Akcionāru sarunas raisa viļņošanos 

SIA Latvijas Mobilais Telefons un SIA Tet (iepriekš Lattelecom) akcionāru sarunas par abu uzņēmumu iespējamo apvienošanos radījušas virkni jautājumu un citu šajā jomā strādājošo uzņēmumu bažas.

Māris Ķirsons, 15.05.2019
1/3

Foto: LETA

Jau vairāk nekā desmit gadus nerimst jautājums par to, kas notiks ar diviem telekomunikāciju milžiem Latvijā – SIA Latvijas Mobilais Telefons (LMT) un SIA Lattelecom, kas ir ne tikai lieli nodokļu maksātāji (attiecīgi pērn –26,59 milj. eiro un 39,09 milj. eiro), bet arī valsts maka papildinātāji ar dividendēm. Abiem uzņēmumiem būtībā ir (juridiski gan atšķiras) vieni un tie paši īpašnieki – Latvijas valsts un Telia. Ir bijušas idejas un priekšlikumi par šo īpašumu sadali, kur viens uzņēmums paliek vienam īpašniekam, bet otrs – otram, bija priekšlikums par abu uzņēmumu apvienošanu. Tomēr neviena no šīm idejām nav guvusi atbalstu, neraugoties uz dažādiem argumentiem, kāpēc to vajadzētu darīt, jo vienmēr ir bijuši kādi svarīgi apsvērumi, kāpēc to nedarīt.

2017. gada rudenī valdībā netika atbalstīta ideja par LMT un Tet (Lattelecom) apvienošanu vienā uzņēmumā, un kā argumenti visskaļāk skanēja divi – lai saglabātu konkurenci un lai abos uzņēmumos saglabātos reāla kontrolpakete Latvijas valstij. Lai arī drīzo Saeimas vēlēšanu gaisotnē šķita, ka nekas jauns šajā frontē nebūs, tomēr 2018. gada 12. jūlijā tā brīža Latvijas valdības vadītājs Māris Kučinskis un Telia prezidents Jūhans Dennelinds parakstīja saprašanās memorandu par SIA Lattelecom un SIA Latvijas Mobilais Telefons turpmāko attīstību, kura sakarā tika izteikti visdažādākie pieļāvumi un pieņēmumi par to, ko īsti paredz šis dokuments, – privatizāciju, apvienošanu, Latvijas valsts ietekmes samazināšanu utt. Tajā pašā laikā memorands neparedz ne faktisku, ne juridisku Tet un LMT apvienošanu, taču tika paredzēts, ka akcionāri izstrādās abu uzņēmumu turpmākās darbības, attīstības stratēģiju. Jāatgādina, ka M. Kučinskis pērn augustā izdeva rīkojumu, ar kuru tika izveidota darba grupa, lai nodrošinātu Latvijas interešu pārstāvniecību Tet un LMT vienotas uzņēmumu stratēģijas izstrādē un īstenošanā.

Sarunas notiek

Jāatgādina, ka ziņu aģentūra LETA ziņoja par Tet un LMT akcionāru sarunām par to abu apvienošanu. Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro skaidroja, ka abu uzņēmumu akcionāri – Satiksmes ministrija, Ekonomikas ministrija un Telia Company – pārsprieda jautājumus par Tet un LMT nākotnes perspektīvām. R. Nemiro sacīja, ka uzņēmumu akcionāru mērķis ir palielināt kompāniju ieņēmumus un abu uzņēmumu optimizācija to varētu veicināt, tomēr patlaban par Tet un LMT apvienošanu esot pāragri spriest. Pēc ministra teiktā, patlaban tiek izskatīti vairāki varianti par Tet un LMT nākotni, proti, saglabāt esošo situāciju, apvienot uzņēmumus vai kādu no uzņēmumiem pievienot otram. Paredzams, ka akcionāri līdz maija beigām veiks aprēķinus par izdevīgāko abu uzņēmumu nākotnes darbības modeli.

Savukārt valdībā priekšlikums par abu uzņēmumu nākotni, pēc ministra teiktā, varētu nonākt jūnijā vai jūlijā. Vienlaikus satiksmes ministrs Tālis Linkaits aģentūrai LETA norādīja, ka abu kompāniju tuvināšana būtu ieguvums gan patērētājiem, gan akcionāriem. «No abu kompāniju tuvināšanas mēs saredzam ieguvumus gan patērētājiem, gan akcionāriem,» teicis satiksmes ministrs.

Visu rakstu lasiet 15. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums