Pārtika

Āfrikas cūku mēra dēļ pastiprināti kontrolēs Krievijas tūristu bagāžu

Gunta Kursiša, 24.07.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Krievijā – Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni simts km no Latvijas robežas, mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris. Tādēļ pastiprināti tiks kontrolēta no Krievijas ieceļojošo personu bagāža, informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.

Līdzīgas pārbaudes jau tiek īstenotas robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļo personas no Baltkrievijas. Pārbaudes veic Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldi un Valsts Robežsardzi. Ja inspektori ceļotāja bagāžā konstatēs neatļautus produktus, tie tiks konfiscēti un nodoti iznīcināšanai. brīdina PVD pārstāvji.

Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs. Gaļā pie +4°C vīruss saglabājas 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī – 140 dienas, bet saldētā gaļā daudzus gadus.

Bažās par Āfrikas cūku mēra izplatību PVD atgādina, ka, iebraucot Eiropas Savienības teritorijā no trešajām valstīm, ir stingri aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus.

Pagājušajā nedēļā robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļoja personas no Baltkrievijas, pārbaudīta vairāk nekā 11 tūkstošu privātpersonu bagāža, liecina VID Muitas pārvaldes apkopotā informācija. Pēc pārbaudēm izņemti un iznīcināšanai nodoti vairāk nekā 283 kg dzīvnieku izcelsmes produkti, pārsvarā – gaļa un gaļas produkti.

Jau vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris jūnijā tika konstatēts Baltkrievijā - Grodņas un Vitebskas apgabalos, bet pērn arī vairākos Krievijas reģionos, tāpēc PVD jau vairāk nekā gadu visiem cūku transportēšanas līdzekļiem, kas atgriežas no Krievijas Federācijas, veic tīrības un dezinfekcijas kvalitātes pārbaudi. Tagad šādas pārbaudes un papildus dezinfekcija tiek veikta dzīvnieku un dzīvnieku barības transporta līdzekļiem, kas atgriežas gan no Krievijas, gan no Baltkrievijas.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus.