EK: Līdz 2030.gadam CO2 izmeši jāsamazina par 40% 

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm līdz 2030.gadam jāsamazina oglekļa dioksīda izmeši par 40%, trešdien pavēstīja Eiropas Komisija (EK).

LETA--AFP, 22.01.2014

EK izstrādātie ierosinājumi klimata izmaiņu ierobežošanai arī paredz, ka līdz 2030.gadam bloka dalībvalstīm jāpanāk, ka 27% no kopējā enerģijas daudzuma nodrošina atjaunojamie energoresursi.

Iepriekšējais plāns, kuru aizstās jaunais EK priekšlikums, paredzēja, ka līdz 2020.gadam oglekļa dioksīda izmešu apjoms jāsamazina par 20%, salīdzinot ar 1990.gada rādītājiem.

Visām 28 ES dalībvalstīm būs jāapstiprina EK izstrādātais plāns, kas nosaka rīcību līdz 2030.gadam, lai tas varētu stāties spēkā.

Tomēr pašu dalībvalstu vidū valda asas domstarpības par prioritātēm laikā, kad ES cenšas atjaunot ekonomikas izaugsmi.

Daļa dalībvalstu, to vidū Lielbritānija, uzskata, ka dalībvalstīm būtu jāļauj pašām izlemt, kā pielāgot enerģijas iegūšanas veidu laikā, kad globālā konkurence kļūst arvien asāka.

Savukārt Vācija, kas šobrīd slēdz savas atomelektrostacijas, uzskata, ka lielāka uzmanība būtu jāpievērš atjaunojamajiem energoresursiem, un tā uzstāj, ka būtu jānosaka juridiski saistošs mērķis - 30% enerģijas jāiegūst no atjaunojamajiem resursiem. Šādi Vācija vēlas panākt, ka arī pārējām dalībvalstīm būtu jāuzņemas tādas pašas saistības un tā netiktu nostādīta ekonomiski neizdevīgākā pozīcijā.

EK noteiktais mērķis - 27% enerģijas iegūt no atjaunojamajiem resursiem - ir juridiski saistošs visā ES līmenī, nevis nacionālo valstu līmenī, un tas nozīmē, ka to, kā tas tiks īstenots praksē, noteiks nebūt ne vieglas dalībvalstu sarunas.

Jaunākais izdevums