Tirdzniecība un pakalpojumi

Eksperti: Cenas turpinās pieaugt

Žanete Hāka, 12.05.2015

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis

Inflācija pēdējos mēnešos ir krietni sasparojusies, kas ļāvis izgaisināt runas par deflācijas atgriešanos. Ekonomikā turpina valdīt patēriņam labvēlīgi apstākļi, kas atspoguļojas arī straujākā pakalpojumu cenu kāpumā. Kopumā zemas inflācijas vide turpmākajos mēnešos saglabāsies, kaut pamazām, sekojot labākām ekonomikas izaugsmes perspektīvām eirozonā un citviet pasaulē, prognozes sola ļoti lēnu inflācijas palielināšanos. Primāri to noteiks energoresursu cenu atgūšanās, gan tas, ka to krituma efekts pamazām zudīs no divpadsmit mēnešu statistikas.
Naftas cenas izmaiņas ir grūti paredzamas, tomēr vidējās naftas cenas prognozes sola tās kāpumu. Ja tās vidējā cena gada pirmajā ceturksnī bija 55 dolāri, tad uz gada otro pusi tā varētu jau balansēt virs 60 dolāriem par barelu. Kopumā tiek sagaidīts, ka tās cena stabilizēsies pie 60-70 dolāriem. Savukārt pārtikas cenas tuvākajā laikā krasas svārstības neuzrādīs, tās svārstīsies dažādu sezonālo faktoru ietekmē. Tāpat pozitīvās ziņas par eksportētāju iespēju sūtīt preces uz Ķīnu, ir signāls patērētājiem, ka, nostiprinoties eksporta apjomiem, minētajās grupās varam sagaidīt arī straujāku cenu kāpumu.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Tevi varētu interesēt

Dalies ar šo rakstu

Latvijā pēc deflācijas perioda atkal atgriezusies inflācija, norāda eksperti.

Tiesa gan, cenas aizvien neaug strauji – to kāpums ir veselīgā līmenī. Pagaidām izskatās, ka cenas līdzīgā apmērā turpinās augt arī gada otrajā pusē.

Galerijā augstāk iespējams izlasīt ekspertu komentārus, skaidrojumu un prognozes par patēriņa cenu dinamiku!

Komentāri

Pievienot komentāru