Finanses

Eksperti: Ekonomika augusi lēnāk nekā gaidīts, šogad var prognozēt straujāku izaugsmi

Žanete Hāka, 10.02.2014

Citadele Asset Management Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska

IKP dati liecina, ka ekonomikas izaugsme gada nogalē ir palēninājusies straujāk nekā gaidīts. Tādējādi, ekonomikas izlaide pērn paplašinājās par 4%, un naudas izteiksmē (ņemot vērā cenu pārmaiņas) acīmredzot pārsniedza pirmskrīzes apjomus.
Kaut arī detalizēto IKP datu izklāstu statistiķi publicēs tikai pēc mēneša, pieejamā informācija liecina, ka atbilstoši pirms gada izteiktām prognozēm, uz iekšējo pieprasījumu orientētie sektori 2013. gadā nodrošināja nozīmīgo pienesumu ekonomikas izaugsmei, savukārt, eksportējošās nozares ārējā un vietējā rakstura problēmu iespaidā, turpretim, ir bremzējušas straujāko ekonomikas attīstību. Apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2013. gadā ir palikuši iepriekšējā gada līmenī un tirdzniecības apgrozījums ir pakāpies par vidēji 5% gada laikā. Turklāt, pozitīvos pārsteigumus izaugsmei aizvadītajā gadā lielākoties nodrošināja atsevišķie pakalpojumu sektori, tostarp arī pateicoties negaidīti straujam operāciju pieaugumam ar nekustamo īpašumu 2013. gada 1. pusgadā.
Pērnā gada laikā mājsaimniec ību pieprasījuma atlabšanai ir bijusi noteicošā loma ekonomikas attīstībā. Pastāv objektīvi iemesli sagaidīt, ka šie procesi turpināsies arī 2014. gadā, tomēr saskaņā ar citu eirozonas jaunpienācēju valstu pieredzi, gada sākumā līdz ar jaunās valūtas nonākšanu maciņos, iedzīvotāji varētu būt tērējuši nedaudz piesardzīgāk. Tajā pašā laikā, līdz ar uzlabojumiem Latvijas galveno tirdzniecības partnervalstu izaugsmes perspektīvās, tiek paredzēts, ka pakāpeniski pieaugs uz ārējo pieprasījumu orientēto nozaru ieguldījums valsts ekonomikas izaugsmē. Tas ļauj gaidīt, ka 2014. gadā Latvijas ekonomika varētu reģistrēt pieaugumu 4 – 4,5% apgabalā, kas jau trešo gadu pēc kārtas ļautu Latvijai ierindoties Eiropas straujāk augošo valstu priekšgalā.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Tevi varētu insteresēt

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pagājušajā gadā ekonomika augusi lēnāk nekā tika prognozēts, taču kāpumu galvenokārt veicināja iekšējais pieprasījums, norāda eksperti.

Prognozējams, ka šajā gadā ekonomika augs straujākā tempā, tādējādi atkal Latvijai, visdrīzāk, būs straujāk augošākā ekonomika starp Eiropas Savienības valstīm, uzskata analītiķi.

Ar sīkāku ekspertu komentāru un prognozēm iespējams iepazīties galerijā augstāk.