Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada janvārī-jūnijā Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā iegādāti 215 premium dzīvokļi par kopējo darījumu summu 47,9 milj. eiro, informē "Baltic Sotheby’s International Realty".

Dzīvokļu darījumu summa no kopējās visu premium klases īpašumu darījumu kopsummas veido 74 %, bet darījumu skaita ziņā dzīvokļu iegādes darījumi veido pat 90% no visiem premium klases īpašumu iegādes darījumiem.

2020. gada sešos mēnešos Latvijas premium tirgū kopumā iegādāti īpašumi 64,4 milj. eiro vērtībā jeb fiksēti 238 darījumi.

Par to liecina "Baltic Sotheby’s International Realty" veiktais pētījums par darījumu aktivitāti 2020. gada pirmajā pusgadā trijos apskatītajos reģionos un trijos premium īpašumu tirgus segmentos: dzīvokļi, privātmājas un apbūves zeme Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā. Datu apkopojumā pētīta informācija par dzīvokļiem un apbūvējamo zemi vērtībā virs 150 000 eiro un privātmājām, kas maksājušas dārgāk nekā 350 000 eiro.

Ilze Mazurenko, "Baltic Sotheby’s International Realty" līdzīpašniece un valdes locekle, skaidro: "Apskatot premium dzīvokļu darījumus šajā pusgadā, var redzēt, ka rādītāji spēcīgi atšķiras ne tikai starp reģioniem, bet arī hronoloģiski – šā gada pirmais un otrais ceturksnis krasi atšķiras savā starpā. Pirms pandēmijas izveidotās ārkārtas situācijas, šā gada sākums bija aktīvākais kopš termiņuzturēšanās atļauju izmaiņām 2014. gadā. Pandēmijas iespaidā klienti kļuva nogaidošāki, iespējams, izvietojot savus brīvos līdzekļus savu uzņēmumu stabilizēšanā. Premium īpašumu pārdevējiem bija jākļūst fleksiblākiem, t.sk., attiecībā pret cenu. Tādējādi šajā pusgadā dzīvokļu vidējā darījuma vērtība samazinājusies par 20 000 līdz 220 000 eiro. Tomēr laba, augstvērtīga īpašuma izcilā vietā cena spēja augt arī šajā laikā, kā redzam Jūrmalas gadījumā (dzīvokļa cenas pieaugums par 50 tūkst. eiro). Tas nozīmē, ka klienti ir gatavi ieguldīt arī lielākus līdzekļus, ja vien īpašums atbilst viņu prasībām.

Atgriežoties optimismam nekustamā īpašuma tirgū un jau jūtot klientu pieaugošu interesi, prognozējams, ka šā gada vajadzības pēc papildus plašāka mājokļa telpām, kur organizēt attālinātu darbu vai mācības, paliks aktuālas arī turpmāk, nemazinoties arī pieprasījumam pēc mazākiem dzīvokļiem kā otram mājoklim vai investīciju izvietojumam."

Vestards Rozenbergs, "Baltic Sotheby’s International Realty" līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs, piebilst: "Šajā pusgadā veikto premium dzīvokļu darījumu skaits nav bijis mazāks kā, piemēram, 2015. gadā, kad mainījās tirgus konjunktūra, jo politisku un makroekonomisku procesu ietekmē ārvalstu pircēju "ātrās naudas" un TUA darījumi sāka izsīkt un to vietā stājās vietējie pircēji, kas ieviesa korekcijas gan darījumu skaita, gan vērtību ziņā un rezultātā tika pārdoti 184 premium dzīvokļi.

Pēc vīrusa pandēmijas radītās nenoteiktības pavasarī, redzams, ka nekustamo īpašumu tirgū un tautsaimniecībā kopumā atgriežas optimisms. Latvijas ekonomikas struktūra un kopējā ekonomiskā situācija ir bijusi daudz labvēlīgāka nekā iepriekšējās globālās finanšu krīzes laikā, un mūsu valsts šo dižķibeli ir pārvarējusi labāk nekā citas Eiropas valstis. To apliecina jaunākie tautsaimniecības izaugsmes dati. Lai gan 2. ceturksnī redzams Latvijas IKP samazinājums par 9,8 %, tomēr ekonomikas sarukums bijis pat nedaudz mazāks nekā sākotnēji prognozēts, un arī daudz mazāks nekā iepriekšējā krīzē. Tiek lēsts, ka krīzes zemākais punkts otrajā ceturksnī jau ir pārvarēts un nākamajos ceturkšņos ekonomikas izaugsme atsāksies, ja vien netiks sagaidīts pandēmijas "otrais vilnis" ar tam līdzi nākošiem ierobežojumiem. Tas liek cerēt arī uz lielāku aktivitāti nekustamā īpašuma tirgū."

Kazāks: Latvijas ekonomikā zemākais punkts Covid-19 krīzē ir aiz muguras 

Latvijas ekonomikā zemākais punkts Covid-19 krīzē ir aiz muguras, pirmdien intervijā TV3...

Rīgas premium dzīvokļu tirgus, līdzīgi kā citus gadus, ir bijis noteicošais: no kopumā 215 iegādātajiem dzīvokļiem 182 jeb 85 % no premium dzīvokļiem ir iegādāti galvaspilsētā, darījuma summai sasniedzot 38,8 milj. eiro. Turklāt šā pusgada dzīvokļu darījumu aktivitāte Rīgā ir bijusi lielāka nekā, piemēram, pirms pāris gadiem, jo šogad Rīgā ir pat nopirkts par 6 premium dzīvokļiem vairāk nekā 2018. gada 1. pusgadā un vien par 4 dzīvokļiem mazāk nekā pirms gada. Galvaspilsētā vidējā premium dzīvokļu darījumu vērtība šajā pusgadā bija 213 tūkst. eiro.

Labu aktivitāti premium dzīvokļu segmentā uzrādījis Pierīgas tirgus: tur šajā pusgadā iegādāti 12 augstākās klases dzīvokļi par kopējo summu 2,1 milj. eiro. Pierīgā fiksēta līdzvērtīga darījumu aktivitāte kāda tā bija, piemēram, 2013. gadā. Šajā pusgadā Pierīgā premium dzīvoklis vidēji maksājis 178 tūkst. eiro – tikpat, cik 2018. gadā.

Neraugoties uz to, ka tradicionāli Jūrmala premium īpašumu tirgū toni noteikusi ar augstākās klases privātmāju darījumiem, šajā pusgadā kūrortpilsētā pārdots 21 premium dzīvoklis, kas ir tikpat, cik 2015. gada pusgadā. Neraugoties uz pandēmijas izraisīto nogaidošo attieksmi tirgū, vidējā cena Jūrmalas premium dzīvokļiem ir pat pieaugusi par 50 000 eiro, un kūrortpilsētā joprojām ir dārgākie premium dzīvokļi, vidējai darījuma cenai sasniedzot 330 tūkst. eiro, kas ir gandrīz tikpat daudz, cik maksāja dzīvoklis 2016. gadā.

Lai gan klientiem ir pietiekami līdzekļu, lai iegādātos mājokli, pandēmijas laiks licis būt piesardzīgākiem mājokļu iegādē, tomēr pamazām interese atjaunojas. Paredzams, kamēr cīņa ar slimību nebūs galā, nogaidoša stratēģija varētu saglabāties, norāda bankas "Citadele" Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītāja Baltijā Anna Fišere – Kaļķe.

"Kopumā redzam, ka interese par nekustamā īpašuma iegādi pēc ārkārtējās situācijas beigām ir atgriezusies, un pieteikumu skaits pat par 31% pārspēj pirms pandēmijas laiku – salīdzinot pieteikumu skaitu februārī ar jūliju. Tomēr klientu vidū arvien ir vērojama piesardzība," viedokli pauž A. Fišere – Kaļķe.

Komentāri

Pievienot komentāru