Alma Mater un ministrijas sadursme 

Ļoti nesmuki un prestižu graujoši. Piedodiet, bet tik banāli jāteic par notiekošo ap Latvijas Universitātes (LU) rektora vēlēšanām.

Rūta Kesnere, DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 22. jūlijs plkst. 7:46

Foto: No DB arhīva

Jāatgādina: pēc skandāla, kur kāds no kandidātiem tika apvainots plaģiātismā, pēc vēlmes par uzvarētāju vēlēšanās pasludināt kandidātu, kurš pirmajā balsošanas reizē ieguva vairāk mīnusu nekā plusu un kuru atkārtotā balsošanā tomēr apstiprināja, tagad konflikts ir saasinājies starp izglītības ministri Ilgu Šuplinsku un LU. Proti, Izglītības ministrija ir paziņojusi, ka LU rektora ievēlēšanā, kur par uzvarētāju pasludināts līdzšinējais rektors Indriķis Muižnieks, pieļauti vairāki procesuāli pārkāpumi un ministrija iestājas par to, lai I. Muižnieku rektora amatā neapstiprinātu, gala vārdu tomēr atstājot valdības ziņā.

Savukārt LU prorektore Ina Druviete paziņojusi, ka I. Muižnieka neapstiprināšanas gadījumā LU vērsīsies tiesā. Paralēli tam publiskajā telpā klejo dažādas spekulācijas, ka LU «darboņi» pasūtījuši dažādus ķengu rakstus par pašreizējo ministri. Tas viss no malas izskatās ļoti slikti un nekādā veidā nevairo mūsu Alma Mater prestižu. Tā vien šķiet, ka LU elitei par jebkuru cenu rektora amatā ir vajadzīgs konkrēts kandidāts. Jānorāda, ka neapmierinātību ar LU notiekošo rektora vēlēšanu procesu ir paudusi gan Juridiskā fakultāte, gan atsevišķi mācībspēki. Vislielāko sašutuma vētru izraisīja centieni paziņot, ka uzvarējis kandidāts, par kuru, lai arī atdots vairāk balsu nekā pār sāncensi, tomēr vairāk ir bijis «pret» balsotāju nekā «par».

Šajā situācijā neskaidrs ir viens ļoti vienkāršs jautājums. Kādēļ pēc tam, kad vēlēšanās neviens no kandidātiem nesaņēma nepieciešamo balsu vairākumu, netika godīgi pateikts, ka vēlēšanas beigušās bez rezultāta, un netika izsludinātas atkārtotas vēlēšanas, kurās, protams, varētu startēt arī līdzšinējie kandidāti? Tā būtu visiem saprotama un cieņpilna rīcība. Taču tā vietā tika meklēti visādi argumenti un ieti dažādi juridiski līkloči, lai tomēr varētu paziņot vēlēšanu uzvarētāju. Vai tās bija bailes, ka ir pārāk augsts risks, ka atkārtotās vēlēšanās neuzvarēs vajadzīgais kandidāts? Interesanti, ka pati LU ir atzinusi, ka rektora vēlēšanu procesuālā kārtība ir uzlabojama, tomēr kategoriski atsakās atzīt, ka pašreizējo vēlēšanu rezultāti būtu anulējami.

Domāju, ka visā šajā stāstā vislielākie cietēji ir LU mācībspēki un studenti, kuri redz, ka ap viņu mācību iestādi savērpušās dažādas intrigas, kas dzīvi nepadara patīkamāku. Tā vietā, lai runātu par LU starptautisko konkurētspēju, zinātnisko darbību un pētniecību, izskatās, ka gaidāmi tiesu darbi. Vai no šīs situācijas ir kāda cieņpilna izeja? Domāju, ka jā. Pašreizējais vēlēšanu uzvarētājs varētu paziņot, ka saistībā ar saceltajām negācijām savu kandidatūru atsauc, taču ir gatavs piedalīties jaunās vēlēšanās. Tas atrisinātu visus nepatīkamos strīdus. Tiesa, tas iespējams vien tad, ja nav bail no atkārtotu vēlēšanu rezultāta.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 26. jūnijs plkst. 6:10

Latvijas Banka savā šomēnes izdotajā kārtējā Makroekonomisko norišu pārskatā ir samazinājusi...

2019. gada 20. jūnijs plkst. 6:11

No šī gada 1.jūlija par 15 procentiem plānots samazināt akcīzes nodokļa likmi...

2019. gada 18. jūnijs plkst. 6:40

Pasūtīt viesnīcu un nopirkt teātra biļetes internetā, samaksāt rēķinus internetbankā, pasūtīt...

2019. gada 17. jūnijs plkst. 6:32

Vai esat redzējuši, ka uz ielas notiek remontdarbi vienā un tajā pašā...

2019. gada 14. jūnijs plkst. 6:14

Eiropas Savienības (ES) degpunktā, pašai to negribot, pārāk ilgu laiku ir atradies...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...