Būvniecība un īpašums

Būvniecības izmaksas nedaudz augušas

Žanete Hāka, 27.04.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šā gada martā, salīdzinot ar februāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā pieauga par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Strādnieku darba samaksa paaugstinājās par 0,7 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas - par 0,3%, bet būvmateriālu cenas samazinājās par 0,1 %.

Salīdzinot ar 2015. gada martu, būvniecības izmaksas samazinājās par 1,0 %. Būvmateriālu cenas samazinājās par 4,3%, bet strādnieku darba samaksa palielinājās par 6,4% un mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,7%.

2016. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 1. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis samazinājās par 1,1 %. Būvmateriālu cenas samazinājās par 4,5 %, savukārt strādnieku darba samaksa pieauga par 6,0 % un izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai – par 0,6%.

2016. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 180 būvuzņēmumu un vairāk nekā 30 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus tiek izmantotas arī būvmateriālu cenas, ko uzņēmumi sniedz rūpniecības ražotāju un importa cenu indeksu aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2015. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 74 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 33 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.