Aizrauj prāta sports 

Daru pats un iesaku citiem.

Jānis Bethers, energouzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs (tekstu sagatavoja Armanda Vilcāne), 2019. gada 19. janvāris plkst. 17:29

Vēderprieks

Rīgas restorānus man patīk iepazīt no pilsētas viesu skatu punkta, jo tas sniedz iespēju ikdienas ierastajā vidē atklāt arvien jaunas šķautnes un palīdz labāk novērtēt Latvijas unikalitāti. Šī iemesla dēļ ārvalstu kolēģu vai partneru viesošanās Rīgā vienmēr ir sava veida iespēja, kā pārsteigt arī sevi. Aizvadītā gada decembrī Rīgā organizējām plašu Enefit pārstāvju tikšanos ar kolēģiem no Zviedrijas, Somijas, Polijas, Lietuvas, Igaunijas un Portugāles. Pasākuma ietvaros devāmies apskatīt Rīgu, kā arī ieturējām maltīti Valtera restorānā. Tā bija patīkama pieredze, kas pozitīvi atšķīrās no citkārt standartizētām vakariņām ar kolēģiem, jo ēdieni veidoja stāstu par latviešu tradicionālo virtuvi, kas pasniegta mūsdienīgā restorāna pavāru interpretācijā. Kolēģi gan uzzināja vairāk par mūsu tradicionālajiem ēdieniem, gan arī ieturēja gardas vakariņas. Viesa lomā kolēģus visbiežāk apmeklēju Viļņā, Tallinā un Varšavā. Pērn kopā ar manis vadīto Enefit Lietuva komandu vakariņojām restorānā Sweet Root, kas atrodas Užupē, Viļņā. Jāsaka, tas bija viens no interesantākajiem aizvadītā gada restorānu apmeklējumiem. Izvēlējāmies degustāciju ēdienkarti un, entuziastiska vakara vadītāja atbalstīti, izbaudījām 13 dažādus no Lietuvas laukiem nākušus garšu risinājumus. Var tikai apbrīnot, cik daudz izdomas un radošuma ieguldīts, lai vienkāršu virtuves klasiku pārveidotu pārsteidzošā restorāna šedevrā. Apmeklējot Viļņu, iesaku ieplānot vakaru šī restorāna apmeklēšanai tieši bagātīgās pavāru izdomas dēļ.

Dvēselei

Pēdējā laika spilgtāko iespaidu atstājusi Skandināvijā un, iespējams, arī Eiropā lielākā biznesa konference Nordic Business Forum Helsinkos, kas demonstrēja šādiem pasākumiem neierasti dinamisku atmosfēru, ņemot vērā, ka pasākumu apmeklēja vairāk nekā 7500 cilvēku. Biznesa vadības ekspertu un starptautisko līderu uzstāšanos varēja pielīdzināt rokzvaigžņu performancei mūzikas festivālā. Piemēram, bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas uzstāšanās no biznesa vadības ideju viedokļa nav vērtējama kā pati spilgtākā, bet šovs par un ap viņa kāpšanu uz skatuves pamatīgi sakāpināja emocijas visiem klātesošajiem. Jāatzīst, ka kopumā tas bija lieliski organizēts pasākums, kas pulcēja reģiona biznesa līderus. Tādējādi tā ir izcila vieta, lai smeltos iedvesmu un gūtu svaigāku perspektīvu biznesa attīstībai. Plašas iespējas jaunu biznesa kontaktu izveidei sniedz arī apmeklētāju auditorija, tāpēc konferencei līdzi sekošu arī šogad. Pasākums tiek translēts interneta tiešraidē, tāpēc šogad, visticamāk, šo pasākumu vērošu attālināti. Apsveru iespēju organizēt kopīgu tiešraides skatīšanos arī Enefit birojā, taču jebkurā gadījumā jāatzīst, ka vismaz vienu reizi noteikti ir vērts izbaudīt šo pasākumu arī klātienē.

Brīvajā laikā

Aizraujos ar prāta sportu. Mani fascinē sporta veidi, kuros ir vairākas iespējas, kā nonākt pie vēlamā rezultāta, un visu nosaka katra dalībnieka izvēlētā stratēģija. Kādreiz nopietnā, bet šobrīd aktīva hobija līmenī spēlēju sporta bridžu. Tā ir pasaulē sarežģītākā prāta spēle, kas ir vienlaikus arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas atzīts sporta veids. Mani saista šīs spēles dažādās dimensijas un nepieciešamība stratēģiskai pieejai, darbojoties ar zināmo, kā arī apstrādājot daudz nezināmās informācijas, lai vienas partijas laikā pierādītu savu loģisko domāšanu un matemātiskās dotības. Protams, paralēli visam ir arī psiholoģija un komunikācija pāra vai komandas starpā.

Spēles burvība ir arī tajā, ka tā ir saistoša un garantē piedzīvojumu prātam gan iesācējiem, gan arī sportistiem, kuri to spēlē regulāri un piedalās starptautiskās sacensībās. Es bridžu spēlēju jau 17 gadus, un šajā laikā izdevies gūt arī starptautisku atzinību, tostarp sudraba medaļas U-20 Pasaules un U-25 Eiropas čempionātos. Tas noteikti neļaus bridžu nolikt plauktā visa mūža garumā. Iesaku vēl pasteigties un šo spēli iemācīties, jo, lai arī teju visās prāta spēlēs mākslīgais intelekts jau var pārspēt cilvēkus, bridžā cilvēki vēl arvien ir pārāki. Tas apliecina komplicēto katras situācijas interpretācijas procesu, ko ir ļoti sarežģīti aprakstīt un sistematizēt.

Vēlos aizbraukt uz...

Ceļot pārsvarā nākas darba dēļ, taču arī brīvo laiku labprāt izmantoju, lai dotos uz kādu vēl neapmeklētu vietu. 2018. gadā ļoti tuvu Latvijai notika Pasaules futbola čempionāts, tāpēc mēs ar ģimeni ar automašīnu devāmies uz Kaļiņingradu, lai klātienē izbaudītu čempionāta atmosfēru. Jāatzīst, ka iespaidi bija ļoti dažādi. Pirms spēles ap stadionu un spēles laikā stadionā atmosfēra bija lieliska, taču pārējā laikā čempionāta norise pilsētā nebija spēcīgi jūtama, tas lika vilties.

Papildu ieguvums spēļu apmeklēšanai Kaļiņingradā bija čempionāta un atlikušā gada laikā sniegtā iespēja ceļot pa Krieviju bez vīzas, tāpēc ar sievu apskatījām arī Maskavu un Pēterburgu, izmantojot iespēju gūt plašāku ieskatu šo lielo pilsētu ikdienā. Pēterburga, kurā nebiju iepriekš bijis, pozitīvi pārsteidza ar ļoti eiropeisku gaisotni pilsētas centrā. Tā noteikti ir lielisks galamērķis garai nedēļas nogalei. Pretēji gaidītajam, šajās lielajās pilsētās rubļa devalvācijas rezultātā uzturēšanās un izklaides izmaksas bija diezgan zemas.

Grāmatplaukts

Ikdienā cenšos atrast laiku grāmatām par biznesa stratēģiju un apzinātību. Par apzinātību pirmo grāmatu izlasīju pirms pieciem gadiem, ar šo jēdzienu sākotnēji sastapos kontekstā ar sporta psiholoģiju. Uzskatu, ka apzinātība ir būtiska kā darba gaitās, tā arī bridža sacensībās. Konkrētā grāmata, kuru izlasīju pirmo, bija profesionālās tenisistes Džekijas Rīrdones (Jackie Reardon) grāmata Mindset: a mental guide for sports. Savukārt pašlaik lasu Hārvarda Universitātes psihologa un biznesa trenera Srinivasana Pilaja (Srinivasan Pillay) grāmatu Your Brain and Business: The Neuroscience of great leaders, kura apskata interesantas teorijas par neiroloģijas atklājumu saistību ar biznesa vadības prasmēm.

Stratēģijas grāmatu plauktā pašlaik man aktuāla ir Londonas Biznesa skolas profesora Konstantīna Markidesa (Constantinos Markides) grāmata Game-Changing strategies. Pirms trim gadiem man bija iespēja apmeklēt stratēģijas kursu Londonas Biznesa skolā, kuru pasniedza šis autors un pētnieks. Klātienē dzirdētās idejas uzrunāja un tagad tās pētu dziļāk, lasot viņa grāmatu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 07. marts plkst. 9:47

Tuvākā gada laikā energouzņēmums Enefit savus pakalpojumus plāno piedāvāt arī Latvijas mājsaimniecībām,...

2018. gada 06. marts plkst. 11:55

Energokompānijas Enefit peļņa pērn sasniegusi 1,12 miljonus eiro, kas ir par 23,5% vairāk nekā...

2018. gada 20. februāris plkst. 11:35

Līdz ar līdzšinējā energokompānijas Enefit valdes locekļa Karla Agan pievēršanos jauniem profesionālajiem izaicinājumiem,...

2016. gada 12. augusts plkst. 9:47

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 01. augusts plkst. 13:28

Elektroenerģijas tirgotājs SIA Enefit uzvarējis atklātā konkursā par tiesībām iegādāties elektroenerģiju...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2019. gada 18. janvāris plkst. 15:37

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

2019. gada 18. janvāris plkst. 11:28

Pašlaik pasaulē mainās izpratne par kultūru – tai ir nenovērtēts potenciāls piesaistīt...

2019. gada 17. janvāris plkst. 12:46

Strauju popularitātes pieaugumu Ziemeļamerikā piedzīvojusi cirvja mešana mērķī, kas, kā norāda...

2019. gada 15. janvāris plkst. 11:42

Visa mana būtība staro ikreiz,kad ir izvēlēts galamērķis jauniem piedzīvojumiem un nopirkta...

2019. gada 11. janvāris plkst. 14:58

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

2019. gada 09. janvāris plkst. 9:28

Atgriezies no Norvēģijas, kur garo distanču sacensībām trenēja haskijus, valmierietis Ingus Rutulis...

2019. gada 07. janvāris plkst. 15:39

Ritz-Carlton Hotel jaunā kruīza kuģu līnija tiks atklāta 2020.gadā, raksta Business Insider....

2019. gada 04. janvāris plkst. 15:30

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

2019. gada 04. janvāris plkst. 13:10

Ik dienu laikraksts Dienas Bizness un portāls db.lv viesojas dažādās vietās un...

2019. gada 04. janvāris plkst. 11:13

Elpu aizraujoši dabasskati, dziļa garīgā pieredze, kalni, budistu tempļi un mūki, kā...