Investors

Eiropai piesauc Japānas «zaudēto desmitgadi»

Jānis Šķupelis, 09.09.2015

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd, kad daudzu pasaules investoru riska apetīte ir kļuvusi piezemētāka, atsevišķi ekonomisti pauž viedokli, ka arī nākotnē ieguldītājiem, iespējams, būtu jārēķinās ar zināmu ekonomisko priekšnosacījumu maiņu, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Proti, industriāli attīstītajām valstīm, neskatoties uz centrālo banku bezprecedenta aktivitāti, vēl ilgi varētu nākties sadzīvot ar ļoti zemas inflācijas (arī zemas ekonomiskās izaugsmes) laikiem. Turklāt The Wall Street Journal aptaujātie eksperti norāda, ka šī problēma aktuāla būs arī ASV (pašlaik gan izskatās, ka ASV tautsaimniecībā tendences ir pozitīvākas).

Tiek vērsta uzmanība uz augsto valsts un privāto parādu līmeni gan ASV, gan Eiropā, gan Japānā. Milzīgs privāto parādu pieaugums pēdējo gadu laikā vērojams arī Ķīnā, kas ir otra lielākā pasaules tautsaimniecība. Uz deflācijas vai ļoti zemas inflācijas fona agrākos parādu kalnus atdot kļūst arvien grūtāk. Situāciju daudzos reģionos var saasināt arī neizteiksmīgas demogrāfiskās tendences (tas, piem., noved pie lielāka sloga valstu budžetiem). Turklāt deflācijas laikus Rietumvalstīs var paildzināt attīstības valstu valūtu straujāka devalvācija (padara to preces lētākas Rietumvalstu pircējiem).

Japānas scenārijs

Dažādi eksperti jau vairākkārt Eiropai piesaukuši ko līdzīgu Japānas scenārijam. Japānas valdība un centrālā banka ilgstoši centusies valsti izvest no vairāk nekā desmit gadu ilgstošas deflācijas. Ekonomikas terminoloģijā šis laika posms iegājis vēsturē ar nosaukumu «zaudētā desmitgade». Vērtspapīru tirgu kontekstā būtu svarīgi piebilst, ka šis laika posms Japānai nozīmēja arī akciju tirgus faktiski nemitīgu kritumu. Vēl šobrīd Japānas Nikkei 225 akciju indeksa vērtība atrodas ievērojami zemāk, nekā tā bija 1990. gadā (par 55% zemāk), kad plīsa šī tirgus burbulis (un sabruka arī nekustamā īpašuma cenas). Japānas akciju cenas tad saruka vairāk nekā 10 gados līdz 2003. gadam. Pēc tam bija vērojama izaugsme, ko gan pēc kāda laika atkal nocirta globālās finanšu krīzes tuvošanās. Pēdējo gadu laikā Japānas akciju tirgu reanimēt izdevies tikai līdz ar vēsturiskā kontekstā vēl lielāku Japānas valdības un centrālās bankas eksperimentēšanu ar savu politiku.

Katrā ziņā fakts ir tāds, ka situācija Eiropā un pat ASV (tas gan ir krietni retāk) tiek salīdzināta ar Japānas zaudēto desmitgadi un jautājums ir, vai viss notiekošais atnesīs arī šo reģionu akciju tirgus stagnēšanu.

Visu rakstu Baidās par deflāciju lasiet 9. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru