Atvērtā tipa birojs - intravertu darbinieku murgs 

Lai arī modernas un estētiski pievilcīgas, darba vietas ar atvērto plānojumu var izrādīties postošas, īpaši intraverta rakstura darbiniekiem. Kā nezaudēt radošumu un prieku strādāt?

Dienas Bizness, 04.3.2013

Foto: Flickr.com /victoriapeckham/

Autore Sūzena Keina norāda uz vairākiem faktoriem, ar ko mūsdienās jāsastopas darbiniekam - izmēros samazinājusies viņam atvēlētā darba vieta, birojos galdi arvien biežāk kārtojas atvērtās rindās,  darba videi līdz ar to kļūstot trokšņainākai un mazāk privātai. S. Keina atzīmē, ka cilvēki, kuriem šādi apstākļi nav piemēroti, ne tikai zaudē produktivitāti, bet var sastapties pat ar veselības traucējumiem - atmiņas pasliktināšanos, nedrošības sajūtu. Mazāk personīgu sarunu ar kolēģiem un vairāk nekontrolējama trokšņa liek darbiniekiem sociāli distancēties un ātri vairo dusmas un agresiju.

Pavisam vienkārši - tam, lai darbs noritētu produktīvi, ir pārlieku daudz traucēkļu. Tērzēšana ar kolēģiem, nejauši noklausītas sarunas, cilvēki, kas pārvietojas, rada vēlmi būt «lietas kursā» par apkārt notiekošo, tādējādi radot nervus uzvelkošas emocijas. Kas vienam var likties pilnīgi normāli darba apstākļi, citam var izrādīties par skaļu un traucējošu. Līdzīgi kā saulesbriļļu uzlikšana uz acīm gaišā dienā, rodas vēlme norobežot savu personīgo telpu no pārējā biroja. Jāpiezīmē, ka šīm sajūtām nav nekāda sakara ar nepatiku pret kolēģiem vai nespēju sastrādāties, tieši otrādi, tās apliecina interesi par kolektīva norisēm.

ASV biznesa žurnālā Inc. uzņēmējs Bils Stjuarts dalās personīgajā pieredzē, kā saglabāt skaidru prātu un strādāt arī tad, ja apkārt valda kņada.

1. «Sagrabināt» laiku vienatnei

Ierodos birojā agri no rīta, pirms sākusies darba diena, lai varētu netraucēti veltīt pāris stundas darbam tad, kad esmu visproduktīvākais. Tāpat ir dienas, kad divas līdz četras stundas atvēlu tam, lai tiktu galā ar neizdarīto, koncentrētos un no jauna uzlādētos.Visbeidzot, visai bieži pastrādāju pāris stundas svētdienu vakaros pirms miega. Zinu, ka gulēšu daudz mierīgāk un neuztraukšos, ja būšu gatavs nākamajai dienai. Pēc lieliskas nedēļas nogales, šis ieradums palīdz noskaņoties jaunajam darba cēlienam.

2. Ievērot veselīgu distancēšanos

Mēdzu pārvākties uz vienu no konferenču telpām, kas ir blakus atvērtajai zonā - tā kolēģi redz mani un es redzu viņus. Bieži strādāju arī attālināti, jo zinu, ka tad varu izdarīt vairāk. Taču, ja tādas iespējas nav, nenāk par ļaunu vismaz ik pa laikam atrast kādu klusāku vietiņu strādāšanai.

3. Nospraust personiskos mērķus un ievērot disciplīnu

Esmu ievērojis, ka mērķu un termiņu izvirzīšana (pat, ja tie ir izdomāti) patiešām palīdz koncentrēties darbam. Ja neesmu izpildījis plānoto iecerētajā darba dienā, jūtu motivāciju nākamajā rītā celties agrāk, lai pagūtu iekavēto.

4. Neaizmirst par sabiedriskumu

Izmantojot augstākminētās metodes, jārūpējas par to, lai nekļūtu pārāk nošķirts no kolektīva. Pārtraukumi un brīži, kad «jāizvēdina galva», ir iespēja pastaigāties pa biroju, pārmīt vārdus ar kolēģi vai aiziet kopīgās pusdienās. Šī neformālā komunikācija nudien ir kā svaiga gaisa malks saspringtajā darba dienā. Ja jūtat, ka kādā brīdī, piemēram, produktivitāte ir neizbēgami zudusi, ir bezjēdzīgi turpināt urbties monitorā.

No šīs sadaļas

Kāda ir atšķirība starp vadītāju un līderi? Vadītājs plāno, kontrolē, motivē, deleģē,...

Latvijā ir nevis strukturāls bezdarbs, bet gan ciklisks – tā divos neatkarīgi...

Latvijas lielo uzņēmumu darbinieki ir ar augstāku piesaistību savam darba devējam nekā...

2012.gadā par 11,1 tūkst. cilvēku samazinājies darba meklētāju skaits (15-74 gadi). Darbu...

Pērn vidējā darba samaksa valstī ir palielinājusies par 3,7% līdz 481 latam,...

Domāju, ka katram no mums vismaz vienu reizi dzīvē ir nācies būt...

Šobrīd vadītājus nereti raksturo zibenīga traukšanās cauri darba telpām, skrienot...

Latvija Jauniešu garantijas programmai saņēmusi 80 miljonus eiro (55 miljonus latu), kas...

Nevarat izturēt savu vadītāju? Pie tā varētu būt vainojama arī jūsu karjeras...

Sagaidot Vienlīdzīgas darba samaksas dienu, ko šogad 28.februārī visā Eiropas Savienībā...