Nodokļi

Beigusies peļņas nodokļa avansa maksājumu ēra

Māris Ķirsons, 02.07.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmuma ienākuma nodokļa avansa maksājumi kļūs par vēsturi, uzņēmumiem jāraksta jauna šī nodokļa deklarācija par šā gada pirmo pusgadu, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

1.jūlijs ir kārtējais termiņš uzņēmuma ienākuma nodokļa reformas kontekstā. Proti, līdz šā gada 30. jūnijam spēkā bija norma uzņēmuma ienākuma nodokļa avansa maksājumiem, kas no 1. jūlija vairs nedarbojas. Tādējādi peļņas nodokļa (20% apmērā) maksājumi ir jāveic tikai tad, kad uzņēmums izmaksā dividendes akcionāriem vai arī veic kādus darījumus – maksājumus, kas pielīdzināmi dividenžu izmaksai, vienlaikus ir vairāki ierobežojumi izmaksām, kurus pārsniedzot ir jāmaksā šis nodoklis.

Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji un arī ārpakalpojumu grāmatvedības sniedzēji atzina jaunās ēras sākumu, taču konkrētus vērtējumus sola sniegt tad, kad būs uzrakstītas un iesniegtas pirmās jaunā parauga uzņēmumu ienākumu nodokļa deklarācijas. Piemēram, reprezentatīvo izmaksu apmērs, ko neapliek ar UIN, ir noteikts 5% no uzņēmuma veikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēra. Jāatgādina, ka UIN likme bija 15%, bet tagad tā ir 20%, ar vienu niansi, ka šī nodokļa likme turklāt pēc formulas summa/ 0,8x20% jāmaksā par tiem tēriņiem, kuri pielīdzināmi dividenžu sadalei – par tēriņiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.

Tie uzņēmumu tēriņi, kuri tiks pielīdzināti peļņas sadalei, par dažiem no tiem UIN būs jāsamaksā jau nākamajā mēnesī pēc šo izmaksu rašanās. Savukārt, «par to aizmirstot», uzņēmējam būs jāmaksā ne tikai nesamaksātais nodoklis, bet arī kavējuma apmērā no nesamaksātā un soda nauda, ja tas tiks pamanīts nodokļu audita laikā. «Šīm visām niansēm tiks pievērsta uzmanība, un, kādi būs rezultāti, par to varēsim spriest pēc 20. jūlija – tā termiņa, kad jāiesniedz jaunā parauga UIN deklarācijas par šā gada janvāri – jūniju,» skaidro nodokļu eksperte, AS CBB Konsultāciju birojs valdes locekle Lienīte Caune.

Visu rakstu Beigusies peļņas nodokļa avansa maksājumu ēra lasiet pirmdienas, 2.jūlija laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru