Mazumtirdzniecība

Biznesa maratonists: No būvlaukuma caur kafejnīcu uz dārzu

Raivis Bahšteins, 18.05.2015

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dārza un sezonas preču vairumtirgotājs, ģimenes uzņēmums Eva dārzam krīzi sagaidīja, tikko investējis jaunā vairumtirdzniecības bāzē, bet ir spējis atsperties līdz pirmskrīzes līmenim, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

SIA Eva dārzam valdes priekšsēdētāja Eva Dzērve stāsta, ka uzņēmums dibināts līdz ar valsts neatkarības atgūšanu. Pie firmas šūpuļa stāvēja tuvi ģimenes locekļi. «Privātbizness bija kaut kas nezināms, kapitāls uzņēmumu dibināšanai tolaik bija retajam. Mūsu gadījumā palīdzēja dibinātāju lielā uzņēmība, kā arī veiksmīgi atrastie sadarbības partneri Dānijā. Viņi ar lielu risku deva mums preci un teica – kad pārdosiet, tad samaksāsiet,» 90. gadu sākuma raibās peripetijas atceras E. Dzērve.

Kad 2003. gadā nomira iepriekšējā uzņēmuma vadītāja Janīna Brūvere, rūpes par uzņēmumu uzņēmās viņas meita Eva Dzērve. Būvmateriālu tehnoloģe J. Brūvere bija stāvējusi klāt Līvānu ķieģeļu rūpnīcas izveidošanā, tāpēc uzņēmums sākotnēji dibināts ar mērķi ražot būvmateriālus – keramzītbetona blokus. Tolaik uzņēmuma nosaukums vēl nebija ieguvis otru vārdu, kas paskaidro tagadējo darbības virzienu. «Neliels uzņēmums ir fleksibls, spējot ātri reaģēt uz pieprasījumu un dažādām tirgus situācijām,» E. Dzērve pamato, kā no būvmateriālu ražotnes Latgalē uzņēmums pārtapa diennakts pārtikas veikalā un kafejnīcā galvaspilsētā, Ausekļa ielā. «Dāņu partneri piedāvāja sadarboties, Latvijā izplatot viņu sintētisko materiālu sietus, ko izmanto dārza nožogojumiem, celiņu nostiprināšanai. Dāņi smējās, ka viņiem Latvijā ir izplatītājs, kas strādā visu diennakti, jo dārza nodaļa bija mūsu pārtikas veikala telpās,» atceras E. Dzērve.

Deviņdesmito gadu beigās pieņemts lēmums slēgt kafejnīcu, un līdz ar alkohola tirdzniecības aizliegumu naktī – arī pārtikas veikalu. «Tā kā dārza preču sadaļa bija no sietiem izaugusi plašāka, sākām piedalīties izstādēs, aktīvi darbojāmies, sākām meklēt citas preces. Tolaik bija grūti kaut ko iegādāties, pat ja nauda bija. Turklāt naudas vērtība nebija stabila, tāpēc cilvēki uzskatīja, ka labāk nopirkt kādu mantu. Sevišķi, ja iepriekš nekas nav bijis, bet pēkšņi parādās iespējas,» stāsta E. Dzērve. «Cilvēki sāka prasīt darbarīkus, mēslojumu, mēs sākām meklēt un apaugām ar precēm.»

Tā tika attīstīts dārza preču veikals un uzbūvēta vairumtirdzniecības bāze Rīgā, Valkas ielā, līdz 2008. gadā uzņēmums uzņēmās kredītsaistības un iegādājās zemesgabalu Babītē, kur uzbūvēja modernu vairumtirdzniecības bāzi un biroja ēku, ieguldot 1,6 milj. eiro, bet iepriekšējo bāzi pārdodot.

Plašāk lasiet rakstā No būvlaukuma caur kafejnīcu uz dārzu pirmdienas, 18. maija, laikrakstā Dienas Bizness (15. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru