Baltās kāpas apkārtnē veidos dabas dizaina parku 

2016. gada vasaras sezonas noslēgumā Saulkrastos, Baltās kāpas apkārtnē plānota neparasta dabas objekta – Dabas dizaina parka – izveide. Tas iecerēts kā sabiedrību piesaistošs objekts, kas izglītos par saudzīgu cilvēku rīcību pret vietējām dabas vērtībām, skaidros, kas ir ekosistēmu pakalpojumi un mazinās apmeklētāju radīto ietekmi uz apkārtnes ekosistēmu, teikts paziņojumā medijiem.

Dienas Bizness, 15.1.2016
1/3

Publicitātes foto

Dizaina dizaina parka koncepcijas izstrādei priekšlikumus sniedz arī Latvijas augstskolu studenti, kuri 14.janvārī prezentēja savas idejas Saulkrastu Baltās kāpas apkārtnes labiekārtošanai un Dabas dizaina parka objektu izveidei.

RTU studentu ieteikumu vidū bija Baltās kāpas apkārtnes celiņu izveide bez pakāpieniem, tiltu izveide, kas sastāvētu no dažāda augstuma gaismas kubiem-saules kolektoriem, kas atrastos  virs vai zem ūdens līmeņa. Tāpat studenti ieteica risinājumus celiņu iezīmēšanai un apkārtnē esošo liepu izcelšanai, izmantojot dažādus oriģinālus gaismas efektus. Studenti arīdzan prezentēja idejas Baskāju takas izbūvei, aicināja Dabas dizaina parkā ieviest koka elementus, atdarinot dzīvās dabas formas, savukārt, no teritorijā esošās tualetes izveidot kafejnīcu ar jumta terasi un riteņu, slēpju nomu.

LLU studenti rekomendēja veidot velonovietnes, kā arī ierobežot gājēju plūsmu ar apstādījumiem un informācijas stendiem. Tāpat studentu vidū radās ideja vietas, kur plaši izbradāta zemsedze, izmantot mākslas objektu izveidei un, piemēram, uz esošajiem pauguriem veidot apskates punktus, kā arī aizpildīt tās ar apstādījumiem, soliņiem un mākslas objektiem. Studenti arīdzan ieteica koriģēt apstādījumu sugu sastāvu un invazīvos stādījumus nomainot ar piemērotākiem. LLU studentu priekšlikumu vidū pavīdēja arī izteikumi izcelt Vilkaču priedi kā esošu dabīgu mākslas objektu, izmantot koku kritalas margu vietā, tā vajadzīgajā veidā organizējot apmeklētāju plūsmu, ieviest visā apkārtnē vienotu dizainu, kā arī noslodzes un postījumu punktos izvietot mākslas objektus.

Arī Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu mākslinieciskais domu lidojums bija ārkārtīgi plašs un dabas dizaina parka izveidei tika ieteiktas visdažādākās idejas – cita par citu oriģinālāka. Studentu ieteikumu vidū bija Dabas dizaina parkā ieviest universālus un daudzveidīgi izmantojamus objektus, kas ir montējami un demontējami. Studenti piedāvāja arīdzan uzstādīt binokulāru stereoskopu, kas vērstu uzmanību uz Baltās kāpas eroziju un apkārtnes dabas vērtībām.

LMA studenti Dabas dizaina parku iztēlojās kā funkcionālu platformu, kas sastāv no dažādiem celiņiem ar norāžu sistēmu, kurā atrodas gan labierīcības, gan meža namiņš. LMA studenti uzsvēra, ka vides objekta loma ir likt cilvēkam apzināties piederību dabai un iespējas saglabāt dabas vērtības. Tāpēc daži no ieteikumiem bija saistīti ar Baltās kāpas aizsardzību, piemēram, lai novirzītu cilvēku plūsmu no kāpas uz liedagu, studenti piedāvā izveidot savdabīgu mākslas objektu Nedrupini balto kāpu – spēlējies te!. Tas sastāvētu no piramīdas smilšu birdināšanai un smilšu ruļļa, ar kura palīdzību ikviens varētu veidot savu ierakstu smiltīs. Studentu ideju vidū bija arī ieteikums Dabas dizaina parkā veidot objektus no zariem, kas nopīti apmeklētāju plūsmas ierobežošanai un piesaistītu cilvēkus ar savdabīgām formām. Piemēram, varētu tikt izveidota nojume no zariem, ligzda piknikam utml.

Studentu sniegtās idejas kalpos par ļoti vērtīgu informatīvu materiālu projekta pārstāvjiem, lai veiksmīgi varētu tikt sagatavota koncepcija Dabas dizaina parka izveidei.

Dabas dizaina parks Saulkrastos ir viena no projekta LIFE Ekosistēmu pakalpojumi aktivitātēm. Projekts aptver Saulkrastu un Jaunķemeru piekrastes teritorijas un to īsteno Dabas aizsardzības pārvalde, Saulkrastu novada pašvaldība un biedrība Baltijas krasti. 

Projekta kopējais budžets ir 753 290 eiro, no kuriem 376 641 EUR ir LIFE+ programmas līdzfinansējums, 277 430 EUR ir Latvijas Vides aizsardzības fonda līdzfinansējums, bet 99 219 EUR ir partneru līdzfinansējums. Projekta īstenošana ilgs līdz 2018. gada 31. maijam.

 

Tevi varētu interesēt

Astoņpadsmit metru augstā Baltā kāpa Saulkrastos, Inčupes labajā krastā pie upes ietekas...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Piektdien, 15. janvārī atklāta pašvaldības jaunizveidotā distanču slēpošanas...

Latgalē 72 gadus vecam vīrietim pēc sniega tīrīšanas palicis slikti un viņš...

Ceturtdien ugunsgrēkā gājis bojā bērns - viņa mirstīgās atliekas atrastas vēl ttobrīd...

Piektdien Latvijā vēl vietām turpinās snigt, bet gaisa temperatūra dažviet nebūs augstāka...

Šīs nedēļas pirmajās trīs darba dienās, kad spēkā bija «puteņa biļetes, »...

Pludmales nogabalu nomas tiesību izsolei Jūrmalas pilsētas dome saņēmusi 101 pieteikumu no...

Latvijas Reģionu apvienība un partija No sirds Latvijai vienojušās nebalsot par Valsts...

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja ceturtdien, 14. janvārī, akceptēja Rīgas domes...

Rīgas pašvaldības SIA Rīgas meži daļa Dārzi un parki Rīgas pilsētas Kanālmalas...

Šogad lielajās valsts kapitālsabiedrībās atjaunos padomes; risks, ka tās pārvērtīsies...