Aizmūrēs logu peļņas izvešanai bez nodokļa 

Uzņēmumiem būs jāmaksā ienākuma nodoklis par peļņas daļu, kas gūta darījumos, kuru patiesais iemesls ir nodokļu priekšrocības.

Māris Ķirsons, 09.11.2018

Foto: pixabay.com

To paredz sagatavotie grozījumi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumā, kurus paredzēts izskatīt tuvākajā valdības sēdē. Iecerēts, ka šīs izmaiņas stāsies spēkā jau no 2019. gada 1. janvāra.

Finanšu ministrija skaidro, ka grozījumi saistīti ar direktīvas prasību pārņemšanas termiņu, kas ir 2019. gada 1. janvāris. Izmaiņas paredz, ka likums tiek papildināts ar noteikumiem par kontrolētajiem ārvalstu uzņēmumiem, kādu pašreiz spēkā esošajā UIN likumā nav.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Direktīva nosaka, ka nodokļu maksātāja kontrolēto ārvalstu uzņēmumu vai patstāvīgo pārstāvniecību ienākumi, kam rezidences valstī tiek uzlikts zems nodoklis, jāattiecina uz mātes kompāniju.

Grozījumos iekļautās normas ir vērstas pret nodokļu bāzes samazināšanu un attiecas tikai uz ienākumiem, kas ir mākslīgi novirzīti ārvalstu sabiedrībai, kuras izveidošanas objektīvais iemesls ir nodokļu priekšrocību gūšana. Šādu normu ieviešana paaugstina ES dalībvalstu nodokļu sistēmas aizsardzības līmeni pret agresīvu nodokļu plānošanu, kas izpaužas, piemēram, izmantojot kādas citas valsts labvēlīgāku nodokļu režīmu, mākslīgi pārstrukturējot peļņu vai izdevumus uz šo valsti, tādējādi nepamatoti samazinot ar nodokli apliekamo bāzi Latvijā. Pēc Finanšu ministrijas informācijas, šo izmaiņu fiskālā ietekme vērtējama kā pozitīva, taču precīzs ietekmes aprēķins nav izdarāms, jo nav pieejami dati par Latvijas nodokļu maksātājiem piederošajām kontrolētajām ārvalstu sabiedrībām, kā arī to iespējamo izveidošanu nodokļu samazināšanas nolūkam. Jāņem vērā, ka pamatā šādas situācijas var konstatēt tikai Valsts ieņēmumu dienesta audita laikā.

Visu rakstu Aizmūrēs logu peļņas izvešanai bez nodokļa lasiet piektdienas, 9.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!