Karjera

Ar Etsy apkārt pasaulei

Raivis Bahšteins, 08.01.2018

Rolfs Jansons

Foto – Matīss Markovskis

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pateicoties amatnieku platformai, Rolfs un Ingrīda Jansoni ne tikai apceļo pasauli, bet arī rod iespēju dzīvot un strādāt savā individuālajā zemeslodes malā – Pāvilostā

Sīkamatnieki, kas to vien dara kā ceļo pa siltajām zemēm. Šī bilde patiešām var nelīmēties kopā. Tomēr – velti, un tas varētu būt vecais stāsts par to, ka mēs nereti neievērojam vai pat pasmaidām par amatniekiem, lai gan patiesībā viņi būtu pelnījuši apbrīnu. Un tā tas ir arī Jansonu pāra gadījumā – viņi saskatīja savu nišu tur, praktiski savu durvju priekšā, kur to iepriekš ar tik konstruktīvu pieeju nebija novērtējis neviens. Citi noliek uz kamīna dzegas jūras nopulētu stiklu vai interesantu akmeni, bet Rolfs un Ingrīda tos savāc, turklāt lielā daudzumā, lai pārvērstu rotās un rotājumos, par kuriem okeāna otrā pusē cilvēki no sajūsmas plēš matus.

«No biznesa viedokļa raugoties, var teikt, ka ir divi lieli novirzieni mūsu rotām – pašu gatavotas rotas un detaļas, ko piedāvājam citiem rotu meistariem. Izejas punkts bija lieliskā mūsdienu situācija – tirgus ir visa pasaule ikvienam. Mazi pludmales granīta olīši, jūras apviļātie stikli – tajos pēc pasūtījuma urbjam caurumus un sūtām lielās partijās uz Ameriku, Somiju un citām zemēm,» stāsta Rolfs. Līdz ar to darbošanās prasa vairāk, nekā tikai dziedot diet gar jūras malu un pa laikam pacelt smukus akmentiņus vai viļņu nopulētus nespodrus stikliņus. Ar dimanta urbīšiem ūdens peldē pēc pašu pieredzē balstītas tehnoloģijas Jansoni ļoti akurāti gatavo darba materiālus rotkaļiem un dizaineriem. Abas jomas – gan rotu radīšana, gan izejvielu gatavošana – ir ar visai līdzīgu atdevi arī peļņas ziņā. «Laikam esam tādi reti putni, kas patiešām urbj. Turpat Etsy esmu redzējis arī kaut ko līdzīgu, bet kopumā tas ir tehnoloģiski diezgan sarežģīti. Stikli grib drupt,» paskaidro Rolfs.

Amerikas tirgū ļoti pieprasīti izrādījušies no Pāvilostā jūras izskalotiem niekiem veidoti saules ķērāji (sun catchers), ko iekar logā. Pieprasīti ir arī pudeļu korķi, kam ir jau praktiskāks pielietojums, bet jūras tematikas dizains un radošo pāvilostnieku izpildījums, protams, stāv pāri praktiskumam, piešķirot priekšmetam piekrastes sajūtas izstarošanas spējas. 95 procenti pasūtījumu nonāk jau piesauktajā Amerikā, stāsta Rolfs, bet nupat novembrī nosvinēts pirmais pasūtījums uz Singapūru.

Šāds dzīvesveids nebūtu iespējams, ja nebūtu pasaulē ļoti populārās amatnieku un rokdarbnieku platformas Etsy. Ingrīda iepriekš desmit gadus strādājusi banku nozarē par iekšējo procesu auditori, tāpēc viņai patīk visu detalizēti izpētīt, un tas palīdz būt precīziem, nemērķēt šķībi, bet darīt tā, lai trāpītu desmitniekā. Jansoni ir piemērs, kā Etsy var strādāt amatnieku labā.

Visu rakstu lasiet DB izdevumā Biznesa Plāns. Žurnālu var iegādāties, klikšķinot šeit.

Komentāri

Pievienot komentāru