Autogāzes patēriņš aug lēnāk 

Autogāzes pārdošanas apjomi šajā gadā turpina palielināties, taču lēnāk kā iepriekš, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Žanete Hāka, 13.11.2014

Foto: LETA

Savukārt autogāzes cena kopš gada sākuma ir nedaudz samazinājusies. Nākamajā gadā gan pieprasījuma kāpums varētu bremzēties, uzskata autogāzes tirgotāji.

Nedaudz saruka

2014. gada sākumā spēkā stājās grozījumi likumā Par akcīzes nodokli, saskaņā ar kuriem tika palielināts akcīzes nodoklis autogāzei un nodokļa likme iepriekšējo 128 eiro vietā par 1000 kg gāzes tika paaugstināta līdz 161 eiro. Iepriekš gāzes tirgotāji šiem grozījumiem pretojās, norādot, ka ar laiku tas sadārdzinās autogāzi un liks no tirgus aiziet daļai spēlētāju, kā arī daļa automašīnu īpašnieku pārdomās, vai ir vērts mainīt iekārtas. Tomēr, kā liecina autogāzes tirgotāju dati, cena šajā gadā būtiski nav palielinājusies.

Statoil Fuel & Retail Latvia degvielas produktu kategorijas vadītājs Armands Žubulis stāsta, ka gada sākumā autogāzes cenas mazumtirdzniecībā Latvijā bija vidēji 0,64 eiro/l, taču, samazinoties autogāzes produktu cenām pasaules biržās, līdz jūnijam tās kritās arī mazumtirdzniecībā Latvijā – līdz vidēji 0,56 eiro/l. Degvielas tirgotāja Virši-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš apstiprina, ka šī gada autogāzes cenu svārstības var sadalīt divos periodos. Pēc viņa novērojumiem, no janvāra līdz jūnijam autogāzes cena katru mēnesi samazinājusies par vidēji diviem centiem litrā, taču vēlāk divu mēnešu laikā notika straujākais autogāzes cenas kāpums šajā gadā un līdz augusta sākumam autogāzes cena litrā bija kāpusi par vidēji deviņiem centiem, sasniedzot 0,635 eiro/l. Šobrīd ir novērojams mērens autogāzes cenu kritums, sasniedzot 0,599–0,61 eiro/l.

Turpina aprīkot

Autogāzes patēriņš turpina pieaugt, tiesa gan, pieprasījuma apjomi nepalielinās tik strauji kā iepriekšējos gados.

Kā stāsta A. Žubulis, šogad pārdotās autogāzes apjoms degvielas mazumtidzniecības tirgū Latvijā ir pieaudzis par 14%, salīdzinot ar atbilstošo laika periodu pērn. Tiesa gan, šajā gadā pieauguma temps ir samazinājies, ņemot vērā, ka gadu iepriekš attiecīgajā laika periodā autogāzes pārdošanas apjoms palielinājās par 36%. Arī J. Riekstiņš stāsta, ka Virši-A degvielas uzpildes stacijās šogad novērojams autogāzes pieprasījuma pieaugums, un, salīdzinot ar pērno gadu, kompānijas pārdotās autogāzes apjomi ir palielinājušies par 50%.

Šogad ir palēninājies autogāzes iekārtu pieprasījuma temps, taču ar gāzes iekārtām aprīkoto vieglo automašīnu skaits palielinās.

Visu rakstu Autogāzes patēriņš aug lēnāk lasiet 13. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums