Darba devējiem nāksies cīnīties par darbiniekiem 

Šajā gadā darba devējiem nāksies cīnīties par darbiniekiem, un cīņa visdrīzāk pastiprināsies, taču situāciju var risināt kompleksi, un, piemēram, algas celšana vien nepalīdzēs, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 15.1.2019

Foto: pixabay

Šajā gadā galveno ekonomikas rādītāju izaugsme visdrīzāk turpināsies, uzskata eksperti. «Darba tirgus virzību, pirmkārt, nosaka ekonomikas attīstība, un sagaidāms, ka šogad IKP augs apmēram par 3,6%, kas būtu apmēram par procentpunktu mazāk nekā 2018. gadā, bet joprojām ļoti pieklājīgi,» uzskata Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš.

Darbinieku piesaiste nebūs viegla, un labāk veiksies tiem uzņēmumiem, kuri jau izcīnījuši savu vietu un ieguvuši reputāciju darba tirgū. «Spēles noteikumi nav mainījušies - darbinieku piesaiste ir atkarīga no spējas piesaistīt uzmanību,» uzskata Luminor personāla vadītājs Edgars Pīlips, piebilstot, ka uzmanība atkarīga no darba devēja tēla, kas veidojas no darbinieku pieredzes, no tā, ko darbinieki runā par uzņēmumu ārpusē, un kāds ir potenciālo kandidātu viedoklis par darba devēju. Tomēr pamats, ko apliecina neskaitāmi pētījumi, ir amats, izaicinājumi, darba vide, vadības stils, stabilitāte caur ilgstošo nodarbinātību (cerams, ka mūsdienās par nodokļu maksāšanu nav jārunā) un, protams, atalgojums.

Tomēr šajā brīdī vieglāk piesaistīt darbiniekus ir tiem uzņēmumiem, kuri jau iepriekš ir izpelnījušies laba darba devēja reputāciju, skaidro Fontes Vadības Konsultācijas valdes locekle, Pētījumu grupas vadītāja Anta Praņēviča.

«Organizācijas ir gatavas maksāt lielākas algas, toties darbinieki grib saņemt aizvien lielākus atalgojumus, īpaši šo situāciju var izjust būvniecības nozarē, kur gan darba devēji, gan darba ņēmēji jūt lielo darba apjomu un lielos atalgojumus,» raksturo Arista Executive Search Latvia partnere, vecākā konsultante Iluta Gaile. Viņa novērojusi, ka gada laikā projektu vadītāji ir pacēluši algas par teju 1000 eiro tikai tāpēc, ka ir izteikts pieprasījums pēc labiem savas jomas ekspertiem.

Visu rakstu Turpināsies cīniņi par darbiniekiem lasiet otrdienas, 15.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!