Investors

Atkal dziļāk negatīvajā zonā

Jānis Šķupelis, 20.02.2019

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Aug parādu kalns ar negatīvu ienesīgumu.

Akciju tirgos šogad vērojams straujš cenu pieaugums. Šajā pašā laikā ir joprojām manāma liela investoru interese par ļoti drošiem ieguldījumiem. Tā ir tik liela, ka dažos gadījumos tie ir gatavi valdībām piemaksāt par privilēģiju aizdot tām naudu.

Pēdējie gadi jau rādījuši, ka, centrālajām bankām izpērkot no tirgus obligācijas, investori gatavi piemaksāt par naudas aizdošanu atsevišķām valdībām. Negatīvas likmes nekāds retums vairs nav Eiropas finansiāli pašu stabilāko valstu valdību obligācijām.

Apjoms atkal aug

Pieejamie dati liecina, ka investori pasaulē obligācijas ar negatīvām likmēm uztur vairāk nekā 11 triljonu ASV dolāru apmērā. Bank of America Merrill Lynch ziņo, ka tas ir par piekto daļu vairāk nekā vēl oktobrī. Šādas ziņas uzsver to, ka daudzu skatījums par pasaules ekonomikas un finanšu stabilitāti joprojām nav tas pats pārliecinošākais. Būtībā laikam jau nav īsti labi, ja joprojām tik daudz tirgus dalībnieku gatavi piemaksāt par ieguldījuma vērtības saglabāšanu. Obligāciju negatīvo likmju laikmets kopš 2017. gada, tirgus dalībniekiem priecājoties par pasaules ekonomikas sinhronu pieaugumu, bija sācis atkāpties. Tomēr šī tendence pašlaik pārtrūkusi. Jānorāda gan, ka 2016. gadā globālās saistības ar negatīvu ienesīgumu bija lielākas – 13 triljonu ASV dolāru apmērā (tas bija rekords).

Izteiktāk dažādas atšķirības ir vērojamas Eiropā – kamēr tirgus dalībnieki pauž uzticību Vācijai, vairākām citām valstīm aizņemties kļuvis dārgāk. Piemēram, Vācijas piecu gadu termiņa obligāciju ienesīgums nu atkal ir sarucis līdz -0,4% atzīmei, kur aptuveni pirms gada tam uz nelielu laiciņu bija izdevies paviesoties mērenā pozitīvā teritorijā. Savukārt Itālijas piecu gadu termiņa obligāciju ienesīgums šobrīd atrodas aptuveni pie 1,7% atzīmes, kur pirms gada tas bija 0,68% apmērā. Aina Itālijai gan ir labāka nekā pagājušā gada oktobra vidū, kad šīs valsts šī termiņa parāda ienesīgums pārsniedza 3% līmeni.

Visu rakstu Atkal dziļāk negatīvajā zonā lasiet 20. februāra laikraksta Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!