Finanses

Eiropas Komisija pieprasa Latvijai atmaksāt 1,2 miljonus eiro neatbilstoši iztērēto līdzekļu

Gunta Kursiša, 13.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisija (EK) lēmusi, ka dalībvalstīm kopumā būs jāatmaksā 169 miljoni eiro neatbilstīgi iztērēto līdzekļu, kas tām bija piešķirti no Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības politikas fondiem. Tostarp Latvijai būs jāatmaksā 1,23 miljoni eiro.

Latvijai korekcija ierosināta par atbilstības kritēriju kontroles nepietiekamību saistībā ar daļēji naturālu saimniecību shēmu.

Atmaksājamās summas ES dalībvalstīm noteiktas saistībā ar tā dēvēto grāmatojumu noskaidrošanas procedūru. Sākotnēji tika lemts, ka kopumā dalībvalstīm būs jāatmaksā 180 milj. eiro, taču, tā kā dalībvalstis jau ir atmaksājušas daļu no šīs summas, šodien pieņemtā lēmuma finansiālā ietekme aptvers aptuveni 169 miljonus eiro, informē ES pārstāvniecība Latvijā. Šī summa jāatmaksā ES budžetā tādēļ, ka netika ievēroti ES noteikumi vai arī tika īstenotas neatbilstošas lauksaimniecības izdevumu kontroles procedūras.

Saskaņā ar jaunāko lēmumu līdzekļi tiks atgūti no 15 dalībvalstīm: Beļģijas, Dānijas, Vācijas, Īrijas, Grieķijas, Spānijas, Francijas, Itālijas, Latvijas, Luksemburgas, Ungārijas, Polijas, Slovēnijas, Somijas un Apvienotās Karalistes.

Nozīmīgākais atgūstamo līdzekļu apjoms – 40,4 miljoni eiro - tiks prasīts no Apvienotās Karalistes par nepilnībām Zemes gabalu identifikācijas sistēmā/Ģeogrāfiskās informācijas sistēmā (ZGIS-ĢIS) un citur. Savukārt par trūkumiem maksājumtiesību piešķiršanā no Lielbritānijas prasīs 18,6 milj. eiro. 39,2 milj. eiro atmaksāt prasīts Polijai par nepilnībām ZGIS-ĢIS, administratīvajās kontrolpārbaudēs, maksājumos, sankciju piemērošanā, summu atgūšanā ar atpakaļejošu datumu un novēlotās pārbaudēs uz vietas. Saistībā ar trūkumiem ZGIS un pārbaudēs uz vietas atmaksāt piešķirtos līdzekļus 11,5 milj. eiro apmērā EK prasīs Dānijai.

Dalībvalstis ir atbildīgas par maksājumu veikšanu un izdevumu pārbaudīšanu saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP), un Komisijai ir jānodrošina, ka dalībvalstis šos līdzekļus izlieto pareizi, skaidro EK pārstāvniecība Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru