Finanses

Ārzemnieki pamatkapitālā «ielikuši» 200 miljonus eiro

Māris Ķirsons, 20.01.2015

Rolands Feldmanis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pērn – eiro ieviešanas gadā – ārvalstu investori savus ieguldījumus Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālu palielinājuši par 201 milj. eiro, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Tā liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem. Pērn ārvalstu tiešo investīciju uzņēmumu pamatkapitālos portfeļa bilance (ienākošās – izņemtās) ir sasniegusi vēl nebijušu apmēru – 7,26 miljardus eiro. Tiešo uzkrāto investīciju pamatkapitāla aprēķinos tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās investīcijas, bet arī izejošās, jo pieņemts, ka gadījumos, ja uzņēmums tiek likvidēts, tiek samazināts ārvalstu kapitāla apjoms vai arī ārvalstnieka kapitāla daļas pārpērk Latvijas rezidenti, un investīcijas aizplūst no valsts. 201 milj. eiro ir viens no mazākajiem investīciju bilances pieaugumiem pēdējo gadu laikā.

Visvairāk pērn investējuši Krievijas pārstāvji, bet vislielākās summas ieguldījuši nīderlandieši, kurus daudzu valstu uzņēmēji (arī Krievijas) izmanto kā savu kapitāla reģistrācijas valsti. Lursoft dati arī liecina, ka visai lielas investīcijas Latvijā iegulda investori no Kipras.

Nedaudz pārsteidzoši, ka pērn, pēc Lursoft datiem, Latvijas lielākās ieguldītājvalsts Zviedrijas investori izņēmuši no mūsu valstī reģistrēto uzņēmumu pamatkapitāla par 44,4 milj. eiro vairāk nekā ieguldījuši. «Tas nav pārsteidzoši, jo Skandināvijas bizness dažādu iemeslu dēļ samazina savu aktivitāti Latvijā,» skaidro ASV investīciju kompānijas Pierce Capital Partners pārstāvis Eiropas Savienībā Rolands Feldmanis. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka ārvalstu investori Latvijā klondaiku vairs neredz. «Nenoliedzami, ka daļa ārvalstu investoru ieguldīja naudu, saskatot šeit savu «otro mājas tirgu», sagaidīja, ka Baltijā nākotnē var izveidot tik pat izdevīgu biznesu kā savā tēvzemē, taču daudzi no viņiem ir vīlušies,» secina R. Feldamnis.

Visu rakstu Ārzemnieki pamatkapitālā «ielikuši» 200 milj. eiro lasiet otrdienas, 20. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!