Akciju tirgos piepluso 10% 

Pienācis laiks gada beigu optimistisko prognožu birumam.

Jānis Šķupelis, 05.12.2018

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Novembra beigās un decembra sākumā pasaules lielākajiem akciju tirgiem ir izdevies izstūrēt ārā no cenu krituma grāvja, un tas devis cerību, ka veiksmīga šiem tirgiem varētu izrādīties visa šā gada izskaņa. Spēji mazinājies gan satraukums par procentlikmju pieaugumu, gan tirdzniecības karu tēmu, kas daudziem vērtspapīru stratēģiem liek izteikt visai pozitīvus pieņēmumus par akciju sniegumu arī nākamajā gadā. Jāteic gan, ka gada beigas tradicionāli ir pārpildītas ar bezgala daudz dažādiem paredzējumiem un, tos visus ņemot vērā, var apjukt. Nupat saredzama jau nākamā apaļā atskaites posma sākšanās, un vēsture rāda, ka dažādi gada beigu akciju cenu minējumi mēdz būt ar pamatīgu optimisma pieskaņu.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Piemēram, Bloomberg līdz 1. decembrim bija apkopojis 14 lielo Volstrītas prognozētāju aplēses par ASV akciju tirgus Standard & Poor’s 500 nākamā gada potenciālo sniegumu. Vidēji tiek lēsts, ka 2019. gadu šis akciju indikators noslēgs pie 3056 punktu atzīmes, kas no šā brīža būtu pieaugums gandrīz par 10%.

Credit Suisse eksperti klāsta, ka nākamgad pasaules ekonomikas izaugsme bremzēsies, lai gan uzņēmumu peļņa turpinās pieaugt. Iestādes analītiķi turklāt uzskata, ka satraukums par tirdzniecības kariem un procentlikmju palielināšanos ir aizgājis par tālu, kas galu galā nozīmēšot, ka S&P 500 indekss nākamo gadu noslēgšot pat pie 3350 punktu atzīmes (no šā brīža tas būtu pieaugums par 20%). Tā bija pati optimistiskākā no Bloomberg apkopotajām aplēsēm. Arī citi vērtspapīru stratēģi pārsvarā runāja par to, ka investoru pēdējā laika pesimisms ir bijis pārspīlēts un buļļu tirgus vēlīnā stadija turpināsies vēl kādu laiku. Proti, galvenie riski – draudi tirdzniecībai un stingrāka ASV Federālo rezervju sistēmas politika – tiekot pārvērtēti.

Tikmēr vispesimistiskākā aplēse bija Morgan Stanley, kuras eksperti paredz, ka nākamo gadu S&P 500 indekss noslēgs pie 2,75 tūkst. punktu, kas no šā brīža līmeņa būtu pat neliels kritums. Iestāde paredz, ka ASV uzņēmumu peļņas pieaugums sabremzēsies līdz 4,3% (piecreiz lēzenāka izaugsme nekā ierasts redzēt šogad) un vērš uzmanību, ka nākamgad augusi ASV ekonomikas recesijas iespējamība. Rezultātā vismaz šī banka ieguldījumu portfeļos iesaka uzturēt paaugstinātu skaidras naudas īpatsvaru.

Visu rakstu Piepluso 10% lasiet trešdienas, 5.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.