Investors

Argentīnas akciju tirgus piedzīvo 38% kritumu pēc prezidenta priekšvēlēšanu sakāves

LETA--AFP, 13.08.2019

Maurisio Makri

Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Buenosairesas akciju birža pirmdien piedzīvoja cenu kritumu par gandrīz 38%, jo akciju tirgos sākās panika pēc Argentīnas prezidenta Maurisio Makri sakāves oktobrī gaidāmo Argentīnas prezidenta vēlēšanu partiju priekšvēlēšanās.

Buenosairesas biržas indekss «Merval» kritās par 37,93% līdz 27 530,80 punktiem. Dažu lielu uzņēmumu akciju cenas samazinājās pat par 50%.

Reaģējot uz Makri sakāvi, arī recesijas skartās Argentīnas valūtas peso kurss pret ASV dolāru pirmdien saruka par 18,76% līdz 57,30 peso par dolāru.

Ņujorkas akciju biržā Argentīnas valsts obligācijas zaudēja apmēram 20% no vērtības, bet Argentīnas uzņēmumu akciju cenas kritās par vairāk nekā 50%.

Svētdien notikušajās priekšvēlēšanās līderpozīcijās izvirzījās centriski kreisās opozīcijas kandidāts Alberto Fernandess, ievērojami apsteidzot patlabanējo valsts galvu centriski labējo Maurisio Makri.

Fernandess saņēmis 47%, Makri 32,6%, bet trešajā vietā, ievērojami atpaliekot no abiem līderiem, ierindojies bijušais finanšu ministrs centriskais Roberto Lavanja.

Prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notiks 27.oktobrī, bet otrā, ja tāda būs nepieciešama, 24.novembrī.

Makri cer vēlēšanās saņemt vēlētāju atbalstu otrajam amata termiņam, tomēr, spriežot pēc nule kā notikušo priekšvēlēšanu rezultātiem, viņam gaidāma smaga cīņa.

Fernandess atrodas līderpozīcijās arī visās sabiedriskās domas aptaujās, un viņa pozīcijas nostiprinājis tas, ka par kandidāti viceprezidenta amatam viņš izraudzījies bijušo prezidenti Kristīnu Kiršneri, kas joprojām ir populāra.

Makri pēc pirmdien notikušās akciju cenu un peso vērtības krišanās brīdināja, ka ļaunākais vēl var tikai notikt.

«Šī ir tikai priekšspēle tam, kas notiks,» ja prezidenta amatu ieņems peronists Fernandess, kurš viceprezidenta amatam izraudzījies korupcijas aptraipīto eksprezidenti Kristīnu Kiršneri, sacīja Makri.

Makri jau kopš stāšanās prezidenta amatā ir vainojis Argentīnas ekonomiskajās nelaimēs politiku, kuru īstenoja bijusī prezidente Kristīna Kiršnere un viņas nelaiķa vīrs eksprezidents Nestors Kiršners.

«Mēs nevaram atgriezties pagātnē, jo pasaule to uzskata par Argentīnas beigām,» sacīja Makri. «Kiršneristu alternatīvai nav ticamības pasaulē.»

Fernandess vainoja akciju un valūtas tirgu reakcijā valdības politiku.

Komentāri

Pievienot komentāru