Start-up

Baltijas startup uzņēmumi piesaistījuši vairāk nekā 465 miljonus eiro

Lelde Petrāne, 28.11.2017

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

No 2014. gada līdz 2017. gada trešajam ceturksnim (attiecīgi neņemot vērā novembrī izsludināto TransferWise investīciju raundu 280 miljonu dolāru apmērā) Baltijas startup uzņēmumi kopumā 385 darījumos ir piesaistījuši vairāk nekā 465 miljonus eiro, liecina Digital Freedom Festival laikā prezentētais pārskats par Baltijas startup ekosistēmu (autors Tech.eu).

Skatoties Eiropas kontekstā, piesaistīto investīciju apjoms nav liels, tomēr, ņemot vērā valstu izmērus un tādus pārskatā apkopotos datus kā finansējuma apjoms attiecība uz vienu iedzīvotāju, Baltijas valstis ierindojas salīdzinoši augstu un Igaunija šajā sarakstā apsteidz pat tādas valstis kā Lielbritānija, Vācija un Francija.

Lielāko finansējuma apjomu izdevies piesaistīt finanšu tehnoloģiju jeb FinTech, modes, robotikas, mārketinga tehnoloģiju un transporta jomas startup uzņēmumiem.

Baltijas valstis izceļas ar ārzemniekiem draudzīgu politiku, fokusējoties uz talantu piesaisti no ārvalstīm, piemēram, Igaunijas e-rezidences programma un visās Baltijas valstīs pieejamās startup vīzu programmas. Tomēr vēl joprojām atklāts ir jautājums, kā Baltijas reģionam piesaistīt ārzemju investorus, ņemot vērā, ka startup uzņēmumos ieguldītais kapitāls pārsvarā nāk no vietējiem fondiem, attiecīgi vairumā gadījumu investīciju raundu apjomi ir salīdzinoši nelieli.

Baltijas startup uzņēmumiem paplašinoties, raksturīgi ir pārcelt uzņēmuma galveno mītni vai pārdošanas un mārketinga centrus ārpus reģiona, biežāk izvēloties Londonu, Ņujorku vai Sanfrancisko līča reģionu, bieži vien Baltijas reģionā bāzējot izpētes un attīstības, izstrādes un atbalsta biroju.