Bankas

Citadeles pārdošanai labvēlīgākais laiks – tagad

Zanda Zablovska, 25.10.2013

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz dažādiem mēģinājumiem «mest sprunguļus» valdības izvēlētajā a/s Citadele banka pārdošanas ceļā, pašlaik esot piemērotākais laiks bankas pārdošanai.

Tā DB norāda gan Citadeles valsts kapitāla daļu turētājā - Privatizācijas aģentūrā (PA), gan Latvijas Komercbanku asociācijā (LKA).

«Eiropā palēnām aktivizējas otrreizējais aktīvu tirgus, taču jāsaprot arī, ka kopumā tirgus nav tāds, kāds bija pirms pieciem un 10 gadiem, un arī nebūs,» uzsver LKA pārstāve Baiba Melnace. Turklāt saskaņā ar valsts atbalsta noteikumiem, kas ir spēkā – jo ilgāk valsts kavēšoties un ātrāk pietuvosies pārdošanas termiņš, kas noteikts Eiropas Komisijas (EK) valsts atbalsta lēmumā, proti, nākamā gada septembris, jo neizdevīgāk būšot banku pārdot, neskatoties uz tirgus nosacījumiem un iespējām.

Jāņem vērā arī vispārējās banku darbības perspektīvas – prasības pastiprinās, situācija un vide mainās, un izdzīvos tikai tās bankas, kas spēs un varēs ieguldīt investīcijas kapitālā un attīstībā, norāda B. Melnace. «Tā kā Latvijas valdība nevar atļauties investēt, tad skaidrs, ka šī situācija neveicinās Citadeles izaugsmi un vērtības pieaugumu,» viņa stāsta.

PA savukārt vērš uzmanību uz to, ka no 2014.gada Latvijas ieviesīs eiro, kas veicinās investoru papildus interesi par Latviju. Tāpat Citadele strādā stabili un ir pelnošs uzņēmums. «Līdz ar to restrukturizācijas plāna galvenais mērķis – krīzes situācijas novēršana un situācijas stabilizācija – ir sasniegts,» apliecina aģentūrā, uzsverot – banka sasniegusi savu optimālo biznesa atdevi pie esošā plāna un tās turpmākai attīstībai nepieciešams piesaistīt investoru, kas nodrošinās ilgtermiņa attīstību. PA arī norāda, ka Latvija sarunās ar EK ir panākusi labu progresu, tostarp izskatīta vienošanās, ka privātā kapitāla piesaistei ir izvērtējami dažādi modeļi – viena vai vairāku investoru piesaiste vai akciju kotēšana biržā. Iepriekš bankas restrukturizācijas plāns šādus risinājumus neparedzēja.

DB jau rakstīja, ka Saeima šonedēļ noraidīja vairāku opozīcijā esošā Saskaņas centra (SC) deputātu ierosinājumu apturēt a/s Citadele banka pārdošanu. Pret bankas pārdošanu pašlaik iebilst arī koalīcijā esošā Nacionālā apvienība. «NA nav mainījusi un nemainīs viedokli attiecībā uz bankas Citadele pārdošanu, proti, ka šis pārdošanas process nav veicams – vismaz šobrīd – ņemot vērā, kāda ir tirgus situācija Eiropā,» Saeimas sēdē skaidroja deputāts Gaidis Bērziņš.

Paredzēts, ka privātā kapitāla piesaiste notiks visiem Citadeles aktīviem vienlaikus, nevis pa daļām. Piesaistītais konsultants Societe Generale SA noteiks labāko privātā kapitāla piesaistes modeli un iesniegs to izvērtēšanai valdībā. Pēc valdības lēmuma konsultants veiks darbības investoru piesaistei.

Komentāri

Pievienot komentāru