Finanses

Eksperti: Šī ir kritiska nedēļa dolāram

Žanete Hāka, 14.10.2013

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Patlaban ASV dolārs atrodas politiķu strīdu spīlēs, tomēr atelpu pagājušajā nedēļā tam deva nākamā Federālo Rezervju sistēmas (FRS) vadītāja nominēšana, norāda SEB bankas eksperti.

Pēc 31. janvāra, kad beigsies pašreizēja FRS vadītāja Bena Bernankes termiņš, ietekmīgo ASV FRS pirmo reizi tās vēsturē varētu vadīt sieviete, līdzšinējās centrālās bankas ekonomiku atbalstošās politikas spēcīga atbalstītāja Dženeta Jelena. Lai arī Senātā ir neliela opozīcija, pagaidām nav bažu, ka Senāta balsojums varētu būt negatīvs, saka eksperti, piebilstot, ka citu pozitīvu ziņu dolāram nav.

Šī ir kritiska nedēļa dolāram, jo, līdz ceturtdienai nepanākot risinājumu ASV parāda griestu jautājumā, valstij nebūs naudas lai norēķinātos par savu parādu. 17. oktobrī maksājumus vēl varētu segt no nodokļu ieņēmumiem, bet 22. oktobrī, pēc Kongresa budžeta biroja aplēsēm, nauda beigtos. Pagaidām tirgus paļaujas uz pēdējā brīža risinājumu.

Latvijā dolārs šo nedēļu sāka 52 santīmu tuvumā.

Eiro pagājušajā nedēļā pāris reizes pakāpās virs 1,36 dolāru atzīmes, bet pagaidām tirgus dalībnieki nav gatavi eiro celt augstākos cenu līmeņos, jo ir cerība, ka ASV tiks galā ar parāda griestu jautājumu. Iepriekšējās nedēļas vidū eiro savas pozīcijas zaudēja pēc tam, kad ASV prezidents FRS vadītāja amatam nominēja Dž. Jelenu. Vismaz viens nezināmais jautājums ASV tika likvidēts, uzsver analītiķi.

Eiro šo nedēļu sāka 1,356 dolāru tuvumā. Latvijā eirocena turpina turēties svārstību koridora vidus daļā.