Cemex: zaudējam konkurētspēju elektroenerģijas izmaksu dēļ 

Būvmateriālu ražotājas SIA Cemex komercdirektors Baltijas valstīs Māris Gruzniņš, komentējot ražošanas izmaksu pieaugumu Latvijā, norāda, ka uzņēmums zaudē konkurētspēju augsto elektroenerģijas izmaksu dēļ.

Kārlis Vasulis, speciāli DB, 14.12.2016

Foto: Edijs Pālens/LETA

«Mūsu gadījumā mēs augsto elektroenerģijas izmaksu dēļ zaudējam savu konkurētspēju vietējā un eksporta tirgos,» viņš uzsver.

SIA Cemex komercdirektors piebilst, ka valdība šobrīd strādā pareizajā virzienā, tomēr obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atlaides, kuras valdība ir apstiprinājusi, pagaidām nav stājušās spēkā, jo tam nepieciešams Eiropas Komisijas (EK) saskaņojums.

«Diemžēl šis saskaņošanas process ir ieildzis, tāpēc valdībai savās diskusijās ar EK vajadzētu būt aktīvākai,» pauž M. Gruzniņš.

Taujāts, vai biznesa vidē ir jaušama tendence par plāniem pārvietot ražotnes uz citām valstīm, kurās ražot produkciju būtu salīdzinoši lētāk, M. Gruzniņš norāda, ka katrs uzņēmums vērtē savas ražošanas izmaksas, un daži uzņēmumi šobrīd jau ir atvēruši savas ražotnes ārpus Latvijas.

«SIA Cemex šobrīd turpina savu ražošanu Latvijā, un mūsu nākotnes plāni būs atkarīgi no valsts turpmākās politikas attiecībā uz elektroenerģijas izmaksām,» uzsver SIA Cemex valdes loceklis.

DB rakstīja, ka uzņēmējus pārstāvošo organizāciju vadība, komentējot SIA Severstal Distribution īstenoto darbības sašaurināšanu Latvijā, pauž, ka lielākā problēma energoietilpīgiem ražošanas uzņēmumiem šobrīd ir elektroenerģijas izmaksas, kas ir ievērojami lielākas nekā kaimiņvalstīs.

Arī Būvmateriālu ražotāju asociācijas, kuras biedri iekļaujas energoietilpīgu ražotāju kategorijā, vadītājs Leonīds Jākobsons Latvijas konkurētspēju ražošanas izmaksu ziņā vērtē ļoti kritiski.