Jaunākais izdevums

Biokurināmā tūlītējo darījumu (SPOT-angļu val.) cena Latvijā šonedēļ samazinājās līdz 32 EUR/MWh un bija par 37,4% zemāka, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, kad bija vērojams cenu kāpums, liecina starptautiskās biokurināmā biržas “Baltpool” dati.

Toreiz cena bija pieaugusi līdz 51,08 EUR/MWh. Tikai pēdējo divu nedēļu laikā vien cena ir samazinājusies par 22,7% un teju izlīdzinājusies ar cenām Lietuvā un Igaunijā, kur tā bija attiecīgi 31,15 un 29,5 EUR/MWh.

“Latvija – tāpat kā Lietuva un Polija – ērtā ģeogrāfiskā stāvokļa un ekonomiski izdevīgās cenu starpības dēļ parasti daudz biokurināmā importēja no Baltkrievijas. Kad šis imports pēkšņi apstājās, cenas ievērojami pieauga, jo piepeši parādījās tukšums, kas tirgum bija jākompensē. Taču šis cenu lēciens mudināja tirgus dalībniekus ātri reaģēt, pielāgoties un sakustināt vietējo piedāvājumu – augstās biokurināmā cenas rezultātā Latvijas mežu īpašnieki, izejvielu pārstrādātāji tirgum piedāvāja ievērojami vairāk izejvielu nekā parasti. Šobrīd jau redzam tā rezultātu: piedāvājums ir pieaudzis, cenas samazinājušās par teju 40%, salīdzinot ar rudenī piedzīvoto kāpumu,” stāsta “Baltpool” tirdzniecības vadītājs Vaidots Jonutis (Vaidotas Jonutis).

Pēc “Baltpool” pārstāvja teiktā, cenas Latvijā ir izlīdzinājušās citu Baltijas valstu cenu līmenī, kaut arī dažus pēdējos gadus pēc kārtas cenas Latvijā bija nedaudz augstākas.

Pēc V. Jonuša teiktā, citi cenu samazināšanās faktori bija salīdzinoši siltais rudens un lielāku tirgus spēlētāju ienākšana biokurināmā biržā, piemēram, siltumenerģijas piegādātāja “Rīgas siltums” iesaistīšanās tirdzniecībā biržā no iepriekšējā gada maija. Pēc V. Jonuša domām, tāda liela pircēja kā “Rīgas siltums” parādīšanās biržā ir līderības paraugs un liela iespēja biokurināmā piegādātājiem – kopā palielināt konkurenci starp piegādātājiem un cenu veidošanas caurskatāmību.

Lielākā Latvijas siltumenerģijas piegādātāja “Rīgas siltums” valdes loceklis Mārcis Kauliņš stāsta, ka 2023. gadā ir plānots palielināt biokurināmā daļu, kas tiek pirkta “Baltpool” biržā.

“Biokurināmo “Baltpool” biržā sākām pirkt maijā: sākām ar nelieliem daudzumiem, kurus aizvien palielinājām. 2022. gadā “Baltpool” biržā iegādājāmies aptuveni 20–25% nepieciešamā biokurināmā un 2023. gadā šo daļu plānojam palielināt – esam ievērojuši, ka aizvien vairāk biokurināmā izejvielas piegādātāju iesaistās tirdzniecībā Latvijas biržā, turklāt palielinās arī konkurence. Latvijas pārdevējiem jau ir jāņem vērā arī Lietuvas vai Igaunijas piegādātāju cenas,” apgalvo M. Kauliņš.

Latvijas biokurināmā piegādātāja “RAIRU” biomasas ražošanas un pārdošanas vadītājs Rolands Rudītis stāsta, ka 2022. gadā biokurināmā piegādātāji Latvijas “Baltpool” biržā kļuva īpaši aktīvi.

“Biržā īsu brīdi darbojāmies 2018. gadā, taču aktīvā tirdzniecībā atgriezāmies tikai pērn. 2022. gads pierādīja, ka Latvijā var atrast daudz vairāk dažādu pircēju, turklāt šis gads ienesa tirgū arī vairāk caurskatāmības. Ceram, ka Latvijas biržā pieaugs pastāvīgo pircēju – gan mazu, gan lielu – skaits, jo tas vēl vairāk aktivizētu Latvijas biokurināmā tirgu,” apgalvo R. Rudītis.

Prognozējot šā gada biokurināmā cenu, “Baltpool” pārstāvis V. Jonutis uzskata, ka pašreizējam cenu līmenim – aptuveni 35 EUR/MWh – vajadzētu saglabāties arī tuvākajā laikā. Pēc viņa teiktā, vienam no svarīgākajiem emocionālajiem indikatoriem – gāzes cenai – vairs nevajadzētu ievērojami mainīties, tirgus dalībnieki jau ir izvērtējuši visus faktorus, kas var to paaugstināt šajā apkures sezonā.

Pēc V. Jonuša teiktā, vairums Eiropas valstu ir nodrošinājušas gāzes rezerves, “Nord Stream” gāzes vadi nedarbojas jau vairākus mēnešus, Baltijas jūras ostās aptuveni ik pēc mēneša parādās pa jaunam LNG terminālim, savukārt satraukums, kas valdīja apkures sezonas sākumā par gāzes deficītu Eiropā, ir novērsts.

“Domājams, ka ģeopolitiskā situācija tuvākajā laikā nemainīsies un biokurināmā imports 2023. gadā no Baltkrievijas netiks atjaunots, tāpēc uz lielāku cenu samazinājumu nez vai var cerēt. Savukārt cenu līmenis, kas ir aptuveni 35 EUR/MWh, ir optimāls, un biokurināmā izejvielas ražotājiem tas ļauj strādāt ar peļņu. Baltijas jūras reģionā biokurināmo var piedāvāt arī Skandināvijas piegādātāji, kuru rīcībā ir liels biokurināmā piedāvājums. Tāpēc piedāvājumam šajā cenu līmenī tirgū nevajadzētu pietrūkt,” apgalvo V. Jonutis.

Starptautiskajā biokurināmā biržā “Baltpool” darbojas vairāk nekā 500 dalībnieki no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Skandināvijas valstīm.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā biokurināmā cenas, kas bija sasniegušas augstāko punktu oktobrī, pazeminās ceturto nedēļu pēc kārtas, liecina starptautiskās biokurināmā biržas "Baltpool" dati.

"Baltpool" prognozē, ka Latvijā biokurināmā cenas stabilizēsies un apkures sezonas laikā tām nevajadzētu būtiski mainīties.

"Baltpool" biokurināmā tirdzniecības izsolē šonedēļ Latvijā fiksētā vidējā īstermiņa biokurināmā darījumu cena bija 43,02 eiro par megavatstundu (MWh), kamēr 4.oktobra izsolē īstermiņa biokurināmā tirdzniecības darījumu cena bija sasniegusi augstāko punktu - 51,08 eiro par MWh.

Šīs nedēļas tirdzniecības izsoles laikā starptautiskajā biokurināmā biržā tika fiksēts arī lielākais ārvalstu darījumu apgrozījums - 906 820,6 eiro.

Cenu pazemināšanās tendence ir vērojama arī Lietuvā, kur biokurināmā cenas samazinās septīto nedēļu pēc kārtas un šonedēļ bija 39,73 eiro par MWh. Savukārt Igaunijā, lai gan biokurināmais kļūst dārgāks, cena saglabājas zemākā Baltijas valstīs - 35 eiro par MWh.

Komentāri

Pievienot komentāru