Bauskas novada dome saimnieko ievērojami pāri saviem līdzekļiem 

Bauskas novada domes darbības stils liecina, ka iedzīvotāju intereses pārstāvēt deleģētās personas novada domē saimnieko kā pa privātuzņēmumu, otrdien raksta laikraksts Diena.

Dienas Bizness, 12.5.2015

Foto: LETA

Domes administrācija pieprasa, lai visi iestādē strādājošie būtu lojāli tās uzstādījumiem un iecerēm, taču, kad atsevišķi darbinieki iestājušies pret ambiciozās un sadārdzinātās sporta halles būvniecību, par ko Diena rakstīja iepriekš, domes vadība sākusi «raganu medības», izmeklējot, vai gadījumā kolēģi iesniegtās sporta halli neatbalstošās anketas nav viltojuši paziņu vārdā.

Vairāki zinātāji pašvaldības administrācijas satraukumu Dienai skaidro ar to, ka sporta halles publiskā apspriešana beigusies ar novada iedzīvotāju vairākuma negatīvu vērtējumu šai iecerei, taču, lai saņemtu vairāku miljonu eiro aizdevumu no Valsts kases, novada domei sava iecere jāpamato ar sabiedrības atbalstu. Ir neoficiāla informācija, ka sporta halles projekta galvenā iniciatore un virzītāja – Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktore Biruta Grantiņa pēc publiskās apspriešanas beigām, kad aptaujas anketas vairs nav iesniedzamas, atvedusi kaudzīti ar pozitīva viedokļa anketām, kas tikušas ieskaitītas. Pati B. Grantiņa šo informāciju noliedz un saka, ka mapē, ko viņa turējusi rokās, konkrētajā dienā ierodoties pašvaldības ēkā, bijuši pavisam citi dokumenti. Tagad domē lepojas, ka no 338 anketām pozitīvs viedoklis pausts 228, negatīvs – 60, bet 50 aptaujas lapas izrādījušās nederīgas.

Bauskas novada dome saimnieko ievērojami pāri saviem līdzekļiem – pašlaik aizņēmumi sastāda teju 16 miljonus eiro, kas ir desmit procenti no pamatbudžeta ieņēmumiem, neieskaitot mērķdotācijas. Salīdzinājumam – valsts kopējie aizdevumi visām pašvaldībām veido 24 miljonus eiro, liecina jaunākais Valsts kases datu biļetens.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks (NA) sarunā ar Dienu pauž viedokli, ka aizņemšanās apmēru sarkanās līnijas vēl neesot pārkāptas un satraukties neesot pamata. Taču, ņemot vērā, ka Bauskas novadā deklarēti 26 tūkstoši iedzīvotāju, katram no viņiem jau uzkrautas 615 eiro parādsaistības un summa taps vēl lielāka, ja Finanšu ministrijas (FM) Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padome atbalstīs vēl viena aizdevuma piešķiršanu apmēram piecu miljonu eiro apmērā sporta halles būvniecībai. Novada dome nav gatava gaidīt gadu, lai pretendētu uz Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem, kas, iespējams, drīzumā tiks piešķirti arī sporta būvēm. R. Ābelnieks atklāj, ka jau tiekot gatavota iepirkuma dokumentācija, savukārt FM pārstāvis Aleksis Jarockis norāda, ka vispirms tiks vērtēta novada finanšu situācija, kā arī pieprasītā aizņēmuma atbilstība šā gada valsts budžeta likumā noteiktajiem aizņēmuma mērķiem: «Atbilstoši Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumam pašvaldības rīcībai jābūt tādai, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu un mantas izlietojumu.» Šis punkts varētu likt šķēršļus sporta halles tapšanai uz parāda, jo tā ieplānota nepiemērotā vietā upes krasta nogāzē, turklāt aizdomīgā kārtā izvēlētā novietojuma dēļ izmaksas būtiski palielināsies – trīs ēkas stāvus ar dažādām treniņu telpām un sacensību zālēm paredzēts iegremdēt pazemes līmenī, lai gan pilsētā ir vairākas teritorijas, kur sporta halle varētu tapt par krietni mazāku summu.

Plašāk lasiet rakstā Pašvaldību stūrē kā privātuzņēmumu otrdienas, 12.maija laikrakstā Diena (6.,7.lpp.)!

 

Tevi varētu interesēt

Bauskas novada Mežotnes pilī iebūvēts lifts, ziņo Bauskas Dzīve....

Bauskas novada Brunavas pagasta Grenctāles ciemā plānots ieguldīt 350 tūkstošus latu. Līdzekļus...

Bauskas novada administrācija noslēgusi vairāk nekā 259 tūkstošu latu apjomīgu iepirkumu...

Bauskas novada administrācija izsludinājusi atklātu konkursu par pašvaldības ielu un ceļu...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Reģistrēto laulību līgumu rekordskaits Latvijā fiksēts tieši pirms ekonomiskās krīzes...

Tieslietu ministra pienākumu izpildītājs Guntis Belēvičs nolēmis atcelt no amata zvērinātu tiesu...

Valsts policija aizdomās par automašīnu zādzībām un zagto automašīnu detaļu tirdzniecību...

Uz autoceļa Līga–Kandava–Veģi (P130) pēc tehnoloģiskā pārtraukuma un papildus projektēšanas...

Lai gan lielākā daļa biznesa uzsācēju saprot, ka sākums nebūs viegls, bieži...

Jau pirmajās Venēcijas mākslas biennāles dienās no 6. – 8. maijam, kad...

Līdz šim Erasmus projektos galvenokārt piedalījās studenti, šobrīd RISEBA piedāvā...

Interešu svaru kausi lobēšanā būs vienmēr...

Starptautiskās Bike To Work nedēļas ietvaros Latvijas Riteņbraucēju apvienība un velovortāls Divritenis.lv...

Expo 2015 Latvijai piešķirtajā paviljona vietā, kur būvei jau bija ielikti pamati,...