Apkopēju darbs kļūst zināšanu ietilpīgāks 

Arodā apmācīts cilvēks strādā ātrāk un labāk – arī uzkopšanas jomā ir spēkā šī vienkāršā patiesība. Daži uzņēmēji uzskata, ka būtu labi izveidot īpašu apmācības programmu un pat kaut ko līdzīgu tīrīšanas skolai, citi domā, ka pietiek, ja šo darbu iemācās, darot kopā ar kādu, kam zināšanas un prasmes lielākas. Darba devējiem uzkopšanas nozarē nākas rēķināties ar kadru mainību un nereti – arī zemu motivāciju.

Dienas Bizness, 2013. gada 03. aprīlis plkst. 12:19

Foto: SXC

«Mikrošķiedras lupatas, mopi, speciāli tīrīšanas līdzekļi, – mūsdienās daudz kas pieejams, bet tas prasa arī zināšanas, kā lietot. Ja izmanto pareizi, tad ir efekts. Ja nepareizi – tad gaidītā rezultāta vietā ir vilšanās – kāpēc samaksāju bargu naudu par nieka lupatiņu,» situāciju ieskicē telpu uzkopšanas un ēku apsaimniekošanas uzņēmuma SOL Latvia valdes locekle Baiba Aneraude. Viņa stāsta, ka darbinieku sākotnējās apmācības ilgst vien pāris stundu – pamāca, parāda. Pēc tam jaunais darbinieks nedēļu strādā, un tad notiek atkārtotas mācības Pēc mēneša vēlreiz nostiprina iepriekš apgūto. Ja cilvēks turpina strādāt, tad reizi gadā ir atkārtotas mācības – zināšanas ir jānostiprina, turklāt nāk jaunas lietas, tehnoloģijas, jauni veidi, kā tīrīt. 

Šobrīd uzkopšanas speciālistu sagatavošana notiek kā uzņēmumu iekšējās apmācības, informē Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija (LPUAA). Dažādos uzkopšanas uzņēmumos pieeja ir atšķirīga, taču visbiežāk apmācību īsteno vai nu īpaši apmācības instruktori, vai arī vadītāji, kuru tiešā pakļautībā ir uzkopšanas darbinieki. LPUAA ir izstrādājusi ieteicamo apmācību saturu un apjomu uzkopšanas darbiniekiem un uzkopšanas darbinieku vadītājiem – pirmajiem tās ir astoņas stundas, no kurām 90% ir praktiskas nodarbības, vadītājiem – 24 stundu mācības. 

Uzkopšanas darbinieku apmācība nekādā ziņā nav triviāla un maznozīmīga, uzskata asociācija. Profesionāls uzkopšanas darbinieks spēj izdarīt vairāk nekā neapmācīts cilvēks, darbam ir vēlamais rezultāts (piemēram, virsmas netiek bojātas, uz tām nepaliek uzkopšanas līdzekļu redzamas paliekas), darbinieks strādā ergonomiski pareizi, ilgāk saglabā darbaspējas un nepasliktina savu veselību. Vairāki nozares pārstāvji uzsver, ka darbinieku apmācības ir daļa no pakalpojumu kvalitātes vadības sistēmas. Tieši ierindas darbinieka kompetence un attieksme ir galvenais priekšnoteikums pakalpojumu kvalitātei.

Nozares uzņēmumu degsmei pamatīgi apmācīt darbiniekus iepretim darbojas lielā kadru mainība un bieži vien arī darbinieku zemā motivācija mācīties. Mazāk nekā agrāk cilvēki izvēlas šo darbu, lai piepelnītos, studentu tikpat kā nav. SIA P.Dussmann vadītājs Raivo Pelmanis darbinieku nepietiekamību saista ar atalgojumu.

Valsts darba inspekcijā (VDI) precīzu datu par uzkopšanas speciālistu pretenzijām nav. «Masveidā nesūdzas,» saka VDI eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs. Vairāk iebildumus paužot sētnieki par darba laiku, t.i., ka netiek uzskaitīts viss darba laiks un ka darba laikā nevar paspēt paveikt pienākumus, piemēram, uzsnieg sniegs un paredzētajās stundās to nevar notīrīt. VDI iespējas kaut ko mainīt šādu pieteikumu gadījumā gan ir ierobežotas, atzīst A. Vincevs. Godīgu un atklātu attiecību vārdā VDI iesaka darba devējiem reāli novērtēt, ko darbinieks darba laikā var pagūt paveikt.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

Egļu un priežu skujas var kļūt par vienu no Latvijas bioekonomikas stūrakmeņiem,...

Ēdināšanas biznesa veiksme tikai desmit procentu apmērā atkarīga no garšīgas kotletes, uzskata...

Jau tuvāko gadu laikā Andrejsala var kļūt par dinamiskāko attīstības vietu, jo...

No šīs sadaļas
2013. gada 03. aprīlis plkst. 8:37

Sociālo interneta vietņu Facebook un Twitter lietotāju skaits Latvijā pieaug. Šos sociālos...

2013. gada 02. aprīlis plkst. 14:21

Izdegšanas sindroms darba vietā daudzus piemeklē vēl pirms 30 gadu sliekšņa. Biznesa...

2013. gada 02. aprīlis plkst. 14:13

Par pārdevējiem. Kā top pārdevēji? Atskatoties uz savu pieredzi, varu teikt, ka...

2013. gada 02. aprīlis plkst. 8:03

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētajā aktivitātē «Atbalsts darba...

2013. gada 28. marts plkst. 11:19

Labklājības ministrija (LM) plāno virkni pasākumu, lai mazinātu administratīvo slogu komersantiem...

2013. gada 28. marts plkst. 11:03

Pēdējo nedēļu laikā īpaši aktīvi esmu pētījusi pilnvarošanas (empowerment) ieviešanu...

2013. gada 27. marts plkst. 16:00

«Vajadzība būt pamanītam un atzītam – tādam, kāds esi, ar visu potenciālu...

2013. gada 27. marts plkst. 14:48

Kas padara pārdevēja darbu efektīvu? Atbilde ir vienkārša – prasmes, zināšanas,...

2013. gada 27. marts plkst. 14:28

Atkarībā no tā, cik paaudžu ir uzņēmumā, ir jādomā par vairākām personāla...

2013. gada 26. marts plkst. 15:18

Subsidētās nodarbinātības pasākumos darba līgumus ar bezdarbniekiem, kuri ir nelabvēlīgākā...