Bankas

Dānijas finanšu uzraugi nav uztvēruši nopietni Igaunijas kolēģu brīdinājumus par Danske Bank

LETA, 24.10.2018

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Dānijas finanšu pakalpojumu uzraugs nav uztvēris nopietni Igaunijas kolēģu brīdinājumus par aizdomīgām operācijām bankas «Danske Bank» Igaunijas filiālē un nav sadarbojies ar Igauniju, vēsta laikraksts «The Wall Street Journal» (WSJ).

WSJ publikācijā teikts, ka, lai gan Igaunijas Finanšu inspekcija vairākkārt norādījusi Dānijas kolēģiem uz aizdomīgām darbībām «Danske Bank» Igaunijas filiālē, Dānijas Finanšu inspekcija šos brīdinājumus nav uztvērusi nopietni un nav sākusi izmeklēšanu. Tā kā «Danske Bank» Igaunijā ir nevis meitasbanka, bet filiāle, to uzrauga Dānijas, nevis Igaunijas Finanšu inspekcija.

No 2007. līdz 2014.gadam Igaunijas Finanšu inspekcija Dānijas kolēģiem nosūtījusi sešas vēstules, kurās norādīts uz iespējamu naudas atmazgāšanu. Turklāt pamazām vēstuļu tonis kļuvis aizvien stingrāks, raksta WSJ.

«Viena Igaunijas Finanšu inspekcijas vēstule bija ļoti stingra, iespējams, tas bija sliktākais, ko man jebkad nācies lasīt, bet man ir gadījies lasīt ļoti dusmīgas vēstules,» WSJ citē kāda «Danske Bank» darbinieka e-pasta vēstuli kolēģim.

2013.gadā notikušajā Eiropas Banku iestādes (European Banking Authority, EBA) sanāksmē starp Dānijas un Igaunijas speciālistiem izcēlies vārdisks konflikts saistībā ar «Danske Bank». WSJ raksta, ka, pēc aculiecinieku stāstītā, igauņi dāņiem klieguši, ka ar «Danske Bank» starpniecību tiek atmazgāta noziedzīgi iegūta nauda no Krievijas, bet Dānija, kuras uzdevums ir nodarboties ar šo problēmu, sēž, rokas klēpī salikusi.

«Mēs bijām, vienkārši sakot, dusmīgi,» sacījis toreizējais Igaunijas Finanšu inspekcijas vadītājs Rauls Malmsteins. «Viņi neko nedarīja,» viņš uzsvēris.

2014.gadā Igaunijas iestādes nolēmušas veikt «Danske Bank» Igaunijas filiāles galvenajā birojā pārbaudi, kurā atrasti vairāki tūkstoši inkriminējošu dokumentu. Par to izstrādāts 340 lappušu ziņojums, kas nosūtīts Dānijas iestādēm. Taču ziņojums bijis igauņu valodā, un Dānijā tas iztulkots tikai pēc trim gadiem, raksta WSJ.

Savukārt Dānijas Finanšu inspekcija apgalvo, ka tolaik jautājusi «Danske Bank», vai problēmas, uz kurām norādījuši Igaunijas finanšu uzraugi, ir reālas, taču saņēmusi atbildi, ka banka regulāri pārbaudot savas Igaunijas filiāles darbību un nekādas problēmas neesot konstatētas. Turklāt, neņemot vērā brīdinājumus no Igaunijas, Dānijas Finanšu inspekcija palīdzējusi «Danske Bank» sākt darbību ASV tirgū, paziņojot ASV centrālajai bankai - Federālajai rezervju sistēmai, ka «Danske Bank» ievēro prasības cīņai pret naudas atmazgāšanu.

Lēsts, ka no 2007. līdz 2015.gadam caur «Danske Bank» Igaunijas filiāli varēja tikt atmazgāts līdz pat astoņiem miljardiem eiro, ziņojusi Dānijas prese. Tomēr pēdējā laikā izteikti pieņēmumi, ka atmazgātā summa bijusi daudz lielāka.

«Danske Bank» ir filiāles arī Latvijā un Lietuvā.