Citas ziņas

Cepumu un auzu pārslu pakās slēpj nelegālās cigaretes

Žanete Hāka, 16.04.2010

Jaunākais izdevums

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki, veicot muitas kontroles pasākumus uz Latvijas un Baltkrievijas robežas, novērsa mēģinājumu Latvijā nelegāli ievest cigaretes, informēja VID pārstāvji.

Kontroles rezultātā ar metāldetektora palīdzību VID darbinieki atklāja, ka automašīnas pasažieru bagāžā auzu pārslu un cepumu pakās ir paslēptas 1640 dažādu marku (Premjer, Monte Carlo, Winston, Glamour) cigaretes jeb 82 cigarešu paciņas ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Paslēptās cigaretes ir izņemtas un līdz lietas izskatīšanai atradīsies muitas kontroles punkta aizturēto preču noliktavā.

Kopš šī gada 8.marta, kad tika pastiprināti muitas kontroles pasākumi, lai novērstu nelegālu akcīzes preču ievešanu valstī, līdz 5.aprīlim uz Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju esošajos muitas kontroles punktos strādājošie VID darbinieki izņēmuši vairāk nekā 1,1 miljonu cigarešu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Strādājot pastiprināti nelegālo akcizēto preču aprites apkarošanas jomā, policijas darbinieki Zemgales reģionā atsavinājuši iespaidīgā daudzumā nelegālās akcizētās preces, informē Valsts policijas Zemgales reģiona pārvalde (ZRP).

ZRP Jēkabpils iecirkņa policijas darbinieki, rīkojot reidu Jēkabpils tirgū, pie 1975.gadā dzimuša vīrieša atsavināja 2000 cigaretes Premjier ar Baltkrievijas akcīzes markām. Rīkojot atkārtotu reidu tirgū, pie 1968.gadā dzimuša vīrieša atsavināja ievērojamā klāstā nelegālo cigarešu - 20 400 bez Latvijas Republikas akcīzes markām un 42 litrus nelegālā alkohola. Par doto faktu uzsākti kriminālprocesi.

Savukārt reida laikā Jelgavas tirgū, VP ZRP Kriminālpolicijas biroja Organizētās noziedzības un noziegumu ekonomikas jomā apkarošanas nodaļas darbinieki sadarbībā ar VP ZRP Jelgavas iecirkņa darbiniekiem atsavināja 4600 nelegālās cigaretes ar Baltkrievijas un Ukrainas akcīzes markām ar dažādiem nosaukumiem – NZ Gold Super Slim, Cartel, NZ, Fest. Atkārtota reida laikā, policijas darbinieki atsavināja papildus 840 cigarešu. Par abiem gadījumiem uzsāktas administratīvās lietvedības.

Komentāri

Pievienot komentāru
Foto

Cigaretes uz Īriju un Lielbritāniju nelikumīgi cenšas izvest spilvenos un katlos

Dienas Bizness, 02.02.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienesta muitas amatpersonas 2011.gadā novērsušas 389 mēģinājumus nelikumīgi izvest uz Lielbritāniju un Īriju kopumā 1,5 miljonu dažādu marku cigaretes ar Krievijas un Baltkrievijas akcīzes markām. Cigaretes slēptas ne tikai ceļasomās starp personīgajām mantām, bet arī tādās slēptuvēs kā spilveni un katli.

117 gadījumos pārkāpumi atklāti, kontroles pasākumos piedaloties VID kinologam un darba sunim, un, novēršot šos pārkāpumus, ietvaros izņemti 554 tūkstoši dažādu marku cigarešu.

Savukārt sadarbībā ar lidostas drošības dienestu novērsts 91 cigarešu nelegālas pārvietošanas mēģinājums un izņemti 268 tūkstoši cigarešu. Cigaretes galvenokārt tika konstatētas Latvijas pilsoņu bagāžā. Daļa personu cigaretes gribēja paņemt līdzi personiskai lietošanai – sev vai savai ģimenei, bet daļa personu tās veda tādā daudzumā, kas liecina par, iespējams, komerciāliem mērķiem.

Ceļotāju bagāžā cigaretes tiek konstatētas gan starp personīgajām mantām, gan speciāli izveidotās slēptuvēs. Piemēram, 2011.gada aprīlī VID kinologs ar darba suni, veicot reisa Rīga - Dublina pasažieru reģistrētās bagāžas kontroli, vienā no somām atklāja 6 000 Jin Ling markas cigaretes ar Krievijas Federācijas akcīzes markām, kas bija paslēptas spilvenā. Savukārt jau šī gada 13.janvārī, veicot reisa Rīga - Londona pasažieru bagāžas kontroli, kādā ceļasomā muitas amatpersonas konstatēja 460 cigaretes Kiss ar noplēstām akcīzes markām un 400 cigaretes Bayron ar Krievijas Federācijas akcīzes markām, kā arī 800 cigaretes bez akcīzes markām – sabērtas katlā. Kopumā personas bagāžā bija noslēptas 1 660 cigaretes.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

VID arī brīvdienās ķer cigarešu kontrabandistus

Elīna Pankovska, 13.12.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas nogalē Valsts ieņēmumu dienesta darbinieki uz Krievijas – Latvijas robežas aizturējuši 11,45 tūkst. nelegālu cigarešu no Krievijas. Dažādu marku cigaretes bija paslēptas automašīnu konstrukcijās, zem virsdrēbēm un kabatās.

Nedēļas nogalē Grebņevas muitas kontroles punktā konstatēti četri cigarešu nelegālas pārvietošanas gadījumi. Divos gadījumos zem vieglās automašīnas durvju apšuvuma un grīdas paklājiņiem atrastas More un Bayron markas cigaretes.

Kāds 47 gadus vecs ceļotājs zem virsjakas centās pārvietot More un Kiss cigaretes, ko vīrietis bija iesaiņojis sieviešu zeķēs un apsējis sev ap vidukli. Savukārt kāds 20 gadus vecs ceļotājs virsdrēbju kabatās centās paslēpt More markas cigaretes. Visas atklātās cigaretes bija marķētas ar Krievijas akcīzes nodokļa markām.

Savukārt Vientuļu muitas kontroles punktā, veicot muitas kontroli, kādas automašīnas salonā zem aizmugurējā sēdekļa VID atradis Prima cigaretes ar Krievijas akcīzes markām. Vēl trīs gadījumos ceļotāji nedeklarējot mēģināja ievest Marlboro un Bond markas cigaretes.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieki uz Bauskas šosejas pārtvēruši nelegālo cigarešu pārvadātāju, pie kura atrasti 170,8 tūkstoši nelegālo cigarešu, informē VP.

Aizturēti divi vīrieši un atsavināts kravas mikroautobuss.

Šā gada novembra otrajā pusē VP ENAP darbinieki pārbaudīja operatīvo informāciju par kādu vīrieti, kurš policijas uzmanības lokā bija nonācis saistībā ar aizdomām par nelegālo cigarešu pārvadāšanu.

Pārbaudes ietvaros uz Bauskas šosejas tika apturēts kravas mikroautobuss, kura kravas nodalījumā tika atrastas 140 000 Premjer markas cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes preču zīmēm, bet salonā vēl 200 “Kiss Dream” markas cigaretes bez akcizēto preču uzlīmēm. Uzreiz arī tika aizturēts kravas mikroautobusa šoferis – kāds 1967.gadā dzimis vīrietis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Foto

Beidz iznīcināt līdz šim vislielāko daudzumu atsavināto cigarešu

Lelde Petrāne, 24.11.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trīs dienas Nodrošinājuma valsts aģentūras teritorijā aģentūras darbinieki sadarbībā ar komersantu iznīcināja nelegālās cigaretes. Kopumā - gandrīz divus miljonus cigarešu paciņu.

Šajās trijās dienās iznīcinātas 1 846 145 dažādu marku cigarešu paciņas, tas ir – 36 922 900 cigaretes. Cigaretes ir atsavinātas kopumā vairākās krimināllietās un šoreiz tās ir uzkrātas samērā īsā laika posmā.

Pirmajās divās dienās tika iznīcinātas cigaretes, kuras kriminālprocesu ietvaros bija konfiscējuši Ieņēmumu dienesta Muitas kriminālpārvaldes darbinieki, bet trešajā dienā – Valsts policijas atsavinātās cigaretes. Trešajā dienā tika iznīcinātas arī tās cigaretes, kuras savulaik bija paslēptas lielās kukurūzas bundžās, lai varētu nelegāli izvest no Latvijas. Pašu kukurūzu pirms pāris mēnešiem plašsaziņas līdzekļu pārstāvju klātbūtnē iznīcināja Getliņu poligonā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Latvijā visaugstākais nelegālo cigarešu īpatsvars Eiropā

Žanete Hāka, 30.06.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nelegālā cigarešu tirdzniecība Latvijā pērn samazinājās līdz 28,9% salīdzinājumā ar 30,7% 2012. gadā, un tomēr Latvija aizvien joprojām ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā, liecina šodien publicētie KPMG veiktā Eiropas mēroga pētījuma rezultāti.

Lietuvā un Igaunijā nelegālās cigarešu tirdzniecības īpatsvars bija attiecīgi 27,1% un 18,6%.

Pēc KPMG datiem, ikgadējie zaudējumi no nesamaksātiem nodokļiem cigarešu kontrabandas dēļ Latvijā sasniedz aptuveni 69 miljonus eiro. Parasti kontrabandas plūsmas uz Latviju nāk no blakus esošā lētākā Krievijas tirgus, bet pēdējā laikā arī no Baltkrievijas. Pērn kontrabandas apjomi no Krievijas kritās par 30,1%, un Baltkrievija no Krievijas pārņēma lielākā kontrabandas avota lomu. Tagad kontrabanda no Baltkrievijas veido aptuveni 60% no kopējā kontrabandas un viltoto cigarešu daudzuma; visas Grodņas tabakas fabrikā ražotās cigarešu markas, tādas kā Premier, NZ un Fest, veidoja ievērojamu procentuālo pieaugumu kontrabandas un viltoto cigarešu plūsmās 2013. gadā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Fiasko cieš mēģinājums aizšpaktelēt sešus miljonus cigarešu

, 21.10.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Daugavpilī kāda uzņēmuma teritorijā neveiksmi cieta mēģinājums metāla mucās ar celtniecības špakteli noslēpt aptuveni 6 miljoni nelegālas Jing Ling markas cigaretes ar Krievijas Federācijas akcīzes markām.

Tās izdevās atklāt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvaldes mobilā vienības darbiniekiem un par konstatēto pārkāpumu 19. oktobrī jau uzsākts kriminālprocess par cigarešu kontrabandu lielā apmērā, informē VID. Kriminālprocesa ietvaros ir aizturēta viena persona, kurai šodien Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu.

VID darbinieki cigaretes uzgāja, veicot dzelzceļa vagona pārbaudi no Baltkrievijas ievestai kravai. Kravā atradās 240 metāla 200 litru tilpuma mucas, kurās, saskaņā ar muitas deklarāciju, vajadzēja atrasties celtniecības špaktelei. Daļa mucu jau bija izkrautas no vagona un novietotas tuvumā, visticamāk, lai tās varētu pārvest jau uz citurieni. Atverot vienu no mucām, VID darbinieku skatienam atklājās špaktelei līdzīga masa. Tomēr, veicot mucas satura padziļinātu pārbaudi- izrokot špakteles augšējo slāni, atklājās, ka zem špakteles slāņa atrodas hidroplēves kārta, savukārt zem plēves- cigaretes. Tieši tādu pašu kārtojumu VID darbinieki atklāja arī visās citās mucās. Katrā mucā atradās aptuveni 130 bloki jeb 26 tūkstoši Jing Ling markas cigarešu ar Krievijas Federācijas akcīzes markām. Kopumā mucās atradās 6.2 miljoni cigaretes, kuru izņemšanai no slēptuvēm bija nepieciešamas vairāk kā 24 stundas nepārtraukta darba.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gada sākumā Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieki Ziepniekkalnā aizturējuši kādu vīrieti, kurš pēc policijas rīcībā esošās informācijas piegādājis nelegālās cigaretes realizācijai Rīgas Centrāltirgū. Tāpat netālu no centrāltirgus aizturēts vēl viens ar viņu saistīts tirgonis.

VP ENAP darbinieku redzeslokā nonāca kāds 1976.gadā dzimis vīrietis. Policistu rīcībā esošā informācija liecināja, ka vīrietis piegādā nelegālās cigaretes tirgotājiem, kas vēlāk tās realizē Rīgas Centrāltirgus teritorijā.

Šā gada 29.janvārī ENAP darbinieki Rīgā, Ziepniekkalnā vīrieti aizturēja brīdī, kad viņš kārtējo reizi gatavoja nelegālo tabakas izstrādājumu sadali starp divām Mercedes Benz markas automašīnām autostāvvietā Ozolciema ielā. Pārbaudes laikā konstatēts, ka automašīnās kopā bijis 50 600 nelegālo cigarešu. Starp atsavinātajām cigaretēm visvairāk bija Premjer un Winston markas cigaretes, taču netrūka arī citu marku cigaretes – Kiss, NZ, Queen, Fest, Minsk un Bayron.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Latvijā lielākais nelegālā cigarešu tirgus īpatsvars ES; ik gadu tādēļ zaudējam 60-70 miljonus latu

Žanete Hāka, 22.04.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nelegālā cigarešu tirgus īpatsvars Latvijā pagājušajā gadā bija lielākais Eiropas Savienībā, veidojot 31% no kopējā cigarešu patēriņa, liecina jaunākais KPMG pētījums.

Pētījumā, ko KPMG ik gadu veic pēc Philip Morris International (PMI), Eiropas Komisijas un visu 27 ES dalībvalstu pasūtījuma, konstatēts arī, ka ES cigarešu nelegālā tirdzniecība sasniegusi rekordaugstu 11,1% līmeni (2011. gadā tās īpatsvars bija 10,4%), un aplēsts, ka dalībvalstis varētu būt zaudējušas 12,5 miljardus eiro nodokļu ieņēmumu kopumā, un šis ir jau sestais gads pēc kārtas, kad nelegālais cigarešu tirgus ES ir audzis.

«Valdot ekonomiskajai krīzei un pastāvot budžeta deficītiem, nelegālās cigaretes ir aktuāla problēma Latvijā un ES kopumā un dalībvalstīm izmaksā miljardus neiekasēto nodokļu veidā,» atzīst Philip Morris Latvia Korporatīvo attiecību vadītājs Juris Stinka.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Prognozējama un lēzena akcīzes nodokļa likmju kāpināšana tabakas izstrādājumiem komplektā ar šī produkta nelegālo piegāžu kanālu apkarošanu ir labākais risinājums gan valsts makam, gan legālajiem to tirgotājiem.

Tāds ieteikums skanēja no uzņēmējiem Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisijas sēdē.

Jāatgādina, ka ik gadu un arī no 2020. gada 1. janvāra cigāru un tabakas cienītājiem jārēķinās ar augstākām cenām, jo akcīzes nodokļa likmes ir lielākas. Cigarešu patērētājiem gan jāņem vērā, ka šim produktam akcīzes nodoklis augs no 2020. gada 1. jūlija.

Savukārt par tālākām šī akcīzes nodokļa palielināšanas iespējām tabakai un arī nepieciešamību to darīt, būs diskusijas. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem, 2019. gada 11 mēnešos akcīzes nodoklis par tabakas izstrādājumiem iekasēts 211,01 milj. eiro apmērā (visa gada plāns bija 219,4 milj. eiro), savukārt 2018. gadā valsts makā tika iekasēti 208,8 milj. eiro, un 2017. gadā - attiecīgi 191,8 milj. eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Vācieši: augstāks tabakas nodoklis palīdz kontrabandistiem

Lelde Petrāne, 08.08.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tabakas nodokļa paaugstināšana tikai mudina smēķētājus iegādāties nelegālās cigaretes, apstiprina jauns muitas ziņojums, kas nonācis Vācijas mediju rīcībā, ziņo thelocal.de.

Ziņojums apliecinot, ka nodokļa paaugstināšana, kas tika veikta šogad, palielinājusi kontrabandistu tirdzniecības apjomus un «noēdusi» tabakas nozares peļņu.

Ziņojumā konstatēts, ka smēķētāji valsts veselības un budžeta politikas rezultātā neatmet smēķēšanu, bet gan pievēršas nelegālajām cigaretēm. Turklāt, ņemot vērā, ka nelegālās cigaretes netiek pakļautas kvalitātes kontrolei, tās var radīt arī lielāku risku veselībai.

Nodokļa paaugstināšana arī novedusi pie mazākiem nodokļu ieņēmumiem, jo Vācijā legāli pārdoto cigarešu skaits no 2003. līdz 2009. gadam samazinājies no 133 miljardiem līdz 87 miljardiem. Iekšējā ziņojumā pausta pārliecība, ka šo starpību nosedz tieši nelegālās cigaretes.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Policisti Ķengaragā, Āgenskalnā un Ziepniekkalnā atsavina 5340 nelegālo cigarešu

Žanete Hāka, 08.10.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas Ķengaraga iecirkņa policisti saņēmuši informāciju par vīrieti, kurš, iespējams, nodarbojas ar nelegālo cigarešu tirdzniecību, informē Valsts policija.

Pārbaudot saņemto informāciju, policisti vakar Pavasara gatvē notvēra aizdomās turamo vīrieti, pie kura kopā atrada 3200 nelegālās cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Tāpat arī Rīgas Zemgales iecirkņa policisti vakar Āgenskalnā, Nometņu ielā aizturēja 1981. gadā dzimušu sievieti, pie kuras atrada 940 nelegālās cigaretes. Savukārt Ziepniekkalnā, Valdeķu ielā aizturēja 1972. gadā dzimušu sievieti, pie kuras atrada 1200 nelegālās cigaretes.

Visos gadījumos ir sāktas administratīvās lietvedības par akcizēto preču aprites noteikumu pārkāpšanu. Par šādu likuma pārkāpumu var draudēt sods - fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām — no 70 līdz 7100 eiro, konfiscējot šīs preces un to pārvietošanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kontrabandas cigaretes šā gada 2. ceturksnī Latvijā ieņem 23,8% tirgus, liecina jaunākais AC Nielsen Tukšo cigarešu paciņu pētījums.

Pārsteidzošas izmaiņas notikušas Latvijas pilsētās. Straujš kontrabandas īpatsvara kāpums – par 17,4 procentpunktiem, salīdzinot ar šo pašu laika posmu 2015. gadā, konstatēts Cēsīs. Cēsis ar teju 35% kontrabandas cigarešu pašreiz ir pirmajā vietā Latvijā, savukārt līdzšinējās līderpilsētas pierobežā (Daugavpils, Līvāni, Ludza, Ventspils) TOPā ievērojami noslīdējušas uz leju.

Joprojām vairāk nekā divas trešdaļas – 68,9%, kontrabandas cigarešu ievestas no Baltkrievijas, kur cigaretes maksā 4,5 reizes mazāk nekā Latvijā. Ja šis apjoms būtu realizēts Latvijā legāli, valsts ieņēmumi papildinātos par 41,6 miljoniem eiro. Otra populārākā kontrabandas ceļā ievesto cigarešu izcelsmes valsts ar 15,3% ir Krievija. Savukārt 8,4% no kontrabandas cigaretēm bijušas nezināmas izcelsmes viltojumi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā joprojām saglabājas visaugstākais kontrabandas un viltoto cigarešu īpatsvars Eiropas Savienībā, Šveicē un Norvēģijā, sasniedzot 21,1% no kopējā patēriņa apjoma, liecina publicētie KPMG veiktā Eiropas mēroga pētījuma SUN 2017. gada rezultāti.

Līdz ar to Latvijas ikgadējie zaudējumi no nesamaksātajiem nodokļiem cigarešu kontrabandas dēļ sasniedz aptuveni 59 milj. eiro.

Lai arī, salīdzinot ar 2016. gadu, Latvijā kontrabandas cigarešu apjoms ir samazinājies par 1,5%, Latvija joprojām ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur kontrabandas cigarešu apjoms pārsniedz 20% no kopējā patēriņa apjoma. Igaunijā un Lietuvā pērn nelegālās cigarešu tirdzniecības īpatsvars bija attiecīgi 11,3 % un 17,8%.

Kopējais cigarešu patēriņš aizvadītajā gadā Latvijā bija 2,28 miljardi vienību, kas ir par 6,6% mazāk, salīdzinot ar 2016. gadu. Kontrabandas un viltoto cigarešu apjoms, kas viedo 21,1% no kopējā patēriņa apjoma valstī, faktiskajos skaitļos ir 0,48 miljardi cigarešu. No šī apjoma 71,3% bija tā sauktā “baltā kontrabanda”*, 7,7% viltotās cigaretes, savukārt 21% – cita veida izcelsmes kontrabandas produkcija.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

VID aptur kravu ar 40 tūkst. cigaretēm

Gunta Kursiša, 05.06.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veicot kontroles pasākumus Ventspils ostas muitas kontroles punktā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas amatpersonas novērsa mēģinājumu nelegāli pārvest pāri robežai vairāk nekā 40 tūkst. cigarešu.

40 020 cigaretes bija paslēptas kravas automašīnas kabīnē aiz apšuvuma.

VID muitas amatpersonas pārbaudi veica pirms automašīnu uzbraukšanas uz prāmja Scottish Viking (Ventspils - Zviedrija, Nineshamna (Nynäshamn)). Iepriekš VID bija informācija par iespējamu nelegālas pārvešanas risku.

Noņemot automašīnas kabīnes sānu un aizmugurējās daļas apšuvumu, tika izņemtas 39 820 Winston un Minsk markas cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes nodokļa markām un 200 Marlboro markas cigaretes ar Lietuvas akcīzes nodokļa markām.

Kā skaidroja transportlīdzekļa vadītājs, Lietuvas Republikas pilsonis, kāda nezināma persona viņam pret atlīdzību piedāvāja cigaretes nogādāt uz Norvēģiju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Eksperts: Spirtik, vodka, sigareti kā nacionāla līmeņa problēma

Biznesa augstskolas "Turība" docētājs Vilnis Veinbergs, 14.01.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pērnā gada nogalē apjomīgā operācijā tika atklāta sistēma, kā tiek pārdotas kontrabandas cigaretes Rīgas Centrāltirgus apakšnomnieku teritorijā. Tas izraisīja plašu rezonansi, tika aizturētas personas un izņemtas cigaretes. Pēc dažām nedēļām mediji ziņoja, ka viss atkal ir pa vecam un tirgus apmeklētājiem tiek piedāvāts iegādāties nelegālās cigaretes. Šonedēļ tirgus vadība sākusi demontēt apģērbu un citu preču tirdzniecības kioskus,tādējādi mainot tirgus izskatu. Tirgus ir būtisks galvaspilsētas simbols, kā arī vieta, ko apmeklē daudzi ārvalstu viesi, tāpēc tā sakārtošanai jāpievērš uzmanība valstiskā, ne tikai pašvaldības līmenī.

Ja kopš 90. gadiem nespējam atrisināt kontrabandas preču tirdzniecību nozīmīgā kultūrvēsturiskā objektā, rodas jautājums, vai situācija netiek atbalstīta amatpersonu līmenī?

Apģērbu kiosku vairāk nebūs

Pēc tirgus vadības teiktā, tirdzniecības vietu demontāža notiks divās kārtās, un pavasarī atbrīvotajā vietā varētu tikt izbūvēts skvērs. Paredzot, ka no ierastās vides padzītie cigarešu tirgotāji mēģinās ievākties dziļāk tirgus teritorijā, Centrāltirgus vadība noalgojusi papildu apsardzi. Tomēr rodas jautājums – vai ar šīm izmaiņām pietiks, lai izskaustu gadu desmitiem ilgušo tradīciju?

Spirtik, vodka, sigareti?

Tirgus parāda kopējo kultūras līmeni, un, ja, apmeklējot tirgu vietējie iedzīvotāji un arī ārvalstu viesi nevar justies droši, tas ir nopietns signāls tiesībsargājošajām iestādēm. Ja pieņemam, ka pārmaiņu laikā jeb 90. gados situācija, kad tirgū vīrietis treniņbiksēs uzrunā cilvēkus ar piedāvājumu "spirtik, vodka, sigareti?", vēl bija kaut kā izskaidrojama, tad kāds iemesls ir šobrīd – 2020. gadā?

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Tirgotāji: Jauni cigarešu pārdošanas ierobežojumi veicinās nelegālās tirdzniecības pieaugumu

Žanete Hāka, 14.12.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Priekšlikums tirdzniecības vietās ierobežot tabakas izstrādājumu izvietošanu ir vērsts uz mazumtirdzniecības pārdali par labu dominējošajiem tirgotājiem, kā arī veicinās nelegālās tirdzniecības pieaugumu, uzskata nelielo tirgotāju un degvielas pārdevēju pārstāvji.

Izskatīšanai Saeimā iesniegts priekšlikums mazumtirdzniecības vietās aizliegt atklāti izvietot tabakas izstrādājumus un to preču zīmes. Šis ierobežojums attiektos arī uz augu smēķēšanas produktiem un elektroniskās smēķēšanas ierīcēm. Pircēji par produktu pieejamību un cenām tirdzniecības vietā tiktu informēti ar cenu lapas starpniecību. Ierobežojumi neattiektos uz vietām, kuru pamatnodarbošanās ir minēto izstrādājumu tirdzniecība un kurām nav atsevišķas ieejas, kā arī tirgotā prece nav redzama ārpus tirdzniecības vietas.

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs norāda, ka šādas tirdzniecības vietas bez atsevišķas ieejas jeb tā saucamās «saliņas» dominējošie tirgotāji jau tālredzīgi izveidojuši tirdzniecības centros, bet tikai retais Latvijas tirgotājs būs spējīgs izveidot savos veikalos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts policijai Ogres novadā izdevies atklāt vienu no līdz šim vērienīgākajām nelegālo cigarešu ražotnēm, tādu raidījuma «LNT Ziņas» rīcībā esošo informāciju trešdien apstiprināja Valsts policija.

«Tas būs ļoti nopietns trieciens nelegālajai cigarešu tirdzniecībai ne tikai Latvijā, bet, es domāju, arī Eiropā. Kādā veidā tur ražoja nelegālās cigarete] un visa ražotnes aparatūra, tā ir ļoti specifiska un organizēta lieta, kas notikusi,» sacīja Ints Ķuzis, Valsts policijas priekšnieks.

Nelegālo ražotni, kurā tapušas vairāku marku cigaretes, pirms dažām dienām atklājusi Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde. Valsts policija konkrētas detaļas par notikušo plāno atklāt šodien.

«LNT Ziņu» rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka ražotne atradusies nesen atjaunotā ēkā, kura vēl netika aktīvi izmantota. Nelegālās ražotnes atklāšanas brīdī tajā atradušās 10 tonnas tabakas, attiecīgi filtri, papīri un viss nepieciešamais, lai ražotu «Marlboro» un «Prince» markas cigaretes. Divas personas ir aizturētas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Asociācija: akcīzes nodoklis tabakai jāpalielina pakāpeniski

Elīna Pankovska, 03.02.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akcīzes nodoklim tabakai jāpieaug pakāpeniski un bez straujiem lēcieniem līdz 2018.gadā Eiropas Savienības noteiktajām likmēm, norāda tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija.

Latvijas pieredze liecinot, ka kontrabandas pieaugums esot lēcienveidīgs – ik reizi pēc straujas nodokļu celšanas legālajiem produktiem.

Salīdzinot ar 2009.gadu, nelegālo cigarešu smēķētāju skaits pērn pieaudzis visos Latvijas reģionos vidēji līdz 38%, bet īpaši – Daugavpils reģionā, kur 60% jeb seši no desmit smēķētājiem uzrādījuši cigarešu paciņas ar svešvalodās esošiem brīdinājuma uzrakstiem, liecina TNS Latvia ikgadējais pētījums par nelegālo cigarešu tirgu.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas valdes priekšsēdētājs Pēters Halacs uzsver, ka Latvijā nelegālo cigarešu apjoms, salīdzinot ar citām valstīm, esot šokējoši augsts. Kontrabandas cigaretes valsts budžetam gadā izmaksājot 80 milj. Ls.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas policija Babītes novadā atklājusi nelegālu cigarešu ražotni.

Kratīšana tika veikta kriminālprocesa ietvaros, kas bija uzsākts pēc ilgāku laiku veikta operatīvo pasākumu kopuma. Kratīšanā tika atklāta pilnībā iekārtota cigarešu ražotne. Cigarešu ražošana notika angārā, kura būvniecība nav bijusi iepriekš saskaņota. Ēkā bija izveidotas noliktavas telpas, ražošanas telpa, kurā atradās ražošanas iekārta, kā arī bija izbūvēts sanitārais mezgls un atpūtas telpa. Ražotnē bija ierīkota arī signalizācija, kas brīdināja par nepiederošu personu tuvošanos, tāpat bija izveidota rezerves izeja, pa kuru strādnieki varētu ēku pamest nepamanīti. VID Muitas policijai, uzsākot kratīšanu, izdevās strādniekus pārsteigt tieši nelegālās ražošanas procesa laikā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Mikroautobusa sienās, griestos un grīdā atklāj nelegālas cigaretes

Elīna Pankovska, 08.03.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki kāda mikroautobusa sienās, grīdā un griestos atklājuši gandrīz 220 tūkst. nelegālo cigarešu.

VID Muitas kriminālpārvaldes darbinieki, veicot kontroles pasākumus Latvijas pierobežā, apturēja kādu mikroautobusu. Mikroautobusa vadītājs VID darbiniekiem apgalvoja, ka viņam nav deklarējamu preču, taču likumsargiem radās aizdomas, ka tā nav taisnība, tādēļ automašīna tika novirzīta muitas kontroles veikšanai.

Atverot mikroautobusu, acu priekšā atklājās 22 iepakojumi ar kokskaidas briketēm. Pārbaudot transporta līdzekļa sienas, grīdu un griestus, VID darbinieki atklāja slēptuves, kurās kopumā atradās 219,2 tūkst. Premjer markas cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Par konstatēto pārkāpumu mikroautobusa šoferim noformēts administratīvā pārkāpuma protokols. Līdz lietas izskatīšanai nelegālās cigaretes un automašīna ir izņemtas. Tiks lemts par automašīnas un cigarešu konfiskāciju, kā arī naudas soda piemērošanu, kas fiziskajām personām var sasniegt pat 500 Ls.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

Pētījums: Latvijā kontrabandas cigarešu apjoms pārsniedz 30%; Daugavpilī - vairāk nekā 70%

LETA, 02.09.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā kontrabandas cigarešu apjoms saglabājas nemainīgi augsts - sasniedzot 30,5% no kopējā tirgus apjoma, liecina tirgus pētījumu kompānijas AC Nielsen veiktais pētījums.

Līdz ar to katra trešā patērētā cigarete Latvijā ir ievesta kontrabandas ceļā un par to valsts nav iekasējusi ne akcīzes, ne pievienotās vērtības nodokli, kas pēc dažādām aplēsēm ir līdz pat 100 miljoniem eiro, norāda pētnieki. Augstākais kontrabandas cigarešu īpatsvars ir Daugavpilī, kur tas sasniedz 70,3%, kam seko Kuldīga ar 50% un Krāslava ar 42,3%.

Salīdzinot ar aizvadītā gada pēdējo ceturksni, kopējais kontrabandas cigarešu apjoms valstī ir pieaudzis par 0,6%. Rīgā kontrabandas cigaretes veido 27,8% no kopējā tirgus, savukārt viszemākie rādītāji ir Dobelē - 17%, Jūrmalā - 16,4% un Cēsīs - 12,8%.

96,5% no kontrabandas cigaretēm valstī ir ieplūdušas no Krievijas un Baltkrievijas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

15. martā, Valsts Policijas Rīgas reģiona pārvaldes (VP RRP) Latgales iecirkņa darbinieki Rīgas Centrāltirgū atsavināja 53,4 tūkstošus cigarešu. Pusi no atsavinātā cigarešu daudzuma policisti atrada vienā no centrāltirgus kioskiem, kur bija ierīkota speciāla paslēptuve nelegālo cigarešu glabāšanai.

VP RRP darbinieki patrulējot pamanīja kādu aizdomīgu vīrieti ar divām sporta somām. Policisti redzēja kā vīrietis iegāja vienā no Rīgas Centrāltirgus kioskiem, atstāja tur vienu no somām un devās tālāk. Mirkli vēlāk policijas darbinieki vīrieti aizturēja un viņa somā atrada 10 tūkstošus cigarešu bez Latvijas Republikas akcīzes preču zīmēm. Cigaretes tika atsavinātas un vīrietim tika sastādīts Administratīvo pārkāpumu protokols.

Atrodot pie vīrieša cigaretes, policistiem bija pamats domāt, ka arī kioskā varētu būt nelegālās cigaretes, tādēļ viņi pārbaudīja arī kioska telpas. Kioskā policisti uzgāja grīdā ierīkotu paslēptuvi, bet kioska darbinieki atteicās to atvērt, tādēļ nācās saukt palīgā Valsts Ugunsdzēsības un Glābšanas dienesta darbiniekus, kuri atlauza zem grīdas ierīkoto telpu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Makroekonomika

Deputāts: Valsts budžets ik gadu zaudē 70 miljonus eiro kontrabandas cigarešu dēļ

BNS, 05.02.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Smēķēt ir slikti, taču smēķēt nezināmas izcelsmes cigaretes ir vēl kaitīgāk veselībai, turklāt valsts budžets ik gadu zaudē 70 miljonus eiro tieši kontrabandas cigarešu dēļ, ceturtdien izstādes atklāšanā parlamentā sacīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (Vienotība).

Saeimas namā ceturtdien tika atklāta izstāde «Cīņā ar kontrabandu nav robežu», kurā ir aplūkojami informatīvo kampaņu plakāti cīņai pret kontrabandas cigaretēm no dažādām pasaules valstīm.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš sacīja, ka izstādes atklāšana Saeimā apliecina, ka arī parlaments sper soli kontrabandas mazināšanas virzienā. Lai arī kontrabandas apjoms Latvijā aizvien ir liels, nelegālo cigarešu kontrabandas apjoms ik gadu samazinās, teica Endziņš. Kopš 2010.gada kontrabanda samazinājusies par desmit procentiem.

Jau ziņots, ka jaunākais tukšo cigarešu paciņu pētījums liecina, ka teju 30% no kopumā Latvijā patērētajām ir kontrabandas cigaretes. Latvija joprojām ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā (ES) kontrabandas cigarešu izplatības ziņā. Kontrabandas cigaretes Latvijā tiek ievestas galvenokārt no Baltkrievijas (66,9 procenti) un Krievijas (29,8 procenti).

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

FOTO,VIDEO: Getliņos iznīcina kontrabandas cigaretes

Monta Glumane, 23.04.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kontrabandas cigarešu iznīcināšanu jau vairākus gadus atkritumu poligonā Getliņi veic Nodrošinājuma valsts aģentūras darbinieki.

Valsts policijā (VP) biznesa portālam db.lv norāda, ka nelegālās akcīzes preces iedzīvotāju vidū aizvien ir aktuālas. Diemžēl, ja ir pieprasījums, ir arī piedāvājums.

2016.gadā VP izņēma vairāk nekā 62 miljonus nelegālo cigarešu, 2017. gadā - vairāk nekā 49 miljonus, 2018. gadā - vairāk nekā 55 miljonus, bet šā gada pirmajos trīs mēnešos izņemtais nelegālo cigarešu apjoms tuvojas 3 miljoniem.

Nelegālo cigarešu atsavināšanu veic arī Valsts ieņēmumu dienesta muitas kontrole. Pēc VID sniegtās informācijas, 2017. gadā Muitas kontrole atsavinājusi gandrīz 75 miljonus kontrabandas cigarešu, bet 2018. gadā - gandrīz 94 miljonus cigarešu.

VP informē, ka pērn atklātas un likvidētas vairākas nelegālo tabakas izstrādājumu ražošanas vietas.

Komentāri

Pievienot komentāru