Dzērienu ražotāji: depozīta sistēma radīs 4 miljonus latu zaudējumus, grib tikties ar Dombrovski 

Dzērienu ražotāji nosūtījuši vēstuli premjeram Valdim Dombrovskim, aicinot viņu uz sarunu par izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas problēmām.

Sandra Dieziņa, 03.3.2010

Ritvars Skuja, DB

«Sabiedriskajā telpā jau vismaz divu gadu garumā norit asas diskusijas par efektīvāko izlietotā dzērienu iepakojuma apsaimniekošanu – par depozīta sistēmu attiecībā pret pašreiz pastāvošo konteineru jeb šķirotās atkritumu vākšanas sistēmu. Šo divu gadu laikā ir notikušas vairākas vērienīgas konferences ar pašmāju un ārvalstu ekspertu piedalīšanos. Līdz pat šim brīdim nav izdarīti secinājumi, ka pilnas dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešana atrisinātu jebkādu valsts un Vides ministrijas uzstādītu mērķi. Tajā pašā laikā, visi pētījumi un ekspertu viedokļi viennozīmīgi liecina, ka pilnas depozīta sistēmas ieviešana radīs būtiskas finansiālas sekas gan ražotājiem, gan patērētājiem gan valsts budžetam,» teikts vēstulē, ko parakstījuši Latvijas alus darītāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ināra Šure, Latvijas alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš un Latvijas bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācijas valdes loceklis Ģirts Vildavs.

Viņi norāda, ka depozīta sistēmas ieviešana vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam, ņemot vērā šodienas ekonomisko situāciju Latvijā, ievērojami paaugstinās produkcijas pašizmaksu, vēl graujošāk samazinās patēriņu, iespējams, izraisīs ražotāju bankrotus un radīs ievērojamus zaudējumus valsts budžetam. Rūpnieku aprēķini liecina, ka šāds solis dzērienu industrijai gadā radīs zaudējumus vairāk kā 4 miljoni latu apjomā, kā arī nepieciešamie kapitālieguldījumi šādas sistēmas ieviešanai varētu būt vismaz 12 līdz 13 miljoni latu. Savukārt vidējais dzērienu cenas pieaugums uz depozīta rēķina būšot ap 10%, kas gulsies uz pircēja pleciem. Rezultātā, ražotājs zaudēs apgrozījumu, jo kritīsies pirktspēja, bet daļai pircēju, visdrīzāk, būs jāpārskata savi iepirkšanās paradumi. Savukārt valsts zaudēs divkārši - nozares lejupslīdes dēļ - samazināsies gan uzņēmuma ienākuma nodokļa, gan akcīzes nodokļa ieņēmumi, tā dzērienu nozares rūpnieki.

Šobrīd PET dzērienu iepakojuma apsaimniekošanā nozares pārstāvji gadā iegulda aptuveni 600 tūkstošus latu, tādējādi veicinot atkritumu šķirošanu jeb t.s. konteineru sistēmu un pilnībā sasniedzot ES un Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktos iepakojuma savākšanas un reģenerācijas normas. Līdz šim šajā sistēmā ieguldīti ievērojami valsts, pašvaldību un Eiropas Savienības fondu līdzekļi. Pilnas dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešana ir vērienīgs solis, līdz ar to rūpīgi apsverams un izvērtējams, izanalizējot iespējamos riskus un ieguvumus.

No šīs sadaļas

Skandināvu aviokompānija SAS varētu tikt pārdota vai apvienota ar kādu citu aviokompāniju,...

Eiropas Komisija otrdien devusi atļauju audzēt ģenētiski modificētu kartupeļus Eiropā, ziņo Telegraph....

Siltumapgādes uzņēmums SIA Liepājas enerģija sākusi vairāk nekā 2,6 miljonus eiro vērtas...

No šā gada 1. jūlija no akcīzes nodokļa atbrīvotas samaksas par lauksaimnieku...

Salīdzinot ar 2008.gada beigām, aizvadītā gada laikā Latvijā jūtami samazinājies gan pasažieru,...

Ar a/s Liepājas metalurgs akcionāriem saistītā a/s Sātiņi Energo LM izsludinājusi divus...

Kopumā tautsaimniecībā pozitīva izaugsme atsāksies 2010. gada vidū, taču iekšzemes kopprodukts...

Arī Sesavas pagastā iedzīvotāji gatavojas protestēt pret cūku audzēšanas kompleksa izveidi,...

Nespējot vienoties par kopīgu piena pārstrādes izveidi, Latvijas zemniekiem gar degunu varētu...

Investējot 12 - 15 milj. eiro, SIA Graanul Pellets Inčukalnā plāno izveidot...