Finanses

Eksperti: ES sankcijas pret Krieviju Latvijas ekonomikas izaugsmi var mazināt teju uz pusi

Žanete Hāka, 17.03.2014

Nordea Markets Vecākais pārdošanas vadītājs Latvijā Gints Belēvičs

Krievija ir būtisks ārējās tirdzniecības partneris Latvijai, un preču eksporta īpatsvarā Krievija ieņem trešo vietu aiz Lietuvas un Igaunijas, un ES sankciju gadījumā sekas noteikti izjutīs gan eksportējošie uzņēmumi, gan visa ekonomika kopumā.
Jau tagad eksportējošie uzņēmumi jūt Krievijas rubļa vērtības samazināšanos līdz rekordzemiem līmeņiem, kas gan tikai daļēji saistāma ar ģeopolitiskajiem notikumiem Ukrainā. Papildus tam Krievijas ekonomika šobrīd piedzīvo ļoti vāju izaugsmi, iedzīvotāju pirktspēja un iekšējais patēriņš vājinās, attiecīgi arī Latvijas uzņēmumiem kļūst arvien sarežģītāk konkurēt šajā tirgū.
Jāņem vērā arī tas, ka Latvija kā koridors starp Krieviju un Rietumiem ir atkarīga arī no tranzīta plūsmas, kas rada darba vietas un ienākumus valsts budžetā. Iespējamās sankcijas varētu samazināt tranzītkravu apmēru, kas negatīvi ietekmēs tautsaimniecības attīstību. Pagaidām vēl ir pāragri spriest par precīzu sankciju apmēru un ietekmi uz Latvijas ekonomiku, jo daļēji pazaudēto Krievijas virzienā varētu segt pieprasījuma palielināšanās ES valstīs, taču negatīvāko prognožu piepildīšanās gadījumā Latvija šogad varētu zaudēt tuvu 2% no paredzamā IKP pieauguma.

Foto: Nordea

Jaunākais izdevums

Tevi varētu insteresēt

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas ekonomika jau patlaban izjūt Krievijas un Ukrainas konflikta sekas, un Eiropas Savienības piemēroto sankciju rezultātā negatīvā ietekme varētu palielināties, atzīst portāla db.lv aptaujātie eksperti.

Viņi norāda, ka negatīvāko prognožu piepildīšanās gadījumā Latvija šogad varētu zaudēt tuvu 2% no paredzamā IKP pieauguma.

Ekspertu prognozes iespējams izlasīt galerijā augstāk!