Audžuģimenes neklusē: Atklāj latviešu bērnu cenas 

«Tu mums izmaksāji 30 tūkstošus dolāru un tagad saki, ka negribi tikt adoptēta? Tu esi nepateicīga un mantkārīga!» - šādus vārdus bārenei no Latvijas izkliegusi amerikāņu viesģimenes mamma, kad meitene pie viņiem ar aģentūras starpniecību ciemojās vasaras brīvlaikā. To visu klausulē dzirdējusi audžumamma Māra Juškeviča, kurai bērns tobrīd zvanījis un raudājis. Pēc tam saruna pārtrūkusi, vēsta laikraksts Diena.

Dienas Bizness, 06.5.2014

sxc

Kā raksta medijs, savu cenu uzzinājusi vēl viena Juškevičas audžumeita, kuru sev bija nolūkojis apmēram 60 gadu vecu itāliešu senioru pāris. Tiesas sēdē, kur bija paredzēts izlemt 13 gadu vecās meitenes likteni, viņa pēkšņi paziņojusi, ka nevēlas tikt adoptēta. Abus itāliešus tas sadusmojis, un turpat tiesas zālē viņi Viesītes novada bāriņtiesas pārstāvēm uzdeva jautājumu: «Bet par ko tad mēs jums samaksājām tūkstoš eiro?»

Pēc tam viņi meitenei atņēmuši visas dāvanas, ko bija pasnieguši, kamēr viņa ar bāriņtiesas rīkojumu saiknes izveides nolūkā divas nedēļas mitinājās itāliešu īrētā dzīvoklī Rīgā. Taču ārzemnieki meitenē raisījuši bailes, jo visu laiku dzēruši vīnu un skaļi strīdējušies. Juškeviča par to ziņojusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI), taču inspektore Inese Upe norādījusi, ka tāda esot itāļu mentalitāte un ka Mārai kā audžumammai neesot tiesību iejaukties. VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa gan Dienai paudusi, ka viņas padotā tiek apmelota, un piebildusi: «Mēs ar adopcijas lietām nenodarbojamies. Ja audžuģimenei šķiet, ka kaut kas nenotiek bērna interesēs, tai ir iespēja to pateikt bāriņtiesai vai informēt prokurori, kas konkrētās adopcijas lietu izskatīs.» Savukārt ar Viesītes novada bāriņtiesas priekšsēdētāju Sandru Grigorjevu Dienai sazināties neesot izdevies, jo ne uz zvaniem, ne īsziņām viņa neatbildēja.

Audžuģimenes savos pieredzes stāstos labprāt dalījušās, taču atzinušas, ka baidās tikt «izskaitļotas» no varas iestāžu puses. «Tiem, kas pārāk daudz runājuši un cēluši trauksmi par Latvijas bērnu tirgošanu uz ārzemēm, atņemts gan audžuģimenes statuss, gan bērni - no ģimeniskas vides viņi ievietoti atpakaļ bērnunamā, un gadījumu nav maz. Tādi ir Labklājības ministrijas (LM) ieroči, kas audžuģimenes un no tām izrautos bērnus emocionāli sagrauj,» stāstījusi audžumamma, kura kopā ar vīru rūpējas par pieciem svešiem bērniem. Vēl kāda audžumāte, kas vēlējās palikt anonīma, Dienai pastāstījusi, ka par vienu no viņas aprūpētajiem bērniem, ko LM vēlāk nodevusi adopcijā uz Itāliju, «atbildīgajiem Latvijā» samaksāti pieci tūkstoši eiro. Šo faktu bērnam atklājusi viņa jaunā itāliešu mamma.

«LM audžuģimenes izveidojusi kā lielisku tramplīnu ārzemju adopcijai. Jo audžuģimenes ir pilnīgi beztiesiskas, lai aizstāvētu savu aprūpējamo,» norādījusi biedrības Zvannieku mājas valdes locekle Linda Baļčūne. Audžuģimeņu vidū pat izplatīta īpaša pamācība par rīcību un tiesībām gadījumos, kad pie viņu durvīm klauvē LM aprobētas viesģimeņu un ārzemju adopciju aģentūras, kam līdzi mēdzot braukt arī ārsti, lai bērnus turpat izmeklētu, «izskaitot zobus un ribas».