ASV akcijas atkal izgriež pogas 

Investori labāk pērk ASV akcijas – pat neskatoties uz to dārdzību

Jānis Šķupelis, 06.11.2019

Foto: pixabay.com

Šogad finanšu tirgus dalībnieki sprieduši par dažādiem riskiem pasaules ekonomikai. Šajā pašā laikā investori turpinājuši ticēt ASV aktīviem. Šīs valsts akciju tirgus Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība kopš šā gada sākuma ir palielinājusies jau par 22%. Tas šādā termiņā ir labākais sniegums kopš 2013. gada. Vispasaules akciju, izņemot ASV šos vērtspapīrus, MSCI AC World ex-USA indeksa vērtības pieaugums šogad bijis jūtami lēzenāks – 13% apmērā. Attiecīgi MSCI rēķinātais Eiropas akciju cenu indekss šogad audzis par 15%, Ķīnas – par 10% un attīstības valstu – par 9%.

Pēdējo mēnešu pasaules vadošo ekonomiku dati liecina, ka stabilāk uz visu neskaidrību fona rūc tieši ASV tautsaimniecības motors (tas patiesībā raksturīgs lielai daļai no pēckrīzes atveseļošanās posma). Piemēram, šīs nedēļas sākumā Eiropas ražošanas sektorā aktivitāte saglabājusies tuvu zemākajai septiņos gados. Situācija ir visai interesanta arī globālā līmenī – akciju cena tiecas uz virsotņu iekarošanu, lai gan ražošana pasaulē sarūk jau sesto mēnesi pēc kārtas (ja mēra JPMorgan apkopotā Global Manufacturing indeksa izmaiņu). Pozitīvais gan ir tas, ka situācija šajā frontē, šķiet, stabilizējas (un akciju tirgiem patīk ierēķināt nākotni).

Atkal gaida piedzīšanu

Parasti, ja kāda reģiona akcijām ilgāku laiku klājas labāk, aktualizējas spriedumi, ka tas tā mūžīgi nebūs. Pēdējā laikā, piemēram, bijušas cerības, ka ASV un Ķīna panāks tirdzniecības pamieru, kam teorētiski vajadzētu nozīmēt labākus laikus no eksporta atkarīgākajām tautsaimniecībām, piemēram, tai pašai Eiropai. Tādējādi daudzi turpina izteikt cerības, ka kādā brīdī Vecā kontinenta akcijām vērtības pieauguma ziņā savas ASV kolēģes vajadzētu piedzīt.

Interesanti gan ir tas, ka šādas aplēses pēdējos gados bijušas regulāra parādība – turklāt sevišķi pašās gada beigās. Proti, gluži vai Volstrītas tradīcija gada beigās ir klāstīt, ka katrs nākamais gads būs tas, kad Eiropas akcijas beidzot sāk demonstrēt straujāku vērtības pieaugumu, ja salīdzina ar ASV šiem vērtspapīriem. Tiesa gan, tas spītīgi noticis nav. Eiropas akciju cena, ja vērtē reģiona Stoxx 600 akciju indeksa vērtību, šobrīd atrodas aptuveni turpat, kur tā bija pirms iepriekšējās globālās finanšu krīzes. Savukārt ASV akciju cena šajā laikā ir dubultojusies.

Šajā pašā laikā – Eiropa, protams, nav viendabīgs veidojums. Piemēram, šogad viens no pašiem straujākiem pieaugumiem bijis Grieķijas akcijām – par 42%. Tāpat vairāk nekā par 26% palielinājusies Itālijas akciju cena.

Visu rakstu lasiet 6. novembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!