ziemas riepas vienlaicīgi

Ja riepas uz vienas no asīm vēl ir labā stāvoklī, nereti autovadītāji izvēlas iegādāties jaunas ziemas riepas tikai otrai asij. Jā, īstermiņā sanāk ietaupīt, taču no šādas prakses tomēr vajadzētu izvairīties. Kāpēc? Jo tādējādi, ļoti iespējams, radīsies nevienmērīgs riepu nodilums, kas ir ne vien neizdevīgāk ilgtermiņā, bet arī rada virkni dažādu problēmu, piemēram, pagarina bremzēšanas ceļu, samazina saķeri vai padara riepas sliktāk kontrolējamas.

Ieteikums #4: Dod priekšroku jaunām riepām

Lietotas riepas izceļas ar tikai vienu priekšrocību – salīdzinoši zemāku cenu, taču, tāpat kā nepilna komplekta riepu iegāde, arī lietotas riepas ietaupījumu ļauj izbaudīt vien īstermiņā. Iegādājoties lietotas riepas, jārēķinās, ka Tu pērc kaķi maisā pat tad, ja protektora nodilums ir neliels; galu galā Tu nevari zināt, kā un kur riepas ir uzglabātas, taču tieši no šiem aspektiem ir atkarīgs, cik ilgi un kvaltatīvi tās vēl kalpos. Turklāt jaunām riepām ir papildu bonuss – tām ir pieejama garantija.

Ieteikums #5: Izvēlies uzticamu zīmolu riepas

Kā jau ikvienu preci, arī automašīnu riepas ražo virkne dažādu uzņēmumu, taču, atklāti runājot, ne visiem tas padodas, tāpēc parūpējies par savu komfortu un drošību, iegādājoties riepas no zināma un uzticama zīmola, piemēram, GoodYear, Michelin, Pirelli, Dunlop, GoodRide, Yokohama u.c. Ja tomēr vēlies nedaudz ietaupīt, vari izvēlēties riepas no lielo ražotāju meitas kompānijām, kuru darbība tiek stingri uzraudzīta, un jaunākās tehnoloģijas (tiesa, ar nelielu laika nobīdi) parasti nonāk arī meitas kompāniju rokās. Savukārt riepām, kuras ražo nezināms ražotājs, labāk met līkumu.

"20180907-1000-riepas1-reklamraksts-9-iet"

Foto: Shutterstock.com

Ieteikums #6: Sadarbojies ar profesionālu riepu tirgotāju

Arī jautājums par to, kur pirkt ziemas riepas, ir visai aktuāls un svarīgs. Izvēles iespējas ir gana plašas, jo riepas mūsdienās iespējams iegādāties teju jebkur – sākot ar oficiālajiem riepu dīleriem un beidzot ar internetveikaliem, kas paralēli vēl tūkstošiem preču nodarbojas arī ar riepu tirdzniecību.

Tomēr labāk riepas iegādāties no profesionāļiem, kuru vienīgais darbības lauks ir tieši riepu pārdošana. Kāpēc? Pirmkārt, riepu kvalitāti ļoti iespaido to uzglabāšanas apstākļi, un oficiāls riepu dīleris noteikti parūpēsies, lai tās tiktu uzglabātas piemērotos apstākļos. Turklāt šādi uzņēmumi parasti piedāvā arī riepu montāžu un citus pakalpojumus, kas ievērojami atvieglos riepu nomaiņas procesu.

Ieteikums #7: Met līkumu vissezonas riepām

Lai gan sākotnēji šāda opcija šķiet visai vilinoša, proti, iegādāties vienu riepu komplektu, kas derēs gan ziemai, gan vasarai, no šādas prakses vajadzētu izvairīties. Iemesls gaužām vienkāršs – kas der visam, neder nekam, proti, šādas vissezonas jeb M+S riepas vasarā nodils ātrāk nekā vasaras riepas un ziemā nespēs konkurēt ar ziemas riepām, līdz ar to riepas vajadzēs iegādāties biežāk, kā arī to veiktspēja nebūs ne tuvu ideālai.

"20180907-1002-riepas1-reklamraksts-9-iet"

Foto: Shutterstock.com

Ieteikums #8: Maini riepas laicīgi

Lai gan minimālais ziemas riepu protektora dziļums, ar kādu atļauts pārvietoties, ir 4 mm, Tev nevajadzētu sagaidīt brīdi, kad protektors nodilis līdz noteiktajam minimumam – šādas riepas uz ledus un sniega uzvedīsies daudz sliktāk nekā jaunas ziemas riepas – nodilušām riepām ir garāks bremzēšanas ceļš, kā arī auto ar ļoti nolietotām riepām ir daudz grūtāk kontrolējams. Tāpat riepas jāmaina, ja tām ir izkritusi vairāk nekā puse radžu vai arī tās ir novecojušas; ja riepu vecums pārsniedz piecus gadus, ir vērts apsvērt to nomaiņu. Tāpēc par to, kur pirkt ziemas riepas, sāc domāt jau laicīgi!

Ieteikums #9: Iepazīsties ar dažādiem riepu modeļiem internetā

Ziemas riepas, kā jau minējām, tiek iedalītas trīs dažādās kategorijās, taču katrā no tām ir virkne modeļu no dažādiem ražotājiem. Lai atrastu tieši Tavam auto piemērotākās riepas, talkā var nākt internets – pirmkārt, par konkrēto modeli lasi ražotāja mājaslapā, kā arī iepazīsties ar atsauksmēm no citiem automašīnu vadītājiem. Ja arī pēc šo darbību veikšanas Tev ir kādi jautājumi, sazinies ar riepu pārdevēju – profesionāls dīleris noteikti varēs ieteikt piemērotāko riepu modeli.

Ja arī Tevi interesē, kur pirkt ziemas riepas, ieskaties Riepas1.lv piedāvājumā – izmantojot ērto meklētāju, atradīsi Tavam auto piemērotākās riepas!