Karjera

Eksperti: Algu pieaugumu virza baltās apkaklītes un pelēkās šūniņas

Žanete Hāka, 01.12.2014

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna

Pateicoties sociālo iemaksu samazinājumam par 0,5%, kā arī neapliekamā minimuma un atvieglojumu par apgādājamiem palielināšanai gada sākumā, strādājošo pirktspēja ir augusi straujāk nekā bruto alga. Ņemot vērā visai nelielo cenu kāpumu, alga uz rokas, 3.ceturksnī bija par 7,8% lielāka nekā gadu iepriekš. Līdz ar to, strādājošo pirktspēja nu jau ir pārsniegusi pirmskrīzes līmenī – vidējā neto alga ir par 1% lielāka nekā vēsturiskais maksimums 2008. gada 4.ceturksnī, ņemot vērā arī cenu kāpumu šajā periodā.
Ņemot vērā pastāvošo ģeopolitisko nenoteiktību, visticamāk, uzņēmumi kļūs piesardzīgāki ne tikai pieņemot jaunus darbiniekus, bet zināmā mērā arī paaugstinot algas. Sagaidāms, ka nākamgad bruto algu kāpums varētu būt nedaudz lēnāks par šī gada aptuveni 7%. Taču ja atkal tiks paaugstināta minimālā alga, palēninājums gan būs visai neliels.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ekonomikas politiski pareizākā nozare jau vairākus gadus ir rūpniecība, taču, ja aplūko jaunākos algu datus, drīzāk izskatās, ka izaugsmi virza galvenokārt dažas pakalpojumu nozares, kuras varētu dēvēt par intelektuālajiem pakalpojumiem, saka DNB bankas eksperts Pēteris Strautiņš.

Ekonomisti norāda, ka strādājošo pirktspēja patlaban ir pārsniegusi pirmskrīzes līmeni, taču nākotnē uzņēmumi varētu kļūt piesardzīgāki un algas augt lēnāk.

Ar sīkākiem ekspertu komentāriem un prognozēm iespējams iepazīties galerijā augstāk!

Komentāri

Pievienot komentāru