Tirdzniecība un pakalpojumi

Eksperti: Inflācija šogad varētu būt zemāka nekā iepriekš lēsts

Žanete Hāka, 10.03.2014

Citadele Asset Management Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska

Oficiālie inflācijas dati kopumā atbilst sākotnēji izteiktajai prognozei un liecina, ka inflācijas klimats Latvijā saglabājas samēra maigs. Patēriņa cenas februārī ir palikušas nemainīgas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi. Februārī cenu līmeni uz augšu pavilka nedaudz dārgāki pārtikas produkti, turpretim personīgās aprūpes preces, apģērbi un apavi atlaižu un akciju rezultātā februārī palētinājās. Acīmredzot, atsevišķās pakalpojumu jomās turpinājās cenu pielāgošana norēķiniem eiro valūtā, tomēr februārī šādas pārmaiņas bija vērojamas salīdzinoši reti un inflācijas datos šī ietekme gandrīz nebija jūtama. Energoresursu cenu pārmaiņas februārī nozīmīgu iespaidu uz inflācijas ciparu nav atstājušas, siltumenerģijas cenu samazinājumam kompensējot nelielo degvielas cenu pieaugumu mēneša laikā.
Gada griezumā patēriņa cenas februārī pieauga par 0,5%, un tiek paredzēts, ka inflācija pakāpeniski paātrināsies arī turpmākajos mēnešos. Tai pat laikā, lēmums par elektroenerģijas tirgus liberalizācijas atlikšanu mājsaimniecībām daļēji ierobežo patēriņa cenu kāpumu 2014. gadā, kaut arī kopumā vairo neskaidrību par tarifu tālāko likteni. Savukārt situācijas eskalācija Ukrainā, vienā no pasaules vadošajām graudaugu eksportētājvalstīm, rada papildu augšupvērstos riskus pasaules pārtikas cenām. Ģeopolitiskais fons vienkopus ar ziņām par mazāk labvēlīgiem laika apstākļiem atsevišķos reģionos kopš janvāra beigām sadārdzināja lauksaimniecības produkcijas cenas pasaules biržās par vairāk nekā 10% eiro izteiksmē. Gada inflācijas prognozi pagaidām atstājam nemainīgu, paredzot, ka gada nogalē inflācija sasniegs 2,5% apgabalu.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Tevi varētu interesēt

Dalies ar šo rakstu

Mājsaimniecību elektroenerģijas tirgus liberalizācijas atlikšanas dēļ inflācija šajā gadā varētu būt zemāka nekā iepriekš tika prognozēts, uzskata eksperti.

Tiesa gan, nākotnē cenu kāpums būs straujāks, un gada beigās gada inflācija varētu būt ap 2,5%.

Ekspertu komentāru lasiet augstāk galerijā!

Db.lv jau rakstīja, ka vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada februārī, salīdzinot ar 2013.gada februāri, palielinājās par 0,5%. Precēm cenas samazinājās par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,5%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir saglabājies nemainīgs, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Komentāri

Pievienot komentāru