97 metru augstumā notiks atvērto datu hakatons 

Rīgas radio un televīzijas tornī 28. un 29. septembrī, 97 metru augstumā, notiks Open Data Hackathon 2018 jeb atvērto datu programmatūras izstrādes maratons.

Laura Mazbērziņa, 31.08.2018

Foto: LETA

24 stundu radošā programmēšanas un izstrādes hakatona mērķis ir radīt inovatīvas tīmekļa vai mobilās lietotnes, kas balstītas uz atvērto datu izmantošanu un pielietošanu četros virzienos - transports, kultūra, reģioni un tūrisms.

Atvērtie dati ir brīvi pieejama informācija, ko ikviens ir tiesīgs izmantot, lai veicinātu atvērtu tehnoloģiju izmantošanu visā pasaulē un dotu sociālo, ekonomisko labumu plašākai sabiedrībai. Atvērto datu mērķis ir palīdzēt veidot datu apmaiņu ne tikai tos publicējot, bet arī atverot, kas nozīmē, ka datu kopas ir automātiski nolasāmas un izmantojamas analīzē un programmatūras izstrādē. Pasaulē atvērtie dati ir atzīti kā viens no galvenajiem inovāciju virzītājiem mūsdienu digitālajā sabiedrībā.

Eiropas Komisijas pētījuma dati atklāj, ka Latvijā atvērto datu tālākais izmantošanas ekonomiskais potenciāls var sasniegt 70 miljonus eiro. Latvija sāka vienoti publicēt datus pērn. Šobrīd Latvijas Atvērto datu portāls nodrošina piekļuvi vairāk nekā 100 datu kopām, kuras var izmantot, lai radītu jaunus un inovatīvus pakalpojumus.

«Hakatonā būs iespēja atklāt vairāk par atvērtajiem datiem, testēt tos un pārveidot pat reālos produktu vai pakalpojumu prototipos. Piemēram, izmantojot sensoru mērījumu datus, ir iespējams izveidot prototipu, kas regulētu transporta kustību Jelgavas pilsētā,» skaidro Aleksejs Korņevs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju departamenta direktora vietnieks.

«Izcils piemērs atvērto datu pieejamības dotajām iespējām uzņēmējiem ir Spānija. Tur atvērto datu nozarē 2014. gadā tika nodarbināti 4 000 darbinieki vairāk nekā 350 uzņēmumos ar apgrozījumu no 450 līdz 500 miljoniem eiro. Spānijas atvērto datu aktivitātes notika pēc nekustamo īpašumu krīzes un deva ieguldījumu, lai valsts no tās ātrāk atgūtos. 2016. gadā Spānija iekļuva Open Data Maturity Index augšgalā,» stāsta Jānis Treijs, Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas valdes priekšsēdētājs.

Hakatona dalībniekus konsultēs starptautiski atzīti eksperti un mentori, starp kuriem ir - bijušais IBM Datu pārvaldības risinājumu grupas direktors, eksperts datu pārvaldības, drošības un biznesa procesu transformācijas jomās Stīvens Adlers (Steven Adler, ASV). Stīvens ir izstrādājis un izveidojis pasaulē pirmo interneta apdrošināšanas programmu, ir devis ieguldījumu uzņēmumu privātuma arhitektūras izveidē, kā arī ir atvērto datu pārvaldības nozares viens no pamatlicējiem un iestājas par iedzīvotāju radītiem datiem. Vēl viņš ir arī konsultējis valdības, pilsētas un privātās institūcijas par Open Data Strategy Amerikas Savienotajās Valstīs, Latīņamerikā, Eiropā, Āzijā un Āfrikā.

Otrs eksperts būs Karels Čarvats (Karel Charvat, Čehija), kurš ir teorētiskās kibernētikas doktors, Čehijas Zinātnes un sabiedrības centra vadītājs. Karela specializācijas jomas ir atvērtie dati, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumi lauksaimniecībā un vides pārvaldībā, kā arī ģeogrāfisko datu infrastruktūras dizains.

Hakatonā var piedalīties: programmatūru izstrādātāji, statistiķi, datu analītiķi un pētnieki, žurnālisti, datu kopienas aktīvisti, vizualizāciju eksperti, studenti, kā arī citi interesenti, kurus interesē radošas un tehnoloģiskas biznesa idejas, kuras balstītas uz atvērto datu izmantošanu.

Pasākums tiek organizēts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras īstenotā projekta Inovāciju motivācijas programma ietvaros.

Jaunākais izdevums